۰۷۰۱۱۴۰۲

پاسخ‌های مسعود ده‌نمکی به پاره‌ای انتقادات وارده به “دادستان”⇐مدعیان تولید کنترل‌شده “دادستان”، عاملان نهادهای مختلف هستند!/برای بازسازی حمله داعش به مجلس فقط یک‌ در را منفجر کردیم!/هزینه‌ای که برای “دادستان” شد، در حد سریال‌های آپارتمانی تلویزیون است!/من رانت‌بگیر هستم یا صاحبان آثاری که وزیر اطلاعات از آنها نام برد؟؟/پیشنهاد وزارت را نپذیرفتم چون به پادشاهی‌ خودم قانع هستم!/اگر “دادستان” را برای سینما می‌نوشتم، حتما چند میلیارد فروش می‌کرد و درآمد مادی آن برای من بیشتر بود!

مسعود+ده+نمکی

 

سینماروزان/احمد محمداسماعیل: مسعود ده‌نمکی کارگردان سریال “دادستان” در گفتگویی تفصیلی به برخی انتقادات وارده بر سریال پاسخ داد.

ده‌نمکی در واکنش به ادعاهای آنان که معتقدند “دادستان” به صورت کاملا سفارشی و برای ترویج عدالت‌خواهی کنترل‌شده، تولید شده، بیان داشت: عموما برخی کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند، خودشان عامل نهادهای مختلف هستند. برخی با اسم عدالتخواهی در خدمت جریان‌های مختلف هستند هم پول می‌گیرند و هم این‌که دیگران را می‌زنند. زمانی که عدالتخواهی هزینه داشت، اینها کجا بودند؟ الان که باوجود شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و… هزینه ندارد. ولی من همان موقع که هزینه داشت، حضور داشتم، زندانش را هم رفتم. جالب است که این افراد عدالت‌خواهی را هزینه جناح می‌کنند تا به اسم آن به کسب قدرت برسند. خودم به خیلی از این افراد قلم‌زدن را یاد دادم، حال آنها امروز مدعی شدند. معتقدم برای عدالت‌خواهی باید عدالت داشت.

مسعود ده‌نمکی با اشاره به پیشنهاد تصدیگری وزارت ارشاد در دولت احمدی‌نژاد ادامه داد: با حدس و گمان نمی‌توان قضاوت کرد. امام علی (ع) تأکید کردند فاصله حق و باطل چهار انگشت است. یا حضرت آقا فرموده‌اند که برای عدالت اجتماعی وارد مصادیق نشوید. باید به‌دنبال راه‌حل‌ها، اتاق فکر، محتوا و… بود. خیلی‌ها اگر فرصت مرا داشتند پیشنهاد وزارت در دولت را می‌پذیرفتند اما وقتی در دولتی پیشنهاد وزارت به من شد، گفتم برای وزارت صلاحیت ندارم به پادشاهی‌ام قانع هستم. بعضی از این افراد عدالت‌خواهی را در سطح تراز جناح‌ها می‌آورند که من مخالفم و نمی‌گذارم مصادره جناح‌ها شود.

ده‌نمکی پیرامون چگونگی بازسازی سکانسهای حمله داعش به مجلس گفت: مجلس، شنبه تا چهارشنبه جلسه علنی دارد و دفاتر نمایندگان برای مراجعات مردمی باز است. روزهای پنجشنبه و جمعه اما مجلس تعطیل است و ما هم فقط حق داشتیم در این دو روز فیلمبرداری کنیم بنا بر این سه هفته به مجلس رفتیم و سکانس‌های مربوط به حمله داعش را ضبط کردیم. سکانس‌های مربوط به راهروها و سالن انتظار در خود مجلس فیلمبرداری شد اما سکانس‌های لابی و صحن مجلس کروماکی است و سکانس‌های اتاق جلسات را هم جای دیگر ساختیم و فیلمبرداری کردیم. یعنی برای ضبط آن قسمت‌ها ناچار شدیم چند جا برویم و در تدوین کنار هم قرار دهیم.

