۱۴۰۴۱۴۰۱

هم جواد نوروزبیگی و هم مدیرعامل سابق فارابی ادعای پرستویی را تکذیب کردند⇐ “زنگی و رومی” تقوایی مشکل تأمین بودجه نداشت+شرح دلیل اصلی عدم تولید فیلم

ناصر تقوایی

سینماژورنال: پرویز پرستویی بازیگر سینمای ایران به تازگی گفتگویی کرده و از تلاشهایش برای تولید پروژه نیمه تمام “زنگی و رومی” ناصر تقوایی در دولت سابق و عدم تولید فیلم به دلیل عدم تأمین بودجه توسط مسئولان وقت فارابی سخن گفت.(اینجا را بخوانید)

به گزارش سینماژورنال ادعای طرح شده از سوی پرویز پرستویی سبب ساز آن شد که برای سنجش صحت گفته‌های پرستویی ابتدا به سراغ جواد نوروزبیگی برویم یعنی تهیه کننده‌ای که در آن برهه زمانی قصد داشت با حضور پرستویی کار تولید فیلم را انجام دهد.

جواد نوروزبیگی: مشکل بر سر “چای تلخ” بود

نوروزبیگی که در سالهای اخیر از جمله تهیه کنندگان فعال سینمای ایران بوده است با اشاره به اینکه مسأله “زنگی و رومی” مسأله تأمین بودجه نبوده است به سینماژورنال گفت: ناصر تقوایی یک پروژه نیمه تمام به نام “چای تلخ” داشت که تهیه کنندگی آن را سعید حاجی‌میری برعهده داشت. ناتمام ماندن آن پروژه به بروز اختلافاتی میان تقوایی و حاجی‌میری منجر شد و مسئولان فارابی در آن زمان این طور گفتند که تا مسأله فیلم قبلی تقوایی تمام نشود نمی‌توان شرایط تولید فیلم جدید را فراهم آورد.

نوروزبیگی ادامه داد: از فحوای کلام دوستان این طور برمی‌آمد که می‌خواهند به ما بگویند تقوایی هر وقت “چای تلخ” را تمام کرد می‌تواند بیاید “زنگی و رومی” را به جریان بیندازد و این به نظر سنگ بزرگی به نظر می‌رسید.

مدیرعامل وقت فارابی: “زنگی و رومی” مشکل تأمین بودجه نداشت

احمد میرعلایی مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی نیز به مانند نوروزبیگی عدم تولید “زنگی و رومی” را مسائل بودجه‌ای نمی‌داند و دلیل اصلی عدم تولید آن را مشکلات تقوایی با تهیه کننده فیلم ناتمام “چای تلخ” می‌داند.

میرعلایی با اشاره به اینکه در زمان حضورش در فارابی سعی کرده به همه فیلمسازان به یک اندازه توجه کند به سینماژورنال گفت: جواد نوروزبیگی برای تولید “زنگی و رومی” پیشقدم شد و البته ما نیز سعی کردیم شرایط تولید را فراهم آوریم. تمامی محاسبات اجرایی مربوط به تولید را انجام دادیم و حتی با درنظر گرفتن شرایط جسمی تقوایی این پیشنهاد را طرح کردیم که یک کارگردان اجرایی جوان و باانرژی کنار پروژه قرار گیرد؛ کارگردانی که در خدمت تقوایی باشد و تقوایی هم به عنوان کارگردان اصلی کار از پشت مونیتور کارگردانی را انجام دهد.

میرعلایی ادامه داد: ابدا مشکل بودجه ای برای تولید “زنگی و رومی” در میان نبود و همه چیز آماده تولید بود که به دلیل آن که تقوایی شاکی شخصی داشت کار پیش نرفت… بر سر فیلم “چای تلخ” مشکلاتی میان تقوایی و تهیه کننده آن فیلم سعید حاجی‌میری پیش آمده بود و به همین دلیل تقوایی برای کارگردانی هر پروژه دیگری باید ابتدا رضایت شاکی قبلی را جلب می‌کرد. تا آنجا که من می‌دانم حاجی‌میری هم برای رضایت دادن از تقوایی خواسته بود که یا خودش “چای تلخ” را تمام کند یا آن که به اتمام کار با حضور کارگردانی دیگر رضایت دهد که البته هیچ یک از این دو مورد محقق نشد.

مدیر سابق بنیاد فارابی با بیان اینکه در آن زمان هم به نوروزبیگی پیشنهاد کرده با تعامل میان حاجی میری و تقوایی مشکل را حل کند اما اقدام عملی ندیده است خاطرنشان ساخت: ما از حضور تمامی کارگردانانی که فیلمنامه های خوب برای ارائه داشتند استقبال می کردیم؛ ناصر تقوایی که جای خود دارد و به هر حال ایشان جزو چند چهره برتر سینمای ما بوده و برخلاف آنچه مطرح شده “زنگی و رومی” اصلا مشکل تأمین بودجه نداشت.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=26126

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "هم جواد نوروزبیگی و هم مدیرعامل سابق فارابی ادعای پرستویی را تکذیب کردند⇐ “زنگی و رومی” تقوایی مشکل تأمین بودجه نداشت+شرح دلیل اصلی عدم تولید فیلم"

 1. نسرین گفت:

  جسارتا تقوایی خودش حال کارگردانی نداره
  خیلی هم زبله
  فهمیده اگه بخواد فیلم بسازه میشه مثل فیلمای مهرجویی و کیمیایی و اسباب خنده مردم
  پس خودش قیدشو زده

 2. رها گفت:

  سعید حاجی میری از دست این تقوایی خیلی شکاااره
  میگه کلی هزینه لوکیشن چای تلخ کرد که همش به باد رفت

 3. یک کارگردان گفت:

  اقای پرستویی هم تو این دولت تدبیر فقط گیر میده به مدیران قبلی
  از مدیران تازه هم بگه
  از این بگه که هنوز که هنوزه بعد از سه سال از حضور دولت جدید اقایون یه بن یا یه کارت هدیه هم تو صنف سینما توزیع نکردن
  ولی همون زمان دولت قبل چند بار هم کارت هدیه دادن به سینماگرا و هم اقلام رفاهی
  به نظرم یه کم افراطی گری رو بزارید کنار اقای پرستویی
  شما بازیگری و الگوی بقیه
  این سوار موج شدنها کار ادمای تازه به دوران رسیده است

 4. Faraakh az khaani گفت:

  ناصر تقوایی و بهرام بیضایی با آن‌ “۲ تا شبه روشنفکر زواردر رفته” قابل مقایسه نیستند ..

  اون ۲ تا در تابوت هم فکر شاهکار بعدیشان را ساختن هستند و شکست مفتضحانهٔ اباطیلی که میسازند را به گردن زمین و زمان و مردم نفهم میندازند..

  بدبختها کارشان به “سلام سلام چه خوبه برگشتی‌” یا “متارکه در بیابان” کشید !! امان از خرفتی در دوران کهولت !!

  تقوایی و بیضایی حاضر نیستند خود را به هر قیمتی مطرح کرده و به لجن بکشند ..

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code