۰۷۱۱۱۴۰۱

پرسش یک رسانه مستقل از دبیر جشنواره فجر⇐آیا به انجمنی موسوم به «منتقدان خانه سینما» پیشنهاد اجرای نشستهای فجر داده شده؟ یا کل ماجرا حاصل خیال پردازی ذینفعان است؟

سینماروزان: عملکرد انجمنی موسوم به منتقدان خانه سینمای ایران در سالهای اخیر اغلب با نقد رسانه ها و روزنامه نگاران مستقل روبرو شده است.

به گزارش سینماروزان درگیری حلقه بالادستی انجمن در معامله با برخی جشنواره ها و گروههای سینمایی دولتی و تبدیل کردن منتقدان به مجریان آمفوتر برگزاری نشستهای پرسش و پاسخ، سبب ساز آن شده است که اعتبار این انجمن در سالهای اخیر به شدت نزول کند.

در روزهای اخیر انجمن با صدور بیانیه ای خطاب به دبیر جشنواره فجر که در آن گلایه از چرایی عدم استفاده از داوران پیشنهادی آنان در ترکیب هیأت داوران آمده بود، علنا تلاش ناکام خود برای معامله با جشنواره را جار زد و البته این را هم گفت که به جبران بی اعتنایی دبیرخانه به نقطه نظرات آنان، از برگزاری جلسات نقد و بررسی سرباز خواهد زد!

پایین آمدن شأن انجمن به واسطه درگیری مداوم با ارائه بسته پیشنهادی به جشنواره ها موجب شده «سینمامثبت» از رسانه های مستقل سینمایی در گزارشی با انتقاد از رویه درپیش گرفته شده توسط انجمن از دبیر جشنواره بخواهد به این پرسش پاسخ دهد که اصلا پیشنهادی به این انجمن برای برگزاری نشستها داده شده که حالا آنها آن را پس زده اند یا طرح چنین پیشنهادی صرفا ناشی از خیال پردازی ذینفعان بوده است.

متن گزارش «سینمامثبت» را بخوانید:

شرکت سهامی انجمن منتقدان را جدی نگیرید!

انجمن موسوم به «منتقدان و نویسندگان خانه سینمای ایران» روز گذشته با صدور بیانه‌ای از برگزاری نشست‌های نقد و بررسی جشنواره فیلم فجر انصراف داد و علت این ضایعه عظیم و خودخواسته را «خٌلف وعده دبیر جشنواره در عدم قرار دادن یک منتقد در فهرست داوران» عنوان کرد.

از چند سال پیش با حضور گروهی از افراد خاص در ترکیب انجمن منتقدان، این تشکل صنفی به جای پرداختن به مسوولیت ها و وظایف ذاتی خود، بیشتر به دنبال «جذب پروژه‌های درآمد زا» رفت و در این مسیر نیز به برخی از اعضای آن سودهای کلانی رسید. در چنین وضعیتی هربار که صاحبان منافع در این انجمن با مسوولان سینمایی مشغول «پالوده خوری» بودند، چشم بر انواع و اقسام مشکلات بسته و «صامت» می‌شدند. مشخصاً سه سال قبل وقتی دبیر جشنواره وقت در اقدامی عجیب برای برخی از اعضای این انجمن به دلیل انتقادهای وارده کارت صادر نکرد و در نهایت با پا درمیانی مسوولان این مشکل حل شد؛ ذی نفعان انجمن که مشغول کسب منافع بودند، سکوت اختیار کردند.

اما حالا بعد از طرح زمزمه‌هایی درخصوص مخالفت جشنواره فجر با پرداخت «پول» به یکی از این ذی نفعان که قصد داشته امسال «برنامه سینمایی» بسازد و ظاهراً پولی نتوانسته از جشنواره دریافت کند؛ چنین مطالبی منتشر شده است. البته امیدواریم جشنواره فجر به این سؤال پاسخ دهد که آیا اساساً پیشنهادی به این انجمن برای برگزاری جلسات مذکور داشته که حالا انجمن آن را «پَس» زده یا طرح چنین پیشنهادی صرفاً خیال پردازی ذی نفعان بوده است؟!

البته اگر حیدری امسال نیز چنین پیشنهادی به انجمن داده باشد، مرتکب اشتباهی بزرگ شده زیرا انجمنی که جلسات مجمع آن با حضور کمتر از پانزده نفر برگزار می‌شود، وجاهت لازم برای تصدی این مسوولیت را ندارد و اگر جشنواره فجر هم قصد عزت گذاشتن به منتقدان و سینمایی نویسان را دارد، باید به صورت فردی ـ نه در قالب تشکیلاتی کم اعتبار ـ برنامه‌هایی از قبیل انتخاب منتقد و… را برگزار نماید.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۵۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=33971

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code