۰۸۰۱۱۴۰۲

با حذف محمدحسین لطیفی، کارگردان “استرداد” سریال تاریخی “حریم” را اواخر پاییز در شهرک دفاع مقدس کلید می‌زند/این سریال از شهادت رئیسعلی دلواری تا فرار احمدشاه از ایران را روایت می‌کند/بودجه تولید سریال را سازمان اوج می‌دهد+توضیحات کارگردان درباره وجه تاریخی سریال، تکذیب حضور سناریست “صدام” و توزیع کاراکترها میان بازیگران مطرح و چهره‌های بومی جنوب کشور

سینماژورنال/غفور پورغفور: علی غفاری کارگردانی که علاقه خود به گونه تاریخی را با ساخت پروژه فاخر “استرداد” به بهترین شکل نشان داده بود بار دیگر به سراغ ژانر تاریخی رفته است.

به گزارش سینماژورنال غفاری این بار نه برای سینما که برای تلویزیون، اثر تاریخی می سازد و نه برای شبکه های روتین تلویزیون بلکه برای شبکه “افق” که با نظارت مستقیم سازمان هنری-رسانه ای “اوج” فعالیت می کند.

غفاری نگارش فیلمنامه یک سریال ۲۶ قسمتی با عنوان “حریم” به تهیه کنندگی حسین صابری را به کمک گروهی از نویسندگان برای این شبکه انجام داده است؛ سریالی که پیشتر بنا بود محمدحسین لطیفی آن را بسازد اما شاید وسواسهای سفارش دهندگان که خواهان خلق کاری آبرومند بودند سبب ساز آن شد غفاری که توانایی خود در خلق یک درام تاریخی پر اوج و فرود را در “استرداد” نشان داده بود برای این کار انتخاب شود.

سریال “حریم” یک مقطع تاریخی خاص را دستمایه خلق داستان کرده است؛ دوران جنگ جهانی اول و حضور نیروهای انگلیسی در جنوب ایران. بخش عمده داستان هم در جغرافیای جنوب رخ می دهد و برای آن که بلحاظ طراحی صحنه همه چیز منطبق با واقعیت پیش برود لوکیشنهای مورد نیاز این کار به طور کامل در شهرک سینمایی دفاع مقدس و تحت نظارت مجید میرفخرایی که از چهره های زبده طراحی صحنه است ساخته شده اند.

نگارش “حریم” به صورت گروهی انجام شده/پیشنهاد کارگردانی از سوی مدیران اوج بود

علی غفاری در گفتگو با سینماژورنال با بیان اینکه پیشنهاد ساخت سریال را مدیران سازمان اوج به وی داده اند بیان داشت: فیلمنامه “حریم” بصورت گروهی نگارش شده است درست مانند روندی که برای نگارش “استرداد” طی شد چون فکر میکنم وقتی بصورت کارگاهی کار می کنید شرایط ایده پردازی بهتر فراهم شده و داستان روان تر پیش می رود.

این کارگردان با معرفی گروه نویسندگان این کار ادامه داد: نادر وحید، رضا خمسه و حمید رسولی پور سه نویسنده ای هستند که در کنارم حضور دارند و خودم سرپرستی نویسندگان را برعهده داشته ام. نگارش فیلمنامه به پایان رسیده است و وارد پیش تولید شده ایم.

علیرضا نادری هیچ نقشی در نگارش “حریم” ندارد

غفاری شنیده های مرتبط با حضور علیرضا نادری نویسنده سریالهایی چون “میوه ممنوعه” و “اشکها و لبخندها” در تیم نگارش “حریم” را تکذیب کرده و اظهار داشت: شاید چون ایشان در حال نگارش سریال “کشتزار مرگ” یا “صدام” بوده اند که آن نیز از محصولات سازمان اوج است این شبهه پیش آمده ولی ایشان هیچ نقشی در نگارش سریال “حریم” نداشته اند و شنیده های مبنی بر دیالوگ نویسی سریال توسط ایشان هم صحیح نیست.

بخش عمده ای از کار به نبردهای دریایی اختصاص دارد

علی غفاری که بعد از “استرداد” یک درام با مضمون مقاومت با نام “ابوزینب” را هم ساخته بود درباره اینکه چقدر فکر می کند “حریم” هم بتواند به اندازه “استرداد” خوش ساخت و آبرومند باشد به سینماژورنال گفت: داستانی که مبنای کار قرار گرفته پروداکشن سنگینی را طلب می کند بخصوص که بخش عمده ای از کار هم به نبردهای دریایی اختصاص دارد که در زمان حضور انگلیسیها در جنوب کشور روی داد. داستان در ۱۰۰ سال پیش به وقوع می پیوندد و فارغ از مطابقت تاریخی داستان و صحنه ها باید بلحاظ گویش مردمان هم همه چیز دقیق پیش برود. اینها همه باعث می شود که با تمرکز کامل و انرژی بالا کار را پیش ببرم و سعی کنم استانداردها را ارتقا دهم.

