۱۰۰۳۱۴۰۲

واکنش به بلاتکلیفی هشت ساله در صداوسیما؟⇐جعفری‌جوزانی، «پوریای ولی» را به بازار ارائه کرد+عکس

سینماروزان: فیلمنامه «پوریای ولى» به قلم مسعود جعفری جوزانی و با پژوهشگری فتح‌الله جعفری جوزانی و دکتر عبدالکریم یونسی توسط نشر «آناپنا» منتشر شد.

به گزارش سینماروزان کتاب فیلمنامه «پوریای ولى» به نویسندگی مسعود جعفری جوزانی فیلمنامه‌نویس و کارگردان سرشناس سینما و تلویزیون ایران و با پژوهشگری فتح‌الله جعفری جوزانی و دکتر عبدالکریم یونسی توسط نشر «آناپنا» متعلق به آنا پناهى دختر زنده‌یاد حسين پناهى منتشر شد.

این فیلم‌نامه كه براى ساخت يك سريال در پنج فصل و ٥٢ قسمت ٥٠ دقيقه‌اى نوشته شده است در ۶۸۰ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان راهی بازار شد و در اختیار علاقمندان به سینما، ادبیات و کتاب و کتاب‌خوانی در سراسر کشور قرار گرفت.

فتح‌الله جعفرى جوزانى و دكتر عبدالكريم يونسى پژوهشگران این اثر ماندگار از بيش از ٣٠ كتاب ارزشمند از جمله «جامع التواريخ» خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى، «تاريخ جوينى» و «تاريخ ايران كمبريج» استفاده كرده‌اند.

داستان زندگى اين پهلوان بزرگ، از سال ۵۹۷ خورشیدی، آغاز مى‌شود كه کشور ایران مورد هجوم مغولان قرار گرفت. این مهاجمان وحشی نه اندیشه‌ نویی برای ساختن جهان برتری داشتند و نه حامل رسالتی بودند. استعداد آنان در کشتن و گسترش ترس بود و بس. پس آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند … و ماندند تا شیره‌ جان آن‌چه را از کرامت انسانی باقی مانده بود بِمَکَند. به فرمان حاکمان مغول در فاصله‌ بین سال‌های ۶۴۸ تا ۶۶۱ هجری قمری، صنعتکاران، پشت در پشت، برده شمرده می‌شدند و مجبور بودند ساز و برگ لشکریان مغول را تهیه کنند. رعاياى روستایی نیز که قادر به پرداخت اخراجات و مالیات نبودند، خود و خانواده‌شان به بردگی فروخته می‌شدند.

محمود خوارزمی پهلوان، شاعر، عارف قرن هشتم ميلادى؛ متخلص به قتالى و مشهور به «پورياى ولى» در چنين دورانى با ايجاد سازمان و تأسيس زورخانه موفق مى‌شود پيكارجويان و آزادى‌‌خواهان را گردآورده و اقدام به آزادى ايران زمين كند.

از شخصيت‌هاى ديگر تاريخى كه در «پوریای ولى» ديده شده‌اند؛ مى‌توان به شيخ الرئيس سعدى، عبيد زاكانى، خواجه نصيرالدين طوسى، خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى، پهلوان فيله همدانى و بسيارى ديگر اشاره كرد.

مسعود جعفری جوزانی نويسنده و كارگردان مجموعه حماسى «در چشم باد» در مورد ساخت سریال تلویزیونی «پوریای ولى» گفت: هفت هشت سال پيش، قرار بود زندگى پر فراز و نشیب پهلوان محمود خوارزمی ملقب به «پوریای ولی» که در فرهنگ ایرانى نامی پرآوازه دارد در يك مجموعه تلویزیونی براى سيماى جمهورى اسلامى ساخته شود،  اما با اينكه قرارداد منعقد شد و كد اقتصادى هم دادند به علت تغيير مديريت سازمان این اتفاق نیفتاد.

در سال ۱۳۹۴ جعفری جوزانی درباره وضعیت این سریال اعلام کرد: پروژه «پوریای ولی» در اولویت سازمان صدا و سیما نیست. ما هم به این تصمیم احترام می‌گذاریم. «پوریای ولی» دیگر برایم مهم نیست؛ چرا که من قرار بود سه سال پیش این پروژه را بسازم.

این کارگردان در آن زمان اینچنین گفت: من پروژه‌ام را رها نکرده‌ام ولی اصراری به کار در جايى كه هر روز نظر شان را عوض مى‌كنند؛ ندارم. من سه سال پیش با همه وجودم تلاش کردم که کارهای تحقیق و پژوهش «پوریای ولی» را انجام بدهم و حدود ۸۵۰ صفحه فیلمنامه نوشته شد و در نهایت این پروژه، پروژه «الف ویژه» شناخته شد و حتی برایش زمین دادند، قرارداد منعقد شد و برای طراحی لباس و اینکه ساختار دیجیتالی باشد و استوديو تأسيس شود. کلی هم خرج شد، سايت استعداديابى باز شد و حتى با تعداد زیادی از بازیگران صحبت و رفت و آمد انجام شد؛ اما تصميم بر اين شد كه «پوریای ولی» بخوابد و خوابيد. از آنجا كه اراده توليد در دست من نيست كارى نمى‌شود كرد.

…و حالا پس از شش سال جوزانى كتاب فیلمنامه را راهى بازار كرده است.

مسعود جعفری جوزانی كارگردان ايرانی در پایان تأکید کرد: از آنجا كه سياست‌هاى فرهنگى با مديریت بد، موجب گرانى كتاب شده‌اند و اهل كتاب و كتاب‌خوانى ممكن است توان خريد نداشته باشند؛ اگر مردم عادت كنند به مناسبت نوروز، كتاب عيدى بدهند موجب رونق بازار كتاب و در نتيجه رشد فرهنگ وطن عزيزمان خواهد شد.

پوریای ولی
پوریای ولی
image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=48160

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code