۲۸۰۵۱۴۰۱

چرا “زرشک” حسنی دیده شد اما درخشش ۵۰ میلیونی، نه؟!/ گاف اول را چه کسی داد؟ حسنی یا کارگردان “دورهمی”؟

سینماژورنال: فرزاد حسنی بعد از اتفاقات پیش آمده در مسیر اجرای یکی از برنامه های “کوله پشتی” که به گفتگو با سردار رادان اختصاص داشت مجبور شد چند سالی را از رسانه ملی دور باشد.

به گزارش سینماژورنال البته که در این سالها او هم بازیگری در آثاری نظیر “در امتداد شهر” و “آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند” و “آمین خواهیم گفت” را تجربه کرد که در این آخری در نقش مردی دائم الخمر(!) بازی کرده بود و هم اینکه به واسطه شهرتی که از رسانه ملی یافته بود توانست برنامه های ارگانی خوبی را اجرا کند.

بازگشت حسنی به تلویزیون بعد از حضور تیم جدید مدیریتی به معاونت علی اصغر پورمحمدی انجام شد. حسنی از پاییز گذشته برنامه ای پزشکی به نام “اکسیر” را روی آنتن فرستاد که می کوشید به زعم خود تصویری تازه از برنامه های آموزشی در تلویزیون ارائه دهد.

برنامه ای که اتفاقا در همان هفته های ابتدایی مورد توجه قرار گرفت و نوع خاص طرح سوژه ها در برنامه سبب ساز آن شد که زودتر از حد تصور آیتمهای برنامه رسانه‌ای شوند.

با این حال به تازگی پخش بخشی کوتاه از یکی از قسمتهای اخیر این برنامه با موجی از انتقادات مواجه شده است. انتقاداتی که لااقل بخشی از آن نمی‌تواند عادی قلمداد شود.

ماجرای دردسرساز جایزه ۵۰ میلیونی برای مخاطب برگشته
آنچه در برنامه دردسرساز حسنی رخ داد عبارت بود از بخشی رقابتی که در آن شرکت کننده بخت برگشته طرف حساب پرسشی قرار می گرفت که البته پاسخ درستی هم برای آن نداشت. اما حسنی در مسیری عجیب این مخاطب را مورد تحسین قرار می داد که پاسخش درست بوده و حالا ۵۰ میلیون تومان عایدش خواهد شد.

مخاطب بخت برگشته هم که انگار جزو طیف آسیب پذیر اجتماع بود و ۵۰ میلیون برایش پول زیادی به شمار می رفت بعد از شنیدن تحسین دروغین حسنی، برق در چشمانش درخشید اما خبر نداشت که به هنگام دریافت جایزه که کیفی خالی است با واژه “زرشک” حسنی روبرو می شود و البته به خاطر عدم دانش در شناختن کاشف یک بیماری(؟) تحقیر می شود.

حجم انتقادات بعد از انتشار فیلم این ماجرا بود که به آن مسیری تازه بخشید. حسنی پیش خودش فکر نمی‌کرد شوخی برنامه اش با یک مخاطب دستاویزی شود برای هجمه مخاطبانی که این سالها همه چیز را زیر ذره‌بین برده اند اما انتقادات آن قدر بود که حسنی مجبور شد صفحه اجتماعی اش را کاملا شخصی کند و البته توهین کنندگان را تهدید کند که هر نوع تهدیدی را به صورت قانونی پیگیری خواهد کرد.

اما آیا حسنی واقعا لایق این حجم از هجمه بود؟ آیا کاری که او کرد آن قدر شرم آور بود که می بایست هدف این هجمه ها قرار گیرد؟

تناقض در اظهارنظرات مقامات بالادستی

فارغ از اینکه رفتار حسنی درست بوده یا نه واکنش مقامات مافوق وی در برخورد به این رفتار تناقض آمیز بود.

ساعاتی بعد از آغاز انتقادات به حسنی و “اکسیر” رضا پورحسین قائم مقام معاون رسانه ملی در گفتگویی با “ایسنا” بر لزوم رعایت شأن مهمانان برنامه ها تأکید کرد و گفت: با رفتار تنبیه‌آمیز مجری برنامه “دورهمی” شأن مهمانان برنامه نادیده گرفته شده است که این موضوع را بررسی کردیم و بلافاصله به عوامل برنامه تذکر جدی داده شد.

اما مدتی بعد از این اظهارنظر انتقادی مصطفی شریفی تهیه کننده “اکسیر” در گفتگویی باز هم با “ایسنا” ادعا کرد که کل ماجرا یک آیتم نمایشی بوده است با طراحی از پیش تعیین شده. البته که این تهیه کننده از این گفته که آن مخاطب بخت برگشته هم یک بازیگر بوده است!
شریفی گفت: آیتمی که از آن توهین به تماشاگر حاضر در این برنامه برداشت شده است، صرفا یک آیتم نمایشی بوده است و عده‌ای غرض‌ورزانه بخشی از این آیتم را با سانسور منتشر کرده‌اند که باعث شده‌اند احساسات مردم جریحه‌دار شود.

