۰۲۰۱۱۴۰۲

واکنش وزیر مخابرات به گزارش هفته گذشته سینماژورنال⇐ اختلال تلگرام ناشی از قطع شدن کانالهای ارتباطی است و نه فیلترینگ

سینماژورنال: هفته گذشته بود که گزارشی برآمده از خبر یکی از شبکه های تلویزیونی فرانسه زبان درباره دلیل اختلالات تلگرام در ایران در سینماژورنال منتشر شد.(اینجا را بخوانید)

به گزارش سینماژورنال در آن گزارش ادعای کانال “تی.وی۵ فرانس” آمده بود؛ این کانال تلویزیونی ادعا کرده بود که شرکت مبدأ تلگرام بخاطر پارازیت هایی که از طرف ایران در مسیر این نرم افزار قرار گرفته به فکر مسدود کردن این کانال ارتباطی برای ایرانیان افتاده است و به زودی نرم افزاری جای تلگرام را در ایران می گیرد.

شب گذشته نیز در امتداد چنین ادعاهایی ” پاول دوروف” مدیر عامل تلگرام ادعا کرد که چون درخواست مدیران ایرانی برای امکان رصد کامل تلگرام را فراهم نکرده در مسیر فعالیت این نرم افزار اختلال ایجاد شده است.

امروز اما محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رد این ادعاها به صراحت از این گفت که هیچ برنامه ای برای فیلتر  تلگرام ندارد.

اختلال ناشی از قطع شدن کانالهای ارتباطی است

به گزارش “ایرنا” محمود واعظی روز چهارشنبه ۲۹ مهرماه در حاشیه دیدار با وزیر انرژی روسیه در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلاتی که طی دو هفته اخیر در وضعیت ارتباطی ایران با جهان پیش آمده گفت: این اختلال ناشی از قطع شدن کانال های سه گانه ارتباطی موجود در خاک ترکیه، باب المندب و خلیج فارس در اثر برخورد یک کشتی بوده که این امر سبب شده وضعیت اینترنت در ایران با اشکال روبرو گردد.

وی با بیان اینکه تلگرام این اختلال پیش آمده را تنها مربوط به خود پنداشته در صورتی که بیانیه شرکت زیرساخت ایران نشان دهنده آن است که مشکلات بوجود آمده تنها مختص ایران نیست و بخشی از ارتباط سایر کشورها هم دچار اختلال شده، گفت: اختلال پیش آمده برای تلگرام برای دیگر شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد و این اختلال بستگی به قرار گیری سرور آن شبکه ها دارد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه سرور تلگرام در اروپا واقع شده است، گفت: اختلال پیش آمده بیشتر به تلگرام آسیب زده و آن ها این آسیب را با ناشی گری به فیلترینگ ارتباط داده اند.

شبکه های اجتماعی که قوانین را رعایت کنند مسدود نخواهند شد
وی با بیان اینکه سیاست ما حمایت از شبکه های اجتماعی می باشد که فعالیت سالم دارند، تصریح کرد: شبکه های اجتماعی که قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت کنند و محتوای غیراخلاقی نداشته باشند به هیچ عنوان مسدود نخواهند شد و این موضع جمهوری اسلامی است.

واعظی با اشاره به اینکه فیلترینگ ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد و جایگاه آن، جایگاه دیگری است، تاکید کرد: عنوان شدن فیلترینگ از سوی تلگرام امری اشتباه بوده است.

از کارگروه مصادیق مجرمانه درخواست کردیم اجازه دهند با مکاتبه مشکل را حل کنیم
وزیر ارتباطات با اشاره به درخواست کارگروه مصادیق مجرمانه برای فیلترینگ مضامین غیراخلاقی در تلگرام، گفت: ما از این کارگروه درخواست کردیم تا اجازه دهند ما از طریق مکاتبه نسبت به این موضوع عمل کنیم و تلگرام را فیلتر نکنیم.

واعظی گفت: با مکاتبات انجام شده با تلگرام مدتی مضامین غیراخلاقی از تلگرام حذف شد اما مجددا طی چند روز اخیر این مضامین بر روی تلگرام قرار گرفته و ما دنبال آن هستیم که با مکاتبات نسبت به محدودسازی مضامین غیراخلاقی توسط تلگرام اقدام لازم صورت گیرد.

وی تصریح کرد: با پیش آمدن این اختلال قطع ارتباطی تلگرام برداشت اشتباهی داشته و فکر کرده ایران تلگرام را فیلتر کرده است.

درخواست پدافند سایبری سپاه از وزارت ارتباطات

اظهارنظر وزیر ارتباطات در شرایطی رخ داده که اخیرا سایت “گرداب” وابسته به پدافند سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد “اقدامات مجرمانه” کاربران در شبکه تلگرام و استفاده “سایت های معاند” از این شبکه برای انتشار مطالب خود هشدار داده بود و از وزارت ارتباطات خواسته بود که در این مورد هم با مسئولان تلگرام تماس بگیرند.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=12272

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code