۱۴۰۳۱۴۰۲

پرسش‌های قابل تأمل یک رسانه مستقل در حاشیه غائله توهین یک بازیگر به یک خبرنگار⇐چرا صداوسیما ساکت است؟/چرا انجمن بازیگران که مدام از رسانه‌ها تقاضای انتشار پیام تبریک به بازیگران را دارد، هیچ واکنشی به توهین یک عضو صنف خود نشان نمی‌دهد؟/چرا مدیرعامل خانه سینما که از ارسال پیام تبریک برای انتصابهای ارگانی بازنمی‌ماند به توهین یک عضو خود واکنش نشان نمی‌دهد؟/چرا انجمن {موسوم به نویسندگان و منتقدان سینمایی} سکوت کرده؟

سینماروزان: حواشی پیرامون توهین بهناز جعفری به یک خبرنگار(اینجا را بخوانید) همچنان ادامه دارد. بعد از ورود بی‌ربط رامبد جوان به ماجرا و تحقیر صفر کشکولی که با واکنش بازیگر دوم مواجه شد(اینجا را بخوانید) و پیشنهاد محمدصادق عابدینی از روزنامه نگاران حیطه سینما و تلویزیون که باید این توهین به شکل حقوقی پیگیری شود(اینجا را بخوانید) حالا رسانه مستقل «سینمامثبت» با اشاره به ضعف صنفی در حیطه رسانه که باعث عدم پیگیری چنین توهینهای سابقه‌داری- که از لیلا حاتمی گرفته تا مانی حقیقی و لیلا اوتادی را دربرمی‌گیرد- می‌شود، به طرح پرسشهایی قابل تأمل پرداخته است.

یکی از پرسشها از مدیرعامل خانه سینما طرح شده که از فرستادن پیام تبریک برای یک انتصاب در ارگانی مانند انجمن سینمای دفاع مقدس جا نمی ماند اما در برابر توهین یک عضو خانه سینما هیچ واکنشی نشان نمی دهد. پرسش دیگر از انجمن بازیگران خانه سینماست که روابط عمومیش حتی پیامهای تبریک بخاطر موفقیت بازیگران در محافل درجه چندم را برای رسانه ها ارسال کرده و انتظار دارد رسانه ها این پیامها را منتشر کنند اما در برابر توهین آشکار به اهالی رسانه بی تفاوت است. پرسشهای بعدی هم از صداوسیما و صنفی موسوم به منتقدان سینماست.

متن تحلیل «سینمامثبت» را بخوانید:

چهار روز از رفتار توهین آمیز دو بازیگر سینمای ایران نسبت به نمایندگان رسانه های گروهی می گذرد. نمایندگان رسانه ها دست به کار شده و کمپینی با عنوان «توهین به اهالی رسانه ممنوع» راه اندازی کرده اند تا حقوق معنوی لگد مال شده خود در این مرحله را احیا نمایند اما متاسفانه تاکنون نهادهای صنفی مرتبط با این مسئله نسبت به این توهین ها موضع گیری نکرده اند.

عدم وجود تشکیلات صنفی یکی از مهم ترین مشکلات خبرنگاران حوزه سینما و تلویزیون است. بخشی از این خبرنگاران عضو «انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی» هستند اما کفه این انجمن بیشتر به سمت «منتقدان» است تا خبرنگاران. این انجمن نیز به واسطه همکاری مشترک با اهالی سینما در رویدادهایی همچون: «جشن منتقدان» معمولا وارد موضوع های اینچنینی نمی شود.

نکته قابل تامل دیگر در این مسئله عدم اعلام موضع «انجمن بازیگران خانه سینما» است. انجمنی که حتی خبرهای دریافت جایزه بازیگران سینما از جشنواره های دست چندم سینمایی را نیز برای رسانه ها ارسال و تقاضای درج اخبار تبریک به این بازیگران را دارد، در این مسئله سکوت کرده است.

جالب تر اینکه حتی مدیرعامل خانه سینما نیز نسبت به این رفتار واکنش نشان نداده حال آنکه منوچهر شاهسواری پس از حضور هاشم میرزاخانی در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، پیام تبریک بلند بالایی برای او می فرستد و انتصاب وی را به مقام مدیریت عامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس تبریک عرض می کند و فرصت را جهت ادای احترام مغتنم می شمارد!

البته از نهادی صنفی مانند خانه سینما توقعی جز این نمی رود و این نهاد چندی پیش نیز در ماجرای شکایت یکی از کارگردان های مشهور سینمای ایران از دو رسانه مستقل ورود پیدا نکرد. خانه سینما در طول سال های اخیر ثابت کرده بیش از آنکه دغدغه مسائل و منافع صنفی را داشته باشد، تنها زمانی وارد میدان می شود که منافع افراد خاص و اعضای VIP آن به خطر می افتد!

چرا صدا و سیما سکوت کرد؟

نکته قابل تامل در این ماجرا سکوت روابط عمومی سازمان صدا و سیما است. رسانه ای که هر دو توهین توسط برنامه های آن صورت گرفته و بیشترین نیاز به تعامل با رسانه ها را دارد، نسبت به این ماجرا سکوت اختیار کرده است.

این وضعیت که نشان دهنده بی سر و سامانی صنف خبرنگاران سینمایی و تلویزیونی است؛ بیش از هرچیز ضرورت راه اندازی تشکیلات صنفی مستقلی را برای این صنف گوشزد می کند. صنفی که با استقلال کامل عمل کند و زیر بلیت و بیرق هیچ نهاد دیگری نباشد. والا با راه اندازی کمپین های اینچنینی در فضای مجازی آبی گرم نمی شود و افراد هتاک و فاقد تعادل روانی لازم برای حضور در مراسم های رسمی، حتما در جایی دیگر خود را محق می دانند تا عقده های فرو خورده خود را در قالب توهین به نمایندگان شریف و زحتمکش رسانه های گروهی جبران نمایند. سینما مثبت آماده است تا مقدمات تشکیل چنین صنفی را فراهم نماید.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۵:۰۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39301

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code