این کارگردان ادامه داد: نکته جالبی که می‌توانم برایتان بگویم این است که در آن صحنه‌های پر از تیراندازی و اکشن، جز یک شیشه که شکست و همان روز هم شیشه‌بر آن را عوض کرد و یک در که خودمان آوردیم و آن را منفجر کردیم و بعدا در اصلی را سرجایش گذاشتیم دیگر هیچ چیز واقعی نبود و همه آنچه دیدید جلوه‌های ویژه کامپیوتری بود. سکانس‌های خیابان را هم برای این‌که مزاحم مردم نشویم ساعت ۵ روز جمعه تا ساعت ۹ صبح ضبط کردیم تا کسی هم نتواند بگوید ده‌نمکی رانت دارد و مزاحم عبور و مرور مردم می‌شود.

مسعود ده‌‌نمکی در چند و چون بودجه سریال “دادستان” بیان داشت: هزینه‌ای که برای این سریال شد و برآورد آن در حد سریال‌های آپارتمانی تلویزیون است با این که پروداکشن سریال ما قابل مقایسه با کارهای آپارتمانی نیست. من از این جهت متاسفم کسانی شایعاتی را درباره بودجه، درست می‌کنند و خودشان می‌دانند برآورد ما آن چیزی نیست که آنها می‌گویند. مثلا یک ناظر سریال‌های آپارتمانی در فضای مجازی شایعه درست کرده که برآورد “دادستان” زیاد بوده در حالی که تهیه‌کننده هم به او توضیح داده و آن فرد متوجه اشتباهش شده.

این کارگردان با اشاره به رگه‌های تابوشکنانه “دادستان” گفت: اگر فیلمنامه “دادستان” را برای سینما می‌نوشتم، حتما چند میلیارد فروش می‌کرد و درآمد مالی و مادی آن برای من بیشتر بود، تا این‌که بیایم و در تلویزیون کار سخت سریال‌سازی را در شرایط کرونا انجام دهم. اما وقتی می‌پذیریم کاری برای تلویزیون ساخته شود، به هر حال باید همدلی هم برای پخش وجود داشته‌باشد. خوشبختانه سازمان علی‌رغم فشارهایی که از بیرون وارد و هجمه تبلیغات منفی که از قسمت اول آغاز شد، همراه کار بود و این هجمه تبلیغات و جریان پشت‌پرده که به سازمان حمله کردند تا دست مسؤولان رسانه ملی نسبت به ممیزی قوی شود، بی‌تاثیر بود. گرچه این جریانات می‌خواستند کار اخته شود، اما با کمترین ممیزی پخش شد.

مسعود ده‌نمکی با رد رانتخواری گفت: اگر من رانت داشتم که نشریاتی همچون شلمچه متوقف نمی‌شد یا جلوی مستند فقر و فحشا را نمی‌گرفتند. اخراجی‌ها رکورد مخاطب را در جشنواره شکست، اما چه حرف‌هایی به من زدند یا فیلم رسوایی این همه مورد استقبال قرار گرفت، اما بعد کلی به این فیلم حمله کردند. برای زدن حرف متفاوت کسی فرش قرمز برای آدم پهن نمی‌کند.

ده‌نمکی با اشاره به اذعان وزارت ارتباطات مبنی بر حمایت از تعدادی آثار سیمرغ‌بگیر فجر گفت: وزیر اطلاعات چند روز پیش مصاحبه کرد که چند فیلم را برای تولید حمایت کرد و این فیلم‌ها هم پول گرفتند و هم این همه جایزه. مجوز هم خودشان دادند و هیچ دردسری هم نداشتند، حال من رانت بگیر هستم؟ همه کارهایی که من ساخته‌ام حرف دل خودم بود و به سفارش نهادی نساختم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=63316

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code