۰۲۰۱۱۴۰۲

چرا بازیگر چادری “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” که بر روی فرش قرمز فجر قدم زد در فرش قرمز جشنواره ونیز حضور نداشت؟

سینماژورنال: از جمله فیلم اولیهایی که در جشنواره سی و سوم فیلم فجر مورد توجه قرار گرفت “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” بود؛ اثری اپیزودیک ساخته وحید جلیلوند که توانست دو سیمرغ بهترین کارگردانی و بهترین فیلم بخش فیلم اولیها را از آن خود کند.

به گزارش سینماژورنال با این حال ورای این سیمرغها آنچه حین برگزاری جشنواره برای “چهارشنبه…” بار رسانه ای فراوان ایجاد کرد حضور یکی از بازیگران اصلی آن با حجاب چادر بر فرش قرمز فیلم و البته نشست رسانه ای اش در کاخ جشنواره بود.

بدعتی که توسط این بازیگر جوان رقم خورد

سحر احمدپور بازیگر جوانی که در این فیلم ایفاگر دختری از طبق پایین اجتماع بود و تقابلش با کاراکتری که برزو ارجمند در فیلم نقش اش را ایفا می کرد بخش عمده ای از هیجان فیلم را ایجاد می کرد نه فقط در فیلم با پوشش چادر ظاهر شده بود که در کاخ جشنواره و بر فرش قرمز هم با چادر حضور یافت و بدعت این اتفاق عاملی شد برای شکل گیری موقعیتی که “ارزشی” قلمداد شد.

همین موقعیت بود که باعث شد برخلاف فیلمهای همانند که تلخی و سیاهی شان از سوی برخی رسانه ها به شدت پررنگ جلوه می کرد درباره این فیلم که اتفاقا تصویری صریح و بی پرده از رنج و مصیبتهای آدمهایی مختلف از اجتماع ایران را به تصویر می کشد، رسانه هایی که ارزشی خوانده می‌شوند کلمه ای حرف نزدند و فیلم نه تنها زیر تیغ نقد آنها نرفت که اتفاقا تشویق هم شد.

سحر احمدپور
سحر احمدپور با چادر در رونمایی “چهارشنبه..” در کاخ جشنواره فجر

برادران جلیلوند و امیر آقایی با کراوات روی فرش قرمز

حالا حدودا هفت ماه بعد از آن حواشی “چهارشنبه…” به عنوان یکی از آثار بخش “افق نو” -که یک ایرانی به نام امیر نادری در هیأت انتخاب آن قرار دارد- به جشنواره ونیز راه یافته و البته جایزه ویژه منتقدان این جشنواره را هم از آن خود کرده است.

در عکسهایی که عوامل فیلم از حاشیه حضور در این جشنواره و البته بر فرش قرمز ونیز انداخته اند اثری از سحر احمدپور به چشم نمی خورد و به جایش وحید جلیلوند کارگردان فیلم و برادرش علی جلیلوند تهیه کننده را با کراوات(!) در کنار نیکی کریمی و امیر آقایی که یک بار با پایپون زده و بار دیگر کراوات می بینیم.

اینکه نیکی کریمی و امیر آقایی به عنوان بازیگران اثر به ونیز اعزام شوند قطعا اتفاق پسندیده ایست بخصوص درباره امیر آقایی که در این فیلم توانسته بود بعد از مدتها شخصیتی متفاوت خلق کند.

نکته اینجاست بازیگری که بخش عمده ای از حواشی این فیلم را رقم زد سحر احمدپور بود که با حضور بی پیرایه اش با حجابی که انتخاب خودش بود موقعیت ویژه ای را رقم زد و البته که حضور این بازیگر در جشنواره ونیز آن هم با فیلمی که یکی از کاراکترهای تعیین کننده آن را ایفا کرده لازم به نظر می رسید و می‌توانست خوراک رسانه ای خوبی را هم برای مخاطبان و هم برای فعالان رسانه ای حاضر در این جشنواره فراهم کند.

اما متاسفانه این فرصت از دست رفت و سحر احمدپور همراه با هیأت اعزامی فیلم به جشنواره ونیز نرفت.

وحید جلیلوند، نیکی کریمی و امیر آقایی در ونیز
علی جلیلوند، امیر آقایی، نیکی کریمی، وحید جلیلوند و مرتضی پورصمدی در جشنواره ونیز

 چرا سحر احمدپور به ونیز نرفت؟

تلاشهای سینماژورنال برای یافتن دلیل این موضوع و پیدا کردن این بازیگر برای پرسیدن دلایل عدم حضورش در ونیز به نتیجه خاصی منجر نشد. چرا؟

شنیده ها حکایت از آن دارند که عوامل تولید “چهارشنبه…” از این بازیگر خواسته اند که جز با هماهنگی آنها با رسانه‌ها گفتگو نکند و به بیان غیرمستقیم این بازیگر ممنوع‌المصاحبه است تا زمان اکران رسمی فیلم.

