۲۹۱۲۱۴۰۱

پرسش‌های یک سینماگر باسابقه در آستانه انتخاب رئیس جدید سینما⇐چرا تجربه مدیریتی سیف‌الله داد عقیم ماند؟/چرا تنها عده‌ای اندک با سیف‌الله داد هم‌داستان ماندند؟؟/چرا سیف‌الله داد تحمل نشد و یاران همراهی نداشت؟

علیرضا رئیسیان در تشییع سیف الله داد

سینماروزان: با تغییر دولت و سکان‌داری سیدابراهیم رییسی، به زودی رئیس جدید سینما معرفی خواهد شد؛ اهالی سینما انتظار دارند رئیس جدید از بدنه سینما باشد تا با شناخت کامل به دنبال حل مسائل سینما برود.

تجربه مدیریتی نیروهایی از بدنه سینما همچون سیف‌الله داد و جواد شمقدری نشان داده با تمام کاستی‌ها باز هم حضورشان بهتر از واگذاری سینما به مدیرانی بی‌ربط به سینما بوده است.

علیرضا رئیسیان کارگردان باسابقه در یادداشتی برای بانی‌فیلم به مرور برخی اتفاقات دوران مدیریتی سیف‌الله داد پرداخته بلکه درس عبرتی باشد برای دوران تازه مدیریت سینما.

متن یادداشت رئیسیان را بخوانید:

در مراسمی که به همت کانون کارگردانان و برای درگذشت سیف‌الله گرفتیم، در مجموع سخنانی که ایراد شد، یک دریغ بزرگ برای نبودن کارگردانی خودساخته، فهیم و مدیری دانا و تنها آشکار بود؛ لحن تند دوستان، شب آرام باغ فردوس را آشفته کرد!

دوران کوتاه مدیریت سیف‌الله در سینما، چنان نشانی از آزاداندیشی داشت که مخالفانش هنوز هم نتوانسته‌اند آن را محو و یا کامل کنند!

برای شناختن آنچه انجام داد باید به شخصیت محکم و منظم و مبرای از فساد و ناپاکی او نگریست.
بعضی او ‌را کم انعطاف و حتی خود‌رای می‌دانستند که رفاقت را پاس نداشت. مدیری که منافع فردی و جایگاه خویش را بر سرنوشت و آینده سینما ارجحیت نداد!‌برخی دیگر هم از نام و اعتبار وی برای به هراس انداختن و زمینه‌سازی برای حذف دیگران سود می‌بردند! متاسفانه هر دو گروه موفق شدند و کار نیمه را بهتر از پایان خوش‌ امور دانستند. تنها عده‌ای اندک با سیف‌الله همداستان ماندند تا بدرود آخر…

سینمای ما تصویری از کلیت نامهربانی و عدم درک صحیح متولیان و همکاران است؛ تجربه عقیم مانده دوران سیف‌الله داد نمونه‌ای از شعار دادن‌های بدون محتوا و اعتقاد سطحی مقامات دولتی نیز هست. مقاماتی که بنا به هر دلیلی نه خواستند و نه گذاشتند جامعه سینمایی از اندیشه‌های بارور و عملکرد دوران مدیریتی سیف‌الله، بهره‌ای افزون‌تر ببرد…

دریغ که تحمل نشد و یاران همراهی نداشت!
یاد سیف‌الله مانا و حاضر است… آنکه اندیشه می‌کرد و در عمل سختگیر بود و جدی.

علیرضا رئیسیان در تشییع سیف الله داد

علیرضا رئیسیان در تشییع سیف الله داد

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۵:۵۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=64849

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code