۰۷۱۱۱۴۰۱

وقتی شاعر معترض{مشهور به «هالو»} شاگرد یک کاندیدای ریاست جمهوری بود+فیلم

سینماروزان: هرچند هیچ کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری جز وعده های صدها بار تکرار شده، برنامه ای جامع برای سینما ارائه نداده اند اما یکی از کاندیداها به واسطه بازیگری در فیلمی محصول نردیک به ۴ دهه قبل در کانون توجه مخاطبان قرار گرفته است.

به گزارش سینماروزان این کاندیدا مصطفی هاشمی‌طبا است و فیلمی که در آن ایفای نقش کرده «جُنگ اطهر» به کارگردانی محمدعلی نجفی؛ فیلمی پروپاگاندا متعلق به نزدیک به ۴ دهه قبل که خط داستانی آن که ارتباط یک معلم با دانش آموزی فقیر را روایت میکند شباهتهایی داشت با «رگبار»بهرام بیضایی.

محمدعلی نجفی که بعدتر با ساخت سریال «سربداران» شناخته شد با فیلمنامه ای از محمود استادمحمد از چهره‌های بنام تئاتر  و با جمعی از تکنسین‌ها نظیر اصغر رفیعی جم به عنوان فیلمبردار و فرهنگ معیری به عنوان چهره پرداز که در سالهای بعد اعتبار فراوانی در سینما پیدا کردند «جُنگ اطهر» را ساخت. فرامرز قریبیان، غلامحسین لطفی و محمدرضا عالی‌پیام از جمله بازیگران این فیلم بودند.

محمدرضا عالی پیام که بعدها کارگردانی و تهیه کنندگی آثاری همچون «راز خنجر»، «دلم برای پسرم تنگ شده» و «مشت بر پوست» را تجربه کرد و اخیرا سعی کرد خود را به عنوان شاعری معترض و ملقب به «هالو» معرفی کند و بخاطر تبلیغ علیه نظام چند سالی هم در اوین به سر برد، در «جنگ اطهر» نقش یکی از دانش آموزان مدرسه ای را ایفا میکرد که هاشمی طبا مدیر آن مدرسه بود.

«جنگ اطهر» محصول تشکیلاتی بود به نام «آیت فیلم» که مدتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با مشاوره های آیت الله بهشتی و علی شریعتی و با همکاری انجمن اسلامی مهندسان برای پیگیری یک سری فعالیتهای فرهنگی متأثر از سبک و سیاق اسلامی راه‌اندازی شد.

محمدعلی نجفی، میرحسین موسوی، مصطفی هاشمی‌طبا، سیدمحمد بهشتی، فخرالدین انوار و خلیل گنجور که اغلب فارغ‌التحصیل دانشکده معماری دانشگاه ملی ایران(شهیدبهشتی فعلی) بودند و یک شرکت معماری به نام «سمرقند» هم داشتند، از جمله افراد حاضر در هسته مرکزی «آیت فیلم» بودند و جالب اینجاست که کل فعالیت سینمایی این تشکیلات به همان قبل از انقلاب و تولید دو فیلم «جنگ اطهر» و «لیله القدر»-که این یکی مستندی درباره مبازرات انقلابیون علیه رژیم پهلوی بود- و همچنین اجرای تئاترهایی در حسینیه ارشاد محدود شد و هسته مرکزی «آیت فیلم» منهای نجفی که فیلمسازی را هم ادامه داد، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چنان درگیر مناصب مدیریتی شدند که «آیت فیلم» را کاملا رها کردند.

نجفی مدتی معاون سینمایی شد، موسوی نخست وزیری را تجربه کرد. هاشمی طبا در کابینه محمدجواد باهنر و موسوی وزیر صنایع شد و در دولت دوم هاشمی رفسنجانی و دولت اول سید محمد خاتمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی شد؛ او همچنین سالها رئیس کمیته ملی المپیک بود. سیدمحمد بهشتی نیز در دهه ۶۰ مدیریت در صداوسیما و البته مدیرعاملی بنیاد سینمایی فارابی را تجربه کرد. فخرالدین انوار پس از انقلاب به سمت مدير گروه فيلم و سريال و مدير شبكه اول درآمد و پس از چندي معاون سینمایی شد.

برای دیدن بخشهایی از بازی مصطفی هاشمی طبا در «جنگ اطهر» اینجا را ببینید.

فرامرز قریبیان و محمدعلی نجفی در پشت صحنه «جنگ اطهر»
فرامرز قریبیان و محمدعلی نجفی در پشت صحنه «جنگ اطهر»
محمدرضا عالی پیام همبازی هاشمی طبا در «جنگ اطهر»
محمدرضا عالی پیام همبازی هاشمی طبا در «جنگ اطهر»
image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=37707

بعدش؟

مطالب مرتبط

6 نظر برای مطلب "وقتی شاعر معترض{مشهور به «هالو»} شاگرد یک کاندیدای ریاست جمهوری بود+فیلم"

 1. nassim ghazimorad گفت:

  اینکه همه از دانشکده ملی یا همون شهیدبهشتی دراومدن
  و
  باید بزارید کنار طراح اصلی این دانشکده که
  کلی حرف و حدیث پشت سرشه

 2. haghighat گفت:

  جالبه که همه عوامل تولید یک فیلم نصفه و نیمه
  میشن مدیر و مسئول و وزیر و…

 3. محمد رضوی گفت:

  این اقای هاشمی طبا چی در خودش دیده
  که کاندیدای رییس جمهوری شده؟
  واقعا نمی دونم
  اونم تو این سن و سال
  باز اگه ده سال قبل بود یه چیزی

 4. امیر تجلی گفت:

  این هاشمی طبا رو اوردن که هوای روحانی رو داشته باشه
  وگرنه خودش هم میدونه اوله البته از آخر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code