۰۱۰۳۱۴۰۱

پیشنهادات یک منتقد برای بهبود اوضاع سینما⇐فیلم خارجی اکران کنید!/شوراهای پروانه ساخت را منحل کنید!/سود در تولید را بردارید!/قدرت اقتصادی را به انتخاب مردم و گیشه برگردانید!

سینماروزان: یک منتقد سینما در جملاتی کوتاه و گویا، مشکل اصلی سینمای ایران را در دولتی شدن بیش از حد آن خلاصه کرده و خواستار بازگشت قدرت اقتصادی سینما به گیشه‌ها شد.

امیر قادری منتقد سینما، راه برون رفت از مشکلات عدیده سینما را تغییر ساختار سینمای ایران بیان کرد و به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این مدل دولتی سینمای ایران به پایان دوران خود رسیده است. ارتباط سینمای ایران با حاکمیت و قشر‌های مختلف مردم براساس یکسری الگو‌هایی است که در سی، چهل سال گذشته پایه گذاری شده و این الگو‌ها به سرانجام خود رسیده اند. برای برون رفت ار این سیکل بسته و حل این مسئله راه حل‌های کوتاه مدت هم وجود دارد، اما مشکل سینمای ایران با روش‌های کوتاه مدت مانند کمک مالی مستقیم دولت که تاثیر کوتاه مدت هم دارد، حل نمی‌شود. هر چیزی عمری دارد و تا تغییر اساسی و ساختاری رخ ندهد، سینما رونق نخواهد گرفت.

مدیر رسانه مستقل کافه سینما، چند راهکار برای حل این مسئله برشمرد و گفت: اولین راه اکران فیلم‌های خارجی در سینما‌های کشور است که سبب می‌شود شرایط رقابت برای سینمای داخلی فراهم شود.

وی افزود: راه دوم این است که شورا‌های معمول پروانه ساخت که صاحبان انحصاری صرف دارند و اکثر قوانین هم به نفع این صاحبان است، منحل شوند.

قادری خاطرنشان کرد: راه دیگر این است که سود در تولید برداشته شود. قدرت اقتصادی به انتخاب مردم و گیشه برگردد و مردم خودشان انتخاب کنند که چه فیلمی با چه شرایطی اکران شود. راه دیگر این است که سینمای ما شفافیت مالی پیدا کند و هزینه و فایده فیلم‌ها مشخص شود.

وی با تاکید بر اهمیت این تغییرات گفت: نقطه پایان این مدل سینما گذاشته شده است. این تغییرات ساختاری باید رخ دهد، مگر اینکه بخواهیم سینما نداشته باشیم. آنگاه حق مردم برای داشتن سینما چه می‌شود

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۷:۰۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=65697

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code