۱۸۰۵۱۴۰۱

پیام اهدای خرس طلای برلین به “شیطان وجود ندارد” پیش‌چشم اتوبوسی از مدیران متبوع نظام⇐محکومیت قضایی داشته باش و بی‌مجوز نظام، فیلم بساز!!

سینماروزان/غفور پورغفور: اهدای خرس طلای برلین۲۰۲۰ به فیلم “شیطان وجود ندارد” ساخته محمد رسول‌اف بیش از هر چیز یک پیام را به ذهن متبادر می‌کند.

جشنواره برلین به محصولات رسمی سینمای نظام که از کانال ممیزی ارشاد گذشته‌اند، روی خوش نشان نداده و هرچقدر هم که درباطن وابسته به نظام باشی ولی درظاهر نباید ساختار نظام را به‌رسمیت بشناسی و بخصوص ممنوع‌الخروج باشی تا خرس طلا بگیری.

پنج سال پیش جعفر پناهی که به‌خاطر ممنوع‌الخروجی نتوانسته بود ایران را ترک کند خرس طلای برلین را برای فیلم “تاکسی” گرفت و حالا محمد رسول‌اف که به‌خاطر محکومیت قضایی، ممنوع‌الخروج بوده، خرس طلا را برای فیلم “شیطان وجود ندارد” گرفته است.

در این فاصله پنج ساله نه‌تنها هیچ فیلمی از ایران برنده خرس طلا نشده بلکه تقریبا هیچ فیلمی از جریان رسمی سینمای نظام نتوانسته جایگاهی درخور در این جشنواره داشته باشد.

این، یک نقشه‌راه است از سوی برلین پیش‌روی فیلمسازان ایرانی؟؟ حتی اگر عمویتان، یکی از مدیران اقتصادی متبوع نظام هم باشد(!) باز برای دلبری از برلین اول باید اقدام به تولید فیلم بدون مجوز کنید و از آن سو یک ممنوع‌الخروجی هم بزنید تنگش تا خرس طلا برایتان رزرو شود؟؟

این نقشه‌راهی است که کمابیش مدتهاست جریان داشته ولی در سالهای اخیر قوت یافته! یادمان نرفته که حتی اصغر فرهادی نیز در دورانی به خرس طلای برلین دست یافت که شائبه توقیف “درباره الی” به‌خاطر بازی پررنگ گلشیفته، در اذهان پیچیده بود.

بدیهی است که این الگو به‌زودی از سوی شماری دیگر از فیلمسازان ایرانی به‌کار گرفته خواهد شد و در سال ۲۰۲۱ ده‌ها فیلم بدون مجوز برای حضور در برلین درخواست خواهند داد!

ولی آیا این الگو کافیست یا آن که برلین، سال به سال، دوز مخالفت با نظام را بالاتر می‌برد یعنی اگر حالا با زدن سازمان زندانها و ارائه تصویری اگزجره از ماموران اعدام، برلین، راضی شده به اهدای خرس طلا، دو سال دیگر زدنی به‌مراتب فراتر و دندان‌گیرتر می‌خواهد؟؟

این، ساده‌ترین نتیحه‌گیری روندی است که برلین درپیش گرفته آن هم پیش چشم اتوبوسی از مدیران سینمایی متبوع نظام که راهی برلین شده‌اند.
رویکرد این مدیران دربرابر روند برلین چیست؟؟ با بودجه نظام به برلین می‌روند، چتری می‌زنند، عکسهایی می‌اندازند و منفعلانه نظاره‌گر بی‌ارزش شدن سال به سال مجوزهایشان خواهند شد یا آن که طرحی نو درمی‌اندازند برای عوض کردن بازی برلین؟؟

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۷:۱۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=59643

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "پیام اهدای خرس طلای برلین به “شیطان وجود ندارد” پیش‌چشم اتوبوسی از مدیران متبوع نظام⇐محکومیت قضایی داشته باش و بی‌مجوز نظام، فیلم بساز!!"

 1. حسین توپر گفت:

  محمد رسول اف برادرزاده جلال رسول اف مدیر بانک اینده س
  پسرعموهای ایشون حامد و احسان هستن که مدتهاس تو سینما فعالن و البته خیلی هم خوس حسابن و حداقلش اینه که تا قسط آخر عواملو میدن

 2. یزدان پاپی گفت:

  همون جوری که جشنواره فجر دلش میخواد به فیلم منسوب به اسپانسرش جایزه بده، جشنواره برلین هم دلش میخواد به فیلم بدون پروانه مجوز ارشاد ایران جایزه بده
  مگه مدیرای فجر پاسخگوست که اونا پاسخگو باشن

 3. الی حکیمی گفت:

  به هر حال همه جا صاحبان سرمایه در اوج ن
  الان یه بازیگر درجه سه با فیزیک دوریالی داریم که مایه میده به ایجنتش که براش نقش پاکستانی و تاجیک و افغانی اجاره کنه توی فیلم و سریالای اونوری
  جشنواره ها همینن ن
  مگه از پول بدشون میاد؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code