با این حال سوال همچنان پابرجاست که اگر واقعا معتقد هستیم به حجاب برتری به نام چادر و آن را زمینه ای می کنیم برای در کانون توجه قرار گرفتن اثر خویش در جشنواره ای داخلی چرا از همین حجاب برای تحت الشعاع قرار دادن جشنواره ای در قلب اروپا هم استفاده نمی کنیم؟

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=10101

بعدش؟

مطالب مرتبط

9 نظر برای مطلب "چرا بازیگر چادری “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” که بر روی فرش قرمز فجر قدم زد در فرش قرمز جشنواره ونیز حضور نداشت؟"

 1. رفیع گفت:

  چرا؟
  واسه اینکه دورنگیم

 2. لاله گفت:

  اتفاقا بازیگر متین و بااخلاقیه خانم احمدپور
  ای کاش میرفتن جشنواره ونیز تا اونجا هم نشون بدن که در ایران چطور میشه هم به اخلاقیات پای بند بود و هم بازیگر خوبی شد
  ای کاش
  واقعا فرصت خوبی بود که متاسفانه از دست رفت

 3. مرجان محتشمی گفت:

  من فکر میکنم خیلی خوبه که ایشون حجابشو تو جشنواره فجر رعایت کرد و الگو شد برای بازیگرانی که میان اونجا با میکاپهای غلیظ و زننده
  من اگه جای کارگردان فیلم حتما ایشونو میبردم به ونیز چون اونریا اونقدر کراوات و پاپیون دیدن که دیگه تماشای چهار تا کراواتی دیگه براشون جذابیت نداره
  اتفاقا دوست دارن درباره همین ادمای محجبه ایرانی بیشتر بدونن و از دیدگاههاشون بهره مند بشن
  قطعا اگه خانم احمدپور با چادر میرفتن تو ونیز من به عنوان یک زن محجبه ایرانی به خودم می بالیدم

 4. faezeeee گفت:

  بدبختی ما ایرانیا یکی دو تا نیست واقعا برای سینمای ایران و ادمای توش متاسفم

 5. احمد ارجمند فهلیانی گفت:

  بنظر می رسد که با ممنوع المصاحبه کردنش تقاضا داشتند که در ونیز با چادر که مظهر ایرانیت و اسلامیت است ظاهر نشود و ایشان هم نپذیرفته. خانم احمدپور لذت حجاب را درونی کرده و به راحتی او را فدای شرکت در این مراکز نمی کند و آنها هم پذیرای این رفتار عقلایی نیستند. خانم احمدپور بر این پایه و اساس بمان و بدان که در این ماندگاری به خدا که بهترین است نزدیکتر خواهی شد. موفق باشید

 6. محمدرضا واعظی گفت:

  بله ، بنظر میاد که آقایون خواستند کلاسشون پایین نیاد و خانم احمدپور بدون چادر برن که ایشون هم نپذیرفتند چون ارزش چادر رو میدونن ، اینو از طرز چادر سر کردنشون میشه فهمید

  • نغمه گفت:

   واقعا جامعه اسلامی باشه و وضع حجاب این !
   اونم تو ادمایی که الگوی همه جامعه میشن!!
   حالا این وسط یکی که ازین قشر بی حیا و بی پوشش دور مونده و حجاب زهرایی داره ، ببین چجوری کنارش میذارن…
   واقعا جای تاسفه واسه یه کشور اسلامی

   • سیما گفت:

    اصلا کی گفته بازیگرا الگوی جامعه باید باشن؟؟؟!!!!
    پس وزارت فرهنگ و ارشاد این وسط چکارست؟؟؟

    که یه مشت ادم بی سواد که فقط به واسطه رنگ و لعاب ظاهر و لودگی پاشون به تلویزیون وا شده باید مدام در انظار عمومی باشن و بشن الگوی من و شما
    ادمایی هم که واقعا با رفتار و ظاهرشون میخان دین و اسلام واقعیو نشون بدن کنار گذاشته میشن
    امسال همین خانم احمدپور
    بزرگتر از اون خانم چرخنده
    که بسیار کم کار شدن
    چرا؟
    چون حجاب زهرایی انتخاب کردن
    والا نوبره
    ?

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code