۲۴۰۵۱۴۰۱

کدام یک خاطر کیمیایی را آزرده کرده؟⇐یک کمدی مبتذل یا تماشای تیزر یک کمدی مبتذل؟

سینماژورنال: آیین اختتامیه هفتمین جشنواره کارگاه آزاد فیلم مسعود کیمیایی مواجه شد با تأکید موکدی که این فیلمساز قدیمی سینمای ایران بر نساختن کمدی مبتذل داشت.

به گزارش سینماژورنال شامگاه چهارشنبه ۱۳ اسفند هفتمین جشنواره کارگاه آزاد فیلم که اولین دوره سراسری آن بود با معرفی برگزیدگان و تجلیل از فریماه فرجامی، بهروز افخمی و چند فعال فرهنگی و دست‌اندرکاران رسانه‌ها به پایان رسید.

نکته ای که در این مراسم دو بار به طور مستقیم از سوی کیمیایی مورد تأکید قرار گرفت کمدی نساختن بود! وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به آرزویش برای نسل جوان گفت: تنها چیزی که آرزو و آینده من است، آینده‌ای که چیزی از آن نمانده، این است که کارگاه آزاد فیلم با هنرجویان خوبش فیلم خوب و اجتماعی بسازد.

وی سپس ادامه داد: فیلم اجتماعی بسازید. فیلم کمدی نسازید. برای خندیدن وقت بسیار است. هر کمکی که هست، کارگاه آزاد فیلم تا جایی که دستش می‌رسد، به شما می‌کند. این مدرسه، مدرسه‌ی شماست. فیلم بسازید.

کیمیایی یک بار دیگر در میانه های برنامه پشت تریبون رفت و شاید به خاطر حضور افخمی که یکی از کمدی های خوش ساخت سالیان اخیر یعنی “سن پطرزبورگ” را کارگردانی کرده بیان داشت: گفته خودم را تصحیح می‌کنم، گفتم فیلم کمدی نسازید اما وقتی فیلم داریوش مهرجویی “اجاره نشینها” را یادم آمد فهمیدم می‌شود فیلم کمدی خوب ساخت، پس کمدی بسازید اما کمدی مبتذل نسازید.

آیا کیمیایی کمدی مبتذلی دیده که خاطرش را آزرده کرده؟

اینکه کیمیایی در اختتامیه چنین مراسمی تأکید موکدی می کند بر نساختن کمدی مبتذل این ظن را به ذهن خطور می کند که آیا به تازگی کیمیایی، کمدی مبتذلی دیده که باعث این نقطه نظر صریحش شده است؟

یا شاید اخباری درباره اکران برخی کمدیهای مبتذل در سینمای ایران در سال گذشته به گوش وی رسیده که مجبور شده این سخنان را بگوید.

شاید هم کیمیایی نیز به مانند برخی از مخاطبان ایرانی در خلال پخش تیزرهای فیلمهای ایرانی از شبکه های ماهواره ای چشمش به ابتذال موجود در برخی آثار افتاده و پیش خود گفته بد نیست در این باره تذکر بدهد.

هر کدام از این فرضیه ها که درست باشد اینکه یکی از کارگردانان متعلق به سینمای اجتماعی ایران، این چنین جوانان را از ساخت کمدی مبتذل، نهی می کند به شدت قابل تأمل است بخصوص که یکی از کمدی های پرحاشیه سالیان اخیر که به جشنواره سی و سوم فجر راه پیدا نکرد را هم دستیار سابقش ساخته بود!

مسعود کیمیایی در اختتامیه جشنواره کارگاه آزاد فیلم
مسعود کیمیایی در اختتامیه جشنواره کارگاه آزاد فیلم در کنار بهروز افخمی، فرزاد موتمن، منصور لشکری قوچانی، جواد طوسی و حسین مسافرآستانه
image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=18985

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "کدام یک خاطر کیمیایی را آزرده کرده؟⇐یک کمدی مبتذل یا تماشای تیزر یک کمدی مبتذل؟"

  1. ppp گفت:

    منظورش کدوم کمدی بوده؟
    همون کمدیهایی که رقص نشون میدن یا فحشهای بی تربیتی؟

  2. مهدی گفت:

    حرفاش بی اهمیته برام

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code