۰۶۰۷۱۴۰۰

پیش‌بینی یک تهیه‌کننده سینما⇐هیچ بعید نیست که تبلیغات انتخاباتی نمایندگان مجلس هم از شبکه‌های ماهواره‌ای روی آنتن برود

سینماژورنال: به نظر می‌رسد احضار ده سینماگر ایرانی به دادسرای فرهنگ و رسانه برای ارائه توضیحات پیرامون چرایی پخش تیزرهای آثارشان از شبکه‌های ماهواره ای فارسی زبان و البته ورود سازمان سینمایی به این ماجرا(اینجا را بخوانید) نیاز به کالبدشکافی جامع داشته باشد.

به گزارش سینماژورنال محدودیتهای تبلیغات محیطی و هزینه‌زا بودن بیش از حد این تبلیغات از یک طرف و نیاز به معرفی آثار سینمایی و البته پیشقدم شدن یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای برای پخش تبلیغات با حداقل هزینه ممکن، سبب‌ساز آن شده است که در هفته‌های اخیر تیزر بسیاری از فیلمهای روی پرده به کرات از این شبکه ماهواره‌ای پخش شود.

احضار سینماگران به دادسرا می تواند فرصت باشد

منصور لشکری‌قوچانی تهیه کننده سینما که امسال یک فیلم به نام “عصر یخبندان” را در ماه رمضان روی پرده داشت و به زودی با “کوچه بی نام” به سینماها می آید در گفتگو با سینماژورنال با بیان اینکه احضار سینماگران به دادسرا می‌تواند یک فرصت باشد و نه تهدید بیان داشت: چه خوب است که قوه قضاییه به این ماجرا ورود کرد و البته بهتر این است که این ورود با همراهی سینماگران همراه باشد. قوه قضاییه بیاید ریشه یابی کند و ببیند وضیعت تبلیغ کالاهای فرهنگی در کشور چطور است.

برای حذف سوءاستفاده شبکه‌های ماهواره ای، مخابرات، شهرداری و صداوسیما کنار هم قرار گیرند

وی ادامه داد: الان ارگانهایی داریم مثل مخابرات، صداوسیما و شهرداری که به نظر می‌رسد باید جدی‌تر از اینها برای تبلیغ کالاهای فرهنگی ورود کنند. وقتی این ارگانها وظیفه خود را درست انجام نمی‌دهند طبیعی است که یک شبکه ماهواره‌ای پیدا می‌شود که برای مشروعیت بخشیدن به خود به تبلیغ کالاهای فرهنگی ما با حداقل هزینه می‌پردازد و حالا برای حذف این شبکه بهترین راه این است که مخابرات، شهرداری و صداوسیما دست به دست هم دهند و شرایط ایده آلی برای معرفی محصولات فرهنگی ایجاد کنند.

اگر این سه ارگان کمک کنند هیچ شبکه ماهواره ای قدرت رقابت با آنها را نخواهد داشت

تهیه کننده “خط ویژه” خاطرنشان ساخت: البته صداوسیما در سال اخیر سعی کرده تعرفه تبلیغات سینمایی را کاهش دهد اما به نظرم باز هم باید این تسهیلات افزایش پیدا کند آن هم در تمامی شبکه های تلویزیونی. از آن طرف شهرداری هم وارد قضیه شده و تعرفه تبلیغات محیطی و اجاره بیلبوردها را پایین بیاورد. مخابرات هم می تواند با استفاده از سرویس پیام کوتاه خود به اطلاع رسانی درباره آثار سینمایی بپردازد. مطمئن باشید اگر این سه ارگان آستین همت بالا بزنند و به کمک سینماگران ایرانی بیایند تمام شبکه های ماهواره ای هم که جمع شوند نمی توانند به رقابت با اینها بپردازند.

الگوی حمایتی در آگاهی بخشی پیرامون مصرف درست انرژی در دستور کار قرار گیرد

لشکری قوچانی با اشاره به استفاده از سبد حمایتی این ارگانها در مقابله با پدیده هایی مانند آلودگی هوا یا بحران کم آبی و مصرف درست گاز به سینماژورنال گفت: مگر برای مقابله با آلودگی هوا رسانه ملی و شهرداری فعالیتهای قابل توجهی نداشتند و البته این فعالیتها به اندازه خود هم مفید بود پس چرا برای معرفی محصولات سینمای ایران از این فعالیتها صورت نمی گیرد. ما توانستیم با اطلاع رسانی در مصرف صحیح آب، برق و گاز از طریق حمایتهای صداوسیما و شهرداری تا حد زیادی یا سوءمصرف انرژی مقابله کنیم پس قطعا خواهیم توانست برای کمک به سینما هم این بازوهای حمایتی را داشته باشیم.

