۰۷۱۱۱۴۰۱

واکنش تهيه‌کننده «هفت ماهگي» به اظهارات اخير رييس صداوسيما⇐کار به جايي رسيده که صداوسيما نه تنها آگهي‌هاي ما را پخش نمي‌کند که علنا به سينما توهين مي‌کند/در عجبم که مديران سينما در برابر اين توهينها واکنشي نشان نمي‌دهند/آيا مديريت فقط پيام تبريک فرستادن براي موفقيتهاي شخصي سينماگران و به رخ کشيدن حافظه شاعرانه(!) است؟/آیا تنها وظیفه مدیران سینمایی این است که مدام سینماگران را تهدید کنند مبادا به شبکه های ماهواره ای تیزر دهند؟

سينماروزان: گفته هاي رييس سازمان صداوسيما درباره فيلتري که اين سازمان براي پخش تيزر آثار سينمايي دارد و تأکيد بر قابل قبول نبودن برخي آثار مجوزدار ارشاد از منظر صداوسيما و اينکه تبليغات با حجم بالاي اين سازمان فقط شامل حال فيلمهايي ميشود که استانداردهاي قابل قبول رسانه ملي را داشته باشند(اينجا را بخوانيد) با واکنش يک تهيه کننده سينما مواجه شده است.

به گزارش سينماروزان منصور لشکري قوچاني تهيه کننده اي که در کارنامه اش آثاري همچون «خط ويژه»، «کوچه بي نام» و «عصر يخبندان» را دارد و اين روزها هم «هفت ماهگي» را روي پرده دارد که عليرغم ممنوعيت پخش تيزر تلويزيوني فروش ۳ ميليارد را رد کرده است با نگارش يادداشتي با مخاطب قرار دادن رييس صداوسيما از او بابت دسته بندي هاي فاقد کارکرد فرهنگي در برخورد با تيزر آثار سينمايي گلايه کرده است.

متن يادداشت منصور لشکري قوچاني را بخوانيد:

ریاست سازمان صداوسیما به صراحت گفته اند ،  فیلمهای ایرانی که از سطح فرهنگی پایین و غیرقابل تصور برخوردارند، مشمول پخش تیزر نمیشوند! این گفته را بگذاریم کنار اینکه همه ساله در ایام نوروز کلی فیلم آمریکایی و اروپایی و حتی آسیایی زیر حد استاندارد از شبکه های مختلف روی آنتن می روند و از آن سو در کل ایام سال شاهد پخش سریالهای بی کیفیت خاوردور و برنامه های گفتگومحور فاقد هرگونه بار فرهنگی هستیم که فقط پخش میشوند تا آنتن خالی نماند، چه چیز دستگیرمان میشود؟

گفته های رییس صداوسیما را که بگذاریم کنار همه آگهی های تجاری مختلف رسانه ملی از آگهی پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه گرفته تا آگهی انواع برندهای تولید قابلمه و کفگیر و موسسات اقتصادی و بانکهای رباخوار و نظایر آن چه چیز دستگیرمان میشود؟

چطور است  موسساتی که کمترین کارکرد فرهنگی دارند و اهدافشان کاملا مادی است به راحتی به رسانه ملی آگهی می دهند و به کرات هم آگهی هایشان پخش می شود و حرفی از کارکرد فرهنگی به عمل نمی آید اما به سینما که می رسند به دسته بندی خودی و نخودی می افتند آن هم با توجیه تعیین سطح فرهنگی؟!

خیلی بد است رسانه ای ملی که باید برای ملت باشد و به تبع آن حامی سینمای ملت این طور راحت به دسته بندی مبادرت می کند و البته که نه تنها مدیران سینمایی کشور در برابر این دسته بندی ها موضعی کاملا انفعالی دارند بلکه حتی صنف سینمای ایران که خانه سینما باشد نیز ابدا در برابر این دسته بندی ها و توجیهات منتج از آن حرفی نمی زنند!

به عنوان عضوی از سینمای ایران برایم محل پرسش است و در عجبم که چرا مدیران سینمایی در برابر این همه بی‎‌حرمتی که از سوی تلویزیون به سینما میشود سکوت کرده اند؟ مگر نه اینکه فیلمی که مجوز ساخت و نمایش اش را از ارشاد گرفته باید شامل حمایت ارشاد باشد پس چرا مدیران سینمایی در برابر ادعاهای رییس صداوسیما پیرامون پایین بودن سطح فرهنگی فیلمها هیچ واکنش محسوسی نشان نمی دهند؟

چرا آقایان مدیر که در شعار همواره از لزوم حمایت از بدنه سینما سخن می راند در برابر این روند نادرست واکنشی نشان نمی دهد؟ یعنی صنف سینمای ایران و از آن سو مدیران دولتی حتی نمی توانند پاسخ ادعاهای رییس صداوسیما درباره پایین بودن سطح فرهنگی فیلمها را بدهند؟

