۰۷۱۱۱۴۰۱

چه کسی تله‌فیلم‌ساز آلمانی را به نام تهیه‌کننده سینما به فارابی قالب کرد؟

سینماروزان/حامد مظفری: چندی قبل اخباری از حضور یک آلمانی به نام «ایوو الکساندر بک» در ایران و حضور در بنیاد سینمایی فارابی به همراه تصاویری که این آلمانی را در میزانسنهایی با حضور علیرضا تابش مدیرعامل فارابی نشان می داد، منتشر شد.

به گزارش سینماروزان در رپورتاژهای مرتبط با این تصاویر بیش از آن که بر عقبه سینمایی آقای بک تأکید شود از این گفته شده بود که ایشان از یک طرف تهیه کننده سینما است و از طرف رییس دفتر برلین یک کمپانی به نام باوارایا!

در همان رپورتاژها مدیرعامل فارابی حین دیدار با آقای بک از این گفته بود که حضور این رییس دفتر می تواند زمینه ای باشد برای تولیدات مشترک سینمایی میان ایران و آلمان و حتی اکران آثار سینمایی ایرانی در آلمان!!!

اینکه آقای بک چطور با سمتی به نام رییس دفتری-و در معنای ساده تر آن منشی گری؟- به ایران وارد شده و مورد استقبال مدیرعامل مهمترین ارگان سینمایی زیرمجموعه دولت قرار می گیرد به کنار اینکه چرا رزومه شفافی از ایشان ارائه نشده جای سوال دارد.

اگر بر سوابق «ایوو الکساندر بک» تمرکز کنیم ایشان نه تنها کمترین تجربه ای در کار سینما ندارد که بخش عمده فعالیتهایش در حیطه تلویزیون و تولید فیلمهای تلویزیون یا همان تله‌فیلم بوده است.

آقای بک ۵۳ ساله از اوایل دهه نود میلادی وارد تولید تلویزیونی شده و در رزومه اش هم بیش از هر فعالیت دیگری حضور در تیم تهیه کنندگان فیلمها و سریالهای تلویزیونی دیده میشود.

فارغ از اینکه نامبرده در تیم تولید یک سری آثار با رگه های اروتیک تلویزیونی مانند «افزایش میل جنسی-رفقا این کار آسانی نبود»(۲۰۰۳) حضور داشته اینکه چطور میشود یک تهیه کننده «تلویزیون» به عنوان مهمان ویژه از مهمترین ارگان «سینمایی» ما سربرآورد و البته درباره تولیدات مشترک «سینمایی» محل مشاوره قرار گیرد جای سوال دارد.

از چه کسی باید انتظار داشت؟

جالب است که در دیدار آقای بک با مدیرعامل فارابی هم امیر اسفندیاری که سالهاست مدیر بخش بین الملل فارابی است حضور داشته و هم فرهاد توحیدی!

فرهاد توحیدی سناریست آثاری نظیر «مجردها»، «توکیو بدون توقف» و این اواخر هم «امکان مینا»ست و با چنین کارنامه ای با مصرف داخلی(؟) از او انتظار نمی رود که درباره رزومه آقای بک بداند اما یکی مانند اسفندیاری که همه ساله در موعد انتخاب فیلم برای اسکار تبدیل می شود به تئوریسین معتبر سینمای جهان چطور؟ آیا اسفندیاری از رزومه آقای بک اطلاع نداشته؟

از آن گذشته علیرضا تابش چرا درباره این آلمانی به جستجو دست نزده؟ درست است که ایشان هم در سینما عقبه چندانی ندارد اما فردی که به مدیرعاملی فارابی می رسد نباید لااقل یک مشاور سینمایی آگاه داشته باشد که در این گونه موارد به او داده دهد؟

آقای بک در کنار امیر اسفندیاری، علیرضا تابش و فرهاد توحیدی
آقای بک در کنار امیر اسفندیاری، علیرضا تابش و فرهاد توحیدی
image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۴۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=37134

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "چه کسی تله‌فیلم‌ساز آلمانی را به نام تهیه‌کننده سینما به فارابی قالب کرد؟"

 1. نفس گفت:

  اقای اسفندیاری
  سی ساله اونجاست
  و امیدوارم سی سال دیگه هم همونجا بمونه
  و در سی سال آینده هم باز هم تلفیلمسازا رو بیاره
  تا روسای بعدی که احتمالا بازم بی ربط به سینما هستن
  عکس یادگاری بگیرن

 2. محمد عزیزی گفت:

  از تابش چه انتظاری دارید؟
  این بنده خدا اصلا کار سینما نکرده
  به هر حال فامیل رییس دولت اصلاحاته
  و باید بهش یه حالی میدادن
  وگرنه ایشون باید میرفت سراغ کار دیگه ای

 3. لعیا گفت:

  یه سرچی میزدن
  درباره همین فیلم المانی که اسمشو زدین
  احتمالا همین عکسو هم پاک میکردن اما
  افسوس

 4. نظرعلیان گفت:

  این فارابی هم داستانی شده هااااااا
  یه سری کارمند اونجا هستن
  و یه سری هم رییس و مدیر
  حقوق میگیرن
  و این سوتیا رو میدن

 5. ادیتور گفت:

  این فارابی هم داستانی شده هااااااا
  یه سری کارمند اونجا هستن
  و یه سری هم رییس و مدیر
  حقوق میگیرن
  و این سوتیا رو میدن

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code