به هنگام اکران “عصر یخبندان” قانون را رعایت کردم ولی هیچ امتیاز تشویقی در اختیارم قرار نگرفت

این تهیه کننده با اشاره به اینکه فیلم قبلی اش “عصر یخبندان” بدون پخش تیزرهای ماهواره ای روی پرده رفت بیان داشت: “عصر یخبندان” فقط و فقط متوسل بود به تیزرهای مجاز رسانه ملی و حتی یک تیزر فیلم هم در شبکه های ماهواره ای پخش نشد اما برای ما که قانون را به رسمیت شناختیم چه امتیاز ویژه ای قائل شدند؟ هیچ. من می توانستم تیزرهایم را به شبکه های آن طرف بدهم و به واسطه آن کمک کنم به فروش فیلمم اما قانون را رعایت کردم و هیچ امتیاز تشویقی در اختیارم قرار نگرفت. چرا؟

چرا قوه قضاییه برای برخورد با شبکه های ماهواره ای سارق آثار ایرانی به کمک ما نمی آید؟

وی با اشاره به سرقت فرهنگی که سالهاست در شبکه های ماهواره ای در جریان است به سینماژورنال اظهار داشت: مدتهاست فیلمهای ایرانی در شبکه های ماهواره به نمایش درمی‌آید و یک ریال هم به صاحبان آثار تعلق نمی گیرد. سوالم اینجاست که چرا قوه قضاییه برای برخورد با این شبکه ها به کمک سینماگران نمی آید.

لشکری قوچانی خاطرنشان ساخت: البته که همین حالا فیلمهای ما از شبکه های اتوبوسرانی تا هواپیمایی و قطارهای برون شهری به صورت غیرقانونی و بی اجازه صاحب اثر به نمایش درمی آید و باز هم کسی به داد ما نمی رسد.

آیا به فکر ورود شبکه های ماهواره ای به انتخابات مجلس هستیم؟

این تهیه کننده در پایان گفتگوی خود با سینماژورنال پیش بینی خاصی را هم درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام داد و گفت: ما انتخابات مجلس را پیش رو داریم و ممکن است شبکه های ماهواره ای برای پخش تبلیغات رایگان یا کم هزینه کاندیداهای مجلس هم ورود کنند. آیا فکری برای این اتفاق کرده ایم؟

وی خاطرنشان ساخت: الان که قوه قضاییه وارد قضیه شبکه های ماهواره ای شده چه خوب است که رییس جمهور و سازمان سینمایی هم کنار این قوه قرار گیرند و به یک سازوکار مدون برای استفاده از تمام ظرفیت ارگانهایی مثل صداوسیما، شهرداری و مخابرات برای معرفی محصولات فرهنگی و حتی سیاسی برسند تا جلوی سوءاستفاده های شبکه های ماهواره ای گرفته شود.

به جای همدلی با اهالی سینما به تعهد گرفتن از سینماگران روی آورده اند

لشکری قوچانی تأکید کرد: يكى از شاخص هاى رشد فرهنگی هر کشوری، سينماست ولی در ایران چنان که باید از اين صنعت-رسانه و ابزار فرهنگى استفاده بهينه نميكنيم و در نتیجه راه را براى نفوذ فرصت طلبان فراهم می کنیم. در ماجرای مربوط به شبکه های ماهواره ای هم بعد از تيزهوشى يك شبكه ماهواره اى که برای مشروعیت بخشیدن به خودش به تبلیغ کالاهای فرهنگی تولید داخل پرداخته است، بجای همدلی با اهالی سینما و جذب آنها با عناصر تشویقی، با روشهاى غيراخلاقى مثل تعهد گرفتن ميخواهيم صورت مسئله را پاك كنيم. به نظر می رسد وقتش است که قوه قضاييه كمك كند تا این ماجرا به صورت ریشه ای حل شود.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه 15 ژانویه 2016 - 16:39
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=16720

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code