آیا تنها وظیفه مدیران سینمایی این است که مدام سینماگران را تهدید کنند مبادا به شبکه های ماهواره ای تیزر بدهند؟ و آیا آنها هیچ وظیفه ای برای تسهیل شرایط پخش تیزر آثار سینمایی از تلویزیون خودمان ندارند؟ آیا مدیریت  فقط پیام تبریک فرستادن برای موفقیتهای شخصی سینماگران و به رخ کشیدن حافظه شاعرانه(!) است؟ مدیریت سینما باید راهبردی باشد یعنی باید یک قدم جلوتر از سینماگران باشد که اگر بود باید در این ماهها که مدام سینماگران از خلأ امکان اطلاع رسانی آثارشان می گویند راهی برای حل مشکل پیدا می کرد؟

آقایان مدیران چرا الگویی پیش روی سینماگران نمی گذارند که وقتی از سوی رسانه ملی بایکوت می شوند بدانند برای اطلاع رسانی آثارشان چه باید کنند؟

متأسفم که بگویم این انفعال مدیریتی فقط و فقط ظن را به این سو می برد که سینمای ما متولی  ندارد و کار به جایی رسیده که صداوسیما نه تنها آگهی های ما را پخش نمی کند که علنا به سینما توهین هم می کند!  واقعا دلم براى سینمای این مملکت می سوزد که نیاز به دشمن بیرونی ندارد و مدیرانش هستند که خواسته یا ناخواسته به قاتل اهلی اش بدل شده اند.

شخصا از رياست محترم سازمان صداوسیما خواهش ميكنم كه به سینمای نجیبی که در این سالها با حداقلها ساخته توهين نكنند بخصوص که در سالهای اخیر غلبه نوعی بى اخلاقى و بى عدالتى، نفس كشيدن در حوزه فرهنگ را سخت كرده است و امیدوارم که با تدبیر واقعی یک بار برای همیشه برای کمک به اطلاع رسانی آثار سینمایی برنامه ای جامع از سوی مدیران سینما-مدیران سیما تدارک دیده شود.

منصور لشکری قوچانی
منصور لشکری قوچانی
image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۴۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=35360

بعدش؟

مطالب مرتبط

8 نظر برای مطلب "واکنش تهيه‌کننده «هفت ماهگي» به اظهارات اخير رييس صداوسيما⇐کار به جايي رسيده که صداوسيما نه تنها آگهي‌هاي ما را پخش نمي‌کند که علنا به سينما توهين مي‌کند/در عجبم که مديران سينما در برابر اين توهينها واکنشي نشان نمي‌دهند/آيا مديريت فقط پيام تبريک فرستادن براي موفقيتهاي شخصي سينماگران و به رخ کشيدن حافظه شاعرانه(!) است؟/آیا تنها وظیفه مدیران سینمایی این است که مدام سینماگران را تهدید کنند مبادا به شبکه های ماهواره ای تیزر دهند؟"

 1. غفاری گفت:

  بله تیزر هست به قدر کفایت هم هست اما فقط برای تهیه کنندگان تاییدشده

 2. علیرضا نبوی گفت:

  اینکه تیزر پخش بشه یا نشه از تلویزوین چه تفاوتی میکنه
  واقعا فیلم لاک قرمز این همه تیزر داشت مگه اخرش چقدر فروخت؟

 3. درویش گفت:

  یعنی سینماییها نمیتونن مثل موسسه اوج یک کانال از تلویزیون و بگیرن برای خودشون
  که لااقل فیلماشون درست تبلیغ بشه

  • sadr گفت:

   نه عزیزم، برای این که کانال تلویزیونی فقط به خودی‌‌ها داده می شه و نه «نخودی‌»ها! و سینماگران از دید سیمای میلی، اغلب «نخودی» هستن البته به جز بهروز افخمی و فراستی و رفقا!!!

 4. رضایا گفت:

  فقط هم بحث اگهی نیست
  برنامه های سینمایی تلویزیونو درنظر بگیرید
  تو بدترین ساعت میرن روی آنتن اونم بدون تکرااار
  اونوقت یه سریال دوزاری رو ده بار بازپخش میزن
  این همه شبکه داریم هر کدوم اگه فقط روزی یک ساعت فیلما رو تبلیغ کنن کلی به نفع سینماست

 5. یک کارگردان گفت:

  مشکل سینمای ایران صنفشه که به فکر حل مشکلات اساسی اعضا نیست و درگیری سیاسی بازیهای بیهوده اس

 6. sadr گفت:

  در این که خانه سینما در دولت روحانی، عملا به یک نهاد بی بو و بی خاصیت تبدیل شده، شکی نیست. در مورد رئیس سیما هم نباید توقع داشت چرا که ثایت کرده ضد دولته پس ضد ارشاد و سینما هم هست.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code