۳۰۰۶۱۴۰۲

واکنش رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان به حملات افراطیون علیه سینما⇐این رفتارها جوسازی و عملی غیرقانونی است!/نه با وزیر مشکل داریم و نه با رئیس سینما!/رئیس سینما خودش تهیه‌کننده سینماست و مدافع صنف!/بیشترین هزینه حرف‌های افراطی برای دولت است!/ در مقطعی این جریان در پی تعطیلی سینما بود که رهبری جلوی‌شان ایستاد!/دو چیز برای حمله هزینه ندارد؛ یکی ورزش و دیگری هنر!/همه کارشناس ورزش و سینما هستند؛ کسی هم مخالفتی نمی‌کند!/اگر مسلمان باشید باید راست بگویید!/اول فیلم را ببینید بعد با آن مخالفت کنید! 

سینماروزان/میلاد نجفی: ادعاهای پاره‌ای از افراطیون علیه آثار سینمایی و اظهارات تند یکی دو نماینده مجلس علیه سینمای ایران با واکنش غلامرضا موسوی رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران مواجه شده است.

غلامرضا موسوی در گفتگو با روزنامه صبح نو به گلایه از حملات افراطیون پرداخته و از این گفته که انگار سینما و ورزش تنها عرصه‌هایی هستند که می‌شود به راحتی و بدون هزینه درباره آنها حرف زد.

متن کامل گفتگوی موسوی با روزنامه صبح نو را بخوانید:

از جلسه مشترکی که بین صنوف برگزار شد کمی بیشتر می‌گویید؟
برخی دوستان به مسوولان اطلاعات غلط می‌دهند و حرف‌های نادرست می‌زنند. بدون اینکه فیلمی دیده باشند آمار ۳۰فیلم را می‌دهند! این مساله هیچ ربطی به سازمان سینمایی یا ارشاد ندارد. اتفاقا آقای نیرومند در این زمینه یادداشتی نوشتند که بسیار درست بود. اتفاقا ما با سازمان سینمایی مشکلی نداریم.

یعنی به صرف مصاحبه یک نماینده می‌خواهید چنین جلسه‌ای را به‌طور ماهانه تشکیل دهید؟
به‌هرحال آقای نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی است و حرف‌های نادرستی را بیان کرده است. شما به ایشان بگویید نام این ۳۰فیلم را بگوید؛ فکر می‌کنید بتواند؟

صحبت‌های آقای نوباوه واکنش‌های مثبتی را بین سلایق مختلف فکری نداشت. به نظر شما آورده این مصاحبه چیست؟
جالب است که او بعد از دو سال به یاد این مساله افتاده است. معمولا دو چیز برای فردی که حمله می‌کند هزینه ندارد؛ یکی ورزش بود و دیگری هنر. همه کارشناس ورزش و سینما هستند. کسی هم مخالفتی نمی‌کند.

البته طبق ماموریت کمیسیون فرهنگی حق صحبت درباره سینما را دارد اما کیفیتش مهم است. درست است؟
بله! اینکه چه می‌گوییم مهم است. ما اگر مسلمان باشیم باید راست بگوییم. در اطلاعیه اتحادیه تهیه‌کنندگان هم گفتیم که این رفتارها جوسازی و عملی غیرقانونی است. بیشترین هزینه این حرف‌ها برای دولت است. به‌هرحال یک دولت قانونی رفته و دولت قانونی دیگری روی کار آمده است. طبیعتا دولت موظف است که از مصوبات قانونی دولت قبل حمایت کند. اتفاقا آن‌ها هم آدم‌های درون نظام بوده‌اند. من ۹۹درصد احتمال می‌دهم که آقای نوباوه اصولا این فیلم‌ها را ندیده است.

خروجی این صحبت‌ها برای سازمان سینمایی چیست؟
بعید می‌دانم کسی این حرف‌ها را جدی بگیرد.

همین جلسه شما باعث ضریب دادن به آن حرف‌ها نیست؟
نه، ما مجبوریم برای مدیریت جو جامعه چنین کارهایی را انجام دهیم. به نظرم دولتمردان ما این حرف‌ها را تحویل نمی‌گیرند.

برگزاری این جلسات شائبه موازی‌کاری با سازمان سینمایی را ایجاد نمی‌کند؟
خیر! ما صنفیم و وظیفه صنف حمایت از همکارانش است. به نظر شما ما در چنین وضعیتی چه کاری باید بکنیم؟ باید فعال باشیم.

آیا از طرف شما برای تعامل با سازمان سینمایی جدید اقدامی صورت گرفته است؟
ما فقط مدافع مسائل سینما هستیم. طبیعتا با وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی جلساتی داشته‌ایم. تاکنون مشکلی با این دوستان نداشته‌ایم و همکارانم از رییس سازمان سینمایی حمایت کرده‌اند. حرفه آقای خزاعی تهیه‌کنندگی است و مدافع صنف. آدم‌هایی که چنین جوهایی راه می‌اندازند به دلیل این است که هزینه‌ای را احساس نمی‌کنند. اگر حرف حساب بیان شود که ما با آن مشکلی نداریم. اول باید فیلم را ببینید بعد با آن مخالفت کنید! پس ما به‌عنوان صنف مجبوریم در این زمینه فعال باشیم. ما سیاستمدار یا سیاستگذار نیستیم. ما صنفیم. ما خط‌قرمزهایی در کشور داریم که همکارانم آن‌ها را رعایت کرده و می‌کنند. پس قرار نیست برخی خودشان مبدع خطوط قرمز سلیقه‌ای باشند. خط‌قرمزهای نظام اهمیت دارد، نه خط‌قرمزهای سلیقه‌ای آدم‌ها.

سازوکار ممیزی مشخص است. درست است؟
دقیقا! اصول این پروسه مشخص است. اگر دنبال تعطیلی سینما هستند راه‌های دیگری هم وجود دارد. در مقطعی این جریان در پی تعطیلی سینما بود که مقام معظم رهبری آقای خامنه‌ای جلوی‌شان ایستاد. همان جریان همچنان درحال تلاش برای این کار است. چندین سال پیش وقتی دنبال تعطیلی سینما بودند، رهبری جلسه‌ای گذاشتند این برای نشان دادن اهمیت سینما بود و اتفاقا رهبری صحبت‌های بسیار درستی درباره سینما بیان کردند.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۸:۳۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=66561

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code