۰۸۱۱۱۴۰۰

وقتی کارگردان ترک «گندم» در توضیح حرفهایش از پیامبر(ص) مثال زد

سینماروزان/مهدی فلاح‌صابر: در سینمای ایران کمتر پیش آمده که طیف سینماگران موسوم به جشنواره ای هنگام اظهارنظر یا گفتگوهایشان از بزرگان دینی مثل بزنند با این حال سمیح کاپلان اوغلو کارگردان سرشناس ترک در خلال گفتگو درباره «گندم» که در جشنواره جهانی فجر به نمایش درآمده از پیامبر(ص) نقل قول آورد.

سمیح کاپلان اوغلو درباره فضای آخرالزمانی فیلمش «گندم» بیان داشت: تمامی فیلم و حتی بخش‌های ابتدایی که یک دنیای تکنولوژیک را نشان می‌دهد، برآمده از فکرها و ایده‌های خودم است و از فیلم یا فیلم‌های خاصی برداشت نکردم. الان این‌جا اینترنت و موبایل داریم اما اگر چند صد کیلومتر از شهر دور شویم ممکن است به سرزمینی برسیم که در آن هیچ فناوری یافت نمی‌شود. پس دنیای فیلم من، بر اساس واقعیت شکل گرفته است.

این کارگردان ترک درباره دوتکه شدن فیلمش از مدرنیته به سمت اساطیر شرق گفت: برای من دوتکه یا دوبخشی شدن مهم نبود و به نظرم تماشاگر، فیلم را تا پایان دنبال می‌کند. اما فراموش نکنیم که کسی که راهش را گم نکند هیچ‌وقت نمی‌تواند راه درست را پیدا کند. بزرگ‌ترین دعای حضرت محمد (ص) این بود: «خدایا حقیقت عالم را به من نشان بده.» برای همین خواستم تماشاگران فیلم را به چنین سفری برای کشف حقیقت ببرم.

کاپلان اوغلو درباره چرایی طولانی بودن تولید «گندم» گفت: نزدیک به چهارپنج سال درگیرش بودیم. «گندم» تولید مشترک آلمان، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، قطر و ترکیه است و بر همین اساس، تأیید پروژه و تأمین سرمایه لازم برای تولید، زمان زیادی برد. اما خدا را شکر که در نهایت توانستیم این فیلم را بسازیم. اما لوکیشن‌ها از سه کشور ترکیه، آلمان و ایالات متحده انتخاب شدند.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=55139

بعدش؟

مطالب اخیر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code