۶۰ درصد کارمان در شهرک دفاع مقدس انجام خواهد شد

این کارگردان درباره جزییات آغاز کار بیان داشت: فیلمبرداری به دو بخش زمینی و دریایی تقسیم بندی شده است. با آماده شدن دکورهایی که برای نمایش جنوب صد سال پیش در شهرک دفاع مقدس انجام گرفته است فیلمبرداری را از اواخر پاییز در شهرک آغاز خواهیم کرد. حدودا ۶۰ درصد کارمان در شهرک انجام خواهد شد و برای مابقی کار که نماهای دریایی است سعی خواهیم کرد به تناوب از جغرافیای بوشهر و قشم بهره گیریم. البته این بخش دوم نیاز به زمان بندی های فصلی هم دارد که باید لحاظ شود.

ماجرای آزادیخواهان جنوب هنگام سلطه انگلیس

یکی از ویژگیهای “استرداد” دست گذاشتن بر روی پرونده ای قدیمی درباره ماجرای استرداد ۱۱ تن طلای ایران از سوی روسیه بود. آیا در “حریم” هم بناست چنین پرونده هایی بازگشایی شود. علی غفاری در این باره به سینماژورنال بیان داشت: برهه ای که در سریال رویش مانور می دهیم زمانی است که مملکت ما پر از فراز و نشیب بوده است. همزمان با تاج گذاری احمدشاه و ورود انگلیسیها از جنوب به کشور، شوروی نیز تقریبا بر نیمه شمالی کشور مسلط شده بود و همین تسلط بیگانه بود که آزادیخواهان را وارد ماجرا کرد. داستان “حریم” اما ماجراهای بخش جنوبی کشور را مصور می کند.

از رئیسعلی دلواری تا خضرخان اهرمی

وی ادامه داد: در روایت داستان پای یک سری شخصیت تاریخی مهم نظیر رئیسعلی دلواری، شیخ حسن چاه کوتاهی و زایرخضرخان اهرمی هم به داستان باز می شود و درباره این شخصیتها نیز اطلاعات کافی در اختیار مخاطب قرار می گیرد. پس این طور نیست که یک ماجرا یا یک شخصیت خاص روایت شود که در این سریال اتفاقات مهم آن دوره واقعه نگاری تصویری شده و آدمهای درگیر در اتفاقات هستند که داستان را می سازند.

رئیسعلی دلواری
رئیسعلی دلواری به همراه جمعی از همرزمانش

داستان ما دقیقا از شهادت رئیسعلی آغاز میشود

با توجه به اینکه پیشتر در سریال “دلیران تنگستان” همایون شهنواز بخشهایی از زندگی رئیسعلی دلواری مرور شده بود این پرسش پیش آمد که آیا در “حریم” همان برهه از زندگی رئیسعلی روایت می شود یا بخشهایی دیگر و غفاری پاسخ داد: داستان ما دقیقا از شهادت رئیسعلی آغاز میشود و تا زمان پایان جنگ جهانی اول و خروج احمدشاه از ایران ادامه می یابد. برای احترام به این مرد آزادیخواه بخشهایی از سریال نیز به تصویرسازی او می گذرد اما این بخشها کوتاه است و مدخلی برای ورود به داستان.

استفاده از بازیگران بومی جنوب در کنار بازیگران مطرح سینما و تلویزیون

علی غفاری درباره پروسه انتخاب بازیگران این سریال عظیم به سینماژورنال گفت: هیچ بازیگری برای سریال انتخاب نشده و فعلا در حال رایزنی و مذاکره هستیم. این سریال بلحاظ شخصیت، کار شلوغ و پربازیگری است و برای اینکه بتوانیم تمامی شخصیتها را به یک اندازه مورد توجه قرار دهیم نیاز داریم به استفاده همگون از چهره های مطرح سینما و تلویزیون در کنار تعدادی از بازیگران تئاتر و البته یک سری چهره های کمتر شناخته و بازیگران بومی جنوب کشور.

زودتر از سه سال آینده کار روی آنتن نخواهد رفت

این کارگردان درباره زمان روی آنتن رفتن سریال “حریم” بیان داشت: پیش بینی این موضوع خیلی سخت است اما شخصا فکر نمی کنم بتوان سریال را زودتر از سه سال آینده روی آنتن فرستاد یعنی اگر همه چیز مطابق برنامه ریزیها پیش برود اولین قسمت سریال پاییز ۹۷ روی آنتن می رود.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=6036

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code