۰۸۱۱۱۴۰۰

واکنش پرطعنه یک کارگردان سینما به نتایج اختتامیه فجر⇐مي خواهي مثل كرم بخزي به رده بالاتر؟! مالیدی داداش!!

سینماروزان: اختتامیه جشنواره فجر و پیشتر از آن اعلام فهرست کاندیداهای بخشهای مختلف، اظهارنظرات مختلفی را موجب شد؛ اظهاراتی غالبا با نقد به چینش هیأت داوری و البته عملکرد این هیأت.

اصغر نعیمی نویسنده و کارگردان سینمای ایران با قرار دادن تصویری از تندیس سیمرغ جشنواره فجر در صفحه اجتماعیش و با مرور یک رمان روسی، واکنشی نمادین نشان داده به اختتامیه فجر.

متن واکنش اصغر نعیمی را بخوانید:

به جا است بخش هايي از رمان «كلاه پوستي براي رفيق يفيم سيمونوويچ راخلين» با ترجمه بيژن اشتري را براي تان نقل كنم، حكايت نويسنده اي كه در مسير دستيابي به كلاه پوستي اهدايي انجمن نويسندگان شوروي كارش به جنون مي كشد.
كارتينيوف پوزخندي زد و گفت: «دروغ مي گويي. چيزي كه تو به دنبالشي كلاه نيست. تو مي خواهي به رده بالاتر، به طبقه برتر، راه پيدا كني. مي خواهي مثل كرم بخزي به رده بالاتر. مي خواهي به تو كلاهي داده شود از جنس همان كلاهي كه من دارم و مي خواهي با تو طوري برخورد شود كه با من برخورد مي شود؛ مي خواهي با من برابر و يكسان باشي، با مني كه دبير اتحاديه نويسندگان شوروي ام، عضو كميته مركزي ام، نماينده مجلس اعلاي شوروي ام، برنده جايزه لنينم، معاون شوراي جهاني صلحم… آن وقت مي خواهي همان كلاهي را بگذاري سرت كه من مي گذارم؟ نه دوست من، چنين چيزي امكان ندارد. اگر مي خواهي يكي از ما باشي پس بايد در ديگر حيطه ها هم برابري را بپذيري. بايد مثل من شجاعانه و بي هيچ عذاب وجداني بنويسي: هميشه با حزب، هميشه با مردم. و بايد براي ده سال، بيست سال، سي سال در جايگاه هيئت رئيسه بنشيني و قيافه يك آدم جدي و بد خلق به خودت بگيري. بايد چند صد سخنراني تشريفاتي اداري ايراد بكني. تنها در اين صورت است كه كلاهت را خواهند داد. در غير اين صورت – ماليدي داداش!.. فقط كافي نيست كه عليه ما نباشي. تو بايد طرفدار ما باشي و علناً اين طرفداري را هم در نوشته هايت و در سخنانت ابراز كني، در اين صورت به همه چيز و همه جا مي رسي»

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۵:۵۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=54863

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code