۰۵۰۷۱۴۰۱

وتوی تصمیم شورای صنفی نمایش توسط رییس اداره نظارت⇐هیچ فیلمی در تاسوعا و عاشورا روی پرده نخواهد رفت حتی فیلمهای عاشورایی "هیهات" و "کربلا جغرافیای یک تاریخ"

سینماروزان: روز گذشته شورای صنفی نمایش اعلام کرد که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی سه فیلم «کربلا جغرافیای تاریخ»، «اروند» و «هیهات» با توجه به محتوایی که دارند در صورت تمایل سینماداران می‌توانند به نمایش درآیند(اینجا را بخوانید) اما این تصمیم خوشایند رییس اداره نظارت و ارزشیابی نبوده و آن را لغو کرده است.

به گزارش سینماروزان حبیب ایل بیگی رییس اداره نظارت با اعلام این خبر به “مهر” گفت: امسال دست سینمای ایران از فیلم‌هایی با موضوعات عاشورایی و دفاع‌ مقدسی پر است و تماشای این فیلم‌ها در سینما اجر و ثواب دارد زیرا به هرحال فیلم‌هایی هستند که می‌توانند تأثیر خوبی بر بیننده بگذارند اما علیرغم پُر بودن دست ما از این فیلم‌ها، موافق اکران هیچ فیلمی در این روزها نیستیم و اعلام می‌کنم که تمام سینماها در این ۲ روز تعطیل هستند. من فکر می‌کنم که عزاداری باید به همان شیوه سنتی خود در تکایا انجام شود زیرا این روش ثواب بیشتری دارد.

ایل‌بیگی ادامه داد: هر چند این فیلم‌ها مناسب هستند و ممکن است آثاری از این دست در روزهای تاسوعا و عاشورا در تلویزیون به نمایش دربیایند اما این امر برای کسانی است که به دلایلی نمی‌توانند از خانه خارج شوند و با عزاداران همراه شوند، اما سینما رفتن تشریفاتی می‌خواهد که باعث می‌شود فرد از خانه خارج شود بنابراین کسی که از خانه خارج می‌شود، بهتر است برای عزاداری به مساجد و تکایا برود. از طرفی سینماداران ما هم نیروهایی دارند که هنگام نمایش فیلم باید در سینما حضور پیدا کنند و با توجه به اینکه این افراد هم می خواهند به عزاداری بپردازند نباید شرایطی ایجاد کرد که ناگزیر به حضور در سینما شوند.

فرجی: ما پیشتر استعلام کرده بودیم

اظهارات ایل بیگی در شرایطی بیان شده که سخنگوی شورای صنفی نمایش از تصمیم گیری قبلی این شورا براساس استعلام از ارشاد خبر داده است.

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره نمایش فیلم‌ها در ایام تاسوعا و عاشورا و این ناهماهنگی به وجود آمده، گفت: ما پیش از این اعلام کرده بودیم که سینماهایی که تمایل به اکران سه فیلم «هیهات»، «اروند» و «کربلا جغرافیای یک تاریخ» دارند می‌توانند در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی این فیلم‌ها را به نمایش بگذارند البته این اعلام بر اساس استعلامی بود که ما از وزارت ارشاد گرفته بودیم. به هر حال من به عنوان یک سخنگو نمی‌توانم چیزی از خودم بگویم و این خبر کاملاً منطبق بر آن چیزی بود که وزارت ارشاد به ما اعلام کرده بود.

وی افزود: اما حالا حبیب ایل‌بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در تماسی به من اعلام کرد که سینماها در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل هستند.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۰:۰۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=29378

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code