۱۵۱۱۱۴۰۱

پرویز پرستویی تعارف را کنار گذاشت و به انتقاد صریح از کیمیایی پرداخت⇐نسخه تهیه‌کننده «قاتل اهلی» همان است که در فیلمنامه بود!/در نسخه کیمیایی تغییرات در مونتاژ به نفع دو سه سکانس جدید، صدمه اساسی به فیلم زده است/متأسفم که از اعتمادم به این فیلم سوءاستفاده شد/آنچه کیمیایی مونتاژ کرده فیلمنامه‌ای نبود که قرار بود بازی کنم/نسخه فعلی «قاتل اهلی» نباید در جشنواره و بخش مسابقه باشد/ین فیلم که می‌توانست اثری خوب در کارنامه همه ما باشد ارزشش را به مسائل شخصی باخت!

سینماروزان: ماجرای درگیری مسعود کیمیایی و منصور لشکری قوچانی تهیه کننده فیلم جدیدش «قاتل اهلی» در ظاهر با پخش نسخه کارگردان در جشنواره و استفاده از نسخه تهیه کننده برای اکران عمومی پایان یافته است اما گویا ماجراهای جدیدی در پیش است.

به گزارش سینماروزان پرویز پرستویی بازیگر نقش «جلال سروش» در «قاتل اهلی» به تازگی با نگارش یادداشتی برای «شرق» به صراحت از نسخه کیمیایی اعلام برائت کرده و آن را مخالف فیلمنامه ای دانسته که بنا بوده در آن ایفای نقش کند. پرستویی انتقاد را به آنجا رسانده که به گلایه از هیأت انتخاب فجر پرداخته که چرا چنین فیلمی را به بخش مسابقه وارد کرده اند که این انتقاد می تواند ناظر باشد به حذف فیلمی از پرستویی با عنوان «خانه کاغذی» از جشنواره.

متن یادداشت پرستویی را بخوانید:

آقای کیمیایی خالق آثاری مهم مانند «گوزنها»، «قیصر» و«داش آکل» که با این فیلمها یکی از بانیان موج نوی سینمای ایران بودند در فیلمهای «ضیافت»، «حکم» و «متروپل» به بنده پیشنهاد همکاری دادند که نتوانستم خود را مجاب کنم که در این فیلمها بازی کنم.

اما امسال از طرف آقای لشکری قوچانی به من پیشنهاد همکاری شد. بعد از خواندن فیلمنامه و اعتقاد به اینکه این فیلم کار متفاوتی در آثار اخیر کیمیایی خواهد شد با علاقه پذیرفتم و با جان و دل برای خلق لحظه لحظه ی فیلم وقت و انرژی گذاشتم که به قول آقای کیمیایی دیر شد اما شد.

در تمام لحظات فیلمبرداری ارتباط بسیار خوبی بین من و آقای کیمیاییو  سایر عوامل و بازیگران برقرار بود تا لحظه آخر که تمام سکانس ها طبق همان فیلمنامه ای که خوانده و توافق همکاری ای که کرده بودیم در کنارشان بودم.

در پایان هم به خوبی و خوشی با گروه خداحافظی کردم و ای کاش این حال خوب تا اکران با ما بود. اما غائله به اینجا ختم نشد و اختلاف تهیه کننده و کارگردان بر سر اضافه شدن دو سه سکانس کلیدی و مهم به وجود آمد و ما نمی دانستیم پس از پایان فیلمبرداری موضوع از چه قرار است و نهایتا حکمیت و تصمیم به فیلمبرداری آنها برای من به عنوان کسی که همیشه اول با احترام به مخاطب نقش را می پذیرم و به عشق برقراری ارتباط با ایشان، علامت سوال ایجاد کرد.

این سوال نه فقط برای من بلکه برای بازیگران و عوامل هم ایجاد شده و نهایتا شنیدم که تهیه کننده و کارگردان توافق کرده اند دو نسخه را به مخاطب نشان دهند. نسخه کارگردان در جشنواره و نسخه تهیه کننده در زمان اکران عمومی. نسخه تهیه کننده همان است که در فیلمنامه بود اما…

اما نسخه کارگردان را دیدم و فقط بحث اضافه شدن سه سکانس نبود!!! تغییرات اساسی در فیملنامه و مونتاژ به گونه ای که در خدمت آن دو سه سکانس جدید باشد صدمه اساسی به فیلم زده است. از اینکه از اعتماد و عشقی که به این فیلم داشتم سوءاستفاده شده متأسفم و به دلیل احترام ویژه ای که برای مخاطبان عزیز قائل هستم خواستم پیش از نمایش فیلم به ایشان اعلام کرده باشم این فیلمنامه ای نبود که قرار بود بازی کنم و در نتیجه این فیلم که می توانست اثری خوب در کارنامه همه ما باشد ارزشش را به مسائل شخصی باخت و آن نشد که با وجود مدیر بودن قرار بود بشود.

در آخر انتقادی هم به هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر دارم. اگر از متخصصان سینمای حرفه ای بیشتر در این شورا استفاده می شد در آن صورت نقاط ضعف و قوت فیلمها بیشتر جلوه می کرد و انتخابها این گونه نبود که الان هست. آقای افروغ در مصاحبه شان تأکید داشتند که فیلمها با با حساسیت انتخاب شدند. اگر این گونه است چرا باید «قاتل اهلی» در جشنواره و آن هم در بخش سودای سیمرغ باشد. ای کاش فیلمهای دیگرانی که نادیده گرفته شدند به جای این فیلم نمایش داده می شد.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۵:۱۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34130

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "پرویز پرستویی تعارف را کنار گذاشت و به انتقاد صریح از کیمیایی پرداخت⇐نسخه تهیه‌کننده «قاتل اهلی» همان است که در فیلمنامه بود!/در نسخه کیمیایی تغییرات در مونتاژ به نفع دو سه سکانس جدید، صدمه اساسی به فیلم زده است/متأسفم که از اعتمادم به این فیلم سوءاستفاده شد/آنچه کیمیایی مونتاژ کرده فیلمنامه‌ای نبود که قرار بود بازی کنم/نسخه فعلی «قاتل اهلی» نباید در جشنواره و بخش مسابقه باشد/ین فیلم که می‌توانست اثری خوب در کارنامه همه ما باشد ارزشش را به مسائل شخصی باخت!"

  1. کابوکی گفت:

    احتمالآ نقشش کم رنگ شده حالا جیغ و داد میکند.

  2. Faraakh az khaani گفت:

    اضافه فرمائید بر لوس و ننر بودن، پیری و مصائب آن‌ را تا خود هنرمند پندارانی مثل “کیمیا جوئی ها” را امروزه بهتر درک کنید. جناب مشایخی اخیرا فرمودند، “ما آن‌ موقع نوکر نظام بودیم و الان هم نوکر نظام هستیم” این جنابان که بسیار از خود ممنون میباشند، در هر نظامی که باشد اجازه دارند که “اعتراض هنری” بنمایند و گاه گدار هم فیلمشان سانسور شود، تا مردم به‌‌‌ به‌‌‌ بگویند! اقای کیمیا یک فیلم را صد بار ساخته و خواهد ساخت. چیزی که در ایشان و هم نسلانشان نیست “هنر” است. ولی‌ خوب سالخورده هستند و باید به آنها احترام گذشت، با اینکه اینها جز خودشان برای هیچ کس احترام قائل نیستند. ما خاک پای مردم هستیم !! آره جون خودت!! جنابان شما فقط پیر هستید و دیگر هیچ …

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code