وی ادامه داد: ما در “اکسیر” یک سری از موضوعات پزشکی را در قالب نمایشی کار کردیم و این آیتم هم جزو همان نمایش‌ها بود. در این آیتم هم اگر یک هفته صبوری پیشه می‌کردید متوجه می‌شدید که آیتم نمایشی است. ما در این آیتم یک سناریوی نمایشی داشته‌ایم که این هنرجو هر بار به پاسخ مجری برنامه جواب می‌دهد با واکنشی روبرو می‌شود. در حالی که فیلم سانسور شده‌ای از این آیتم در فضای مجازی منتشر شده است و برداشت‌ها به نوعی است که انگار این فرد به عنوان یک آدم ساده‌ زیر پا له شده است؛ در حالی که این گونه نبوده است و در برنامه‌های بعدی خود جمشید حضور خواهد داشت و آن را مطرح خواهد کرد که ماجرا این طور نبوده است.
تهیه کننده برنامه حسنی ادعای نمایشی بودن آیتم را دارد و هجمه سازی پیرامون این نمایش(!) را غرض ورزانه می داند اما قائم مقام معاون سیما کلمه ای در این باره حرف نمی زند و اتفاقا رفتار درپیش گرفته شده را زیر سوال می برد.

نقش کارگردان “دورهمی” در این ماجرا

این تناقض را که کنار بگذاریم می رسیم به ردّپای پررنگ کارگردان اولیه “دورهمی” در شکل گیری “اکسیر” و شاید همین گافی که از حسنی سر زده است! رفتار حسنی جلوی دوربین در برابر یک مخاطب می تواند برآمده از سناریویی باشد که در این سالها در سریالهای طنز روتین تلویزیون مانند آن را کم ندیده ایم.

این شباهت را که کنار گفته های چند ماه قبل تهیه کننده “اکسیر” درباره حضور مهراب قاسم خانی به عنوان سرپرست نویسندگان بگذاریم به نتایج دیگری می رسیم.

تهیه کننده “اکسیر” اواخر مهر سال گذشته در گفتگویی با “مهر” به صراحت از حضور قاسم خانی در تیم نویسندگان برنامه اش خبر داده و گفته بود: مهراب قاسم خانی سرپرستی شورای نویسندگان این مجموعه را برعهده دارد و قرار است این مجموعه به صورت شبه‌نمایشی پیش برود تا بتواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.
مهراب قاسم خانی که در ماههای اخیر به خاطر کپی برداری “دورهمی” از یک سریال هندی مورد مواخذه مخاطبان قرار گرفته اگر همان طوری که تهیه کننده “اکسیر” گفته سرپرست شورای نویسندگان بوده است قطعا باید او را هم در وضعیت پیش آمده برای فرزاد حسنی مقصر دانست.

قاسم خانی که کارگردان اصلی “دورهمی” و سرپرست نویسندگان آن بود کمی بعد از روی آنتن رفتن قسمتهای ابتدایی این مجموعه بخاطر کپی برداری بی ذکر منبع از برنامه هندی “شبهای کمدی با کاپل” مورد انتقاد قرار گرفت و از قسمت دهم به بعد هم کارگردانی را به مهران مدیری واگذار کرد.

حالا و با وضعیت پیش آمده درباره “اکسیر” آیا او هم به اندازه حسنی مورد مواخذه قرار خواهد گرفت؟!

گاف آشکار در طراحی سوال
حتی اگر نمایشی بودن “اکسیر” را هم بپذیریم یک گاف آشکار در طراحی سوال آیتم دردسرساز صورت گرفته و آن هم اینکه در این آیتم از مخاطب درباره حرفه شخصی به نام “مری بارت” پرسیده می شود در صورتی که در عالم واقع اصلا چنین شخصی وجود ندارد.

مری بارت در اصل نام یک بیماری است که شخصی به نام “نورمن بارت” آن را برای اولین بار تشخیص داده است!!! اگر سلولهای عضو مری بدن به سمت سرطانی شدن برود به آن “مری بارت” می گویند.

بنابراین اینکه تصویر شخصی را با نام “مری بارت” نشان داده اند کاملا اشتباه است. آیا این اشتباه در طراحی سوال هم از پیش تعیین شده بود؟

درخشش ۵۰ میلیونی را هم ببینید

همه اینها را که کنار بگذاریم آیتمی که از حسنی و “اکسیر” به میزان گسترده منتشر شده یک پلان ویژه دارد و آن هم برق چشمان مخاطب بیچاره بعد از شنیدن بردن جایزه ۵۰ میلیونی!

واقعا چرا در کنار “زرشک” حسنی این درخشش را ندیدیم؟

حسنی چه با سناریوی از پیش تعیین شده و چه به صورت ناخودآگاه شرایطی را پیش آورد تا نقشی که ۵۰ میلیون تومان پول در زندگی یک شهروند کاملا معمولی ایفا می کند رونمایی شود.

آن درخشش دیدگان بعد از شنیدن خبر برنده شدن فقط ۵۰ میلیون را کنار اخباری که این سالها درباره اختلاسهای میلیاردی شنیده ایم بگذارید تا خیلی چیزها دستگیرتان شود…

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=22213

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "چرا “زرشک” حسنی دیده شد اما درخشش ۵۰ میلیونی، نه؟!/ گاف اول را چه کسی داد؟ حسنی یا کارگردان “دورهمی”؟"

  1. سارا گفت:

    البته ..جالبه که حسنی راحت توهین میکنه ولی اگه بهش توهین کنند آشفته میشه و تهدید میکنه …مثل حسنی نباشید

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code