۰۷۰۹۱۴۰۱

از متن و حاشیه سريال‌هاي نوروزي تلویزیون

سینماژورنال: همچنان كه به پايان سال نزديك مي‌شويم، صدا و سيما هم به صرافت ساخت سريال‌هاي نوروزي مي‌افتد. چند سالي هست كه ساخت سريال‌هاي مناسبتي تبديل به يك سنت شده است.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “اعتماد” امسال نيز خبرها حاكي از اين بود كه سريال‌هاي «دودكش٢»، «ويلا»، «زعفراني»، و«بيمار استاندارد» بيش از ديگران احتمال پخش دارند. تقريبا همه اين سريال‌ها در روزهاي پاياني دي‌ماه كليد خورده‌اند و البته اينكه كدام سريال از كدام شبكه پخش شود نيز هنوز دقيقا مشخص نيست. اما در روزهاي گذشته خبر توقف سريال مرضيه برومند حاشيه‌هايي را به دنبال داشته است.


مرضيه برومند با «ويلا»
مرضيه برومند كه سال ٩٢ با سريال «آب پريا» در شبكه دو حضور داشت قرار بود امسال «ويلا» را بسازد. با اين‌همه انصراف سيامك انصاري به عنوان بازيگر اصلي سريال باعث شد تا توليد اين سريال متوقف شود. برومند در گفت‌وگو با ايسنا بيماري سيامك انصاري را دليل انصراف او دانسته بود: «متاسفانه سيامك انصاري دچار بيماري شد و امكان حضور در پروژه را نداشت. از سوي ديگر ما هم نتوانستيم بازيگر ديگري را جايگزين كنيم و چون فرصت چنداني هم نداشتيم، به ناچار و با صلاحديد تلويزيون، ساخت اين مجموعه منتفي شد. »

اما مهران مهام تهيه كننده اين سريال در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس اعلام كرد از سيامك انصاري شكايت خواهد كرد: «قطعا سريال با گروه ديگري و در يك فرصت مناسب‌تر ساخته خواهد شد ولي من دنبال شكايت از سيامك انصاري هستم و از نظر اداري و رسانه‌اي آن را پيگيري مي‌كنم. با ساخت اين سريال حداقل براي ٦٠ نفر اشتغال ايجاد مي‌شد و براي عيد ناني سر سفره‌شان مي‌بردند كه بريده شدن اين نان كم‌ترين آسيبي است كه ايشان به گروه سازنده ويلا زدند. »

غلامرضا الماسي، مدير گروه فيلم و سريال شبكه ٣ در گفت‌وگو با ايرنا و در توضيح داستان اين سريال گفته بود: «در يك سفر نوروزي دو خانواده مجبور مي‌شوند تعطيلات را با هم در يك ويلا بگذرانند و داستان حول تغيير نگاه آنها به زندگي مي‌گذرد.»


«قرعه» سيروس مقدم به جاي «ويلا»ي مرضيه برومند
با حذف اين سريال بيش از همه نام سيروس مقدم و الهام غفوري به عنوان گزينه بعدي مطرح است. اين زوج كه در سال‌هاي اخير آثار پرمخاطبي براي صدا و سيما ساخته‌اند و بيش از همه با سريال «پايتخت» شناخته مي‌شوند، قصد داشتند سريال «سنگ پا» را براي ماه مبارك رمضان توليد كنند.

اما به نظر مي‌رسد با متوقف شدن سريال مرضيه برومند، سيروس مقدم ساخت سريالي به نام «قرعه» را آغاز كند. از آنجا كه محسن تنابنده و خشايار الوند نگارش فيلمنامه «سنگ‌پا» را در دست داشتند، بعيد به نظر مي‌رسد در نگارش سريال «قرعه» مشاركت داشته باشند.

نكته مهم اما اينجاست كه سيروس مقدم همواره آثار خود را براي شبكه يك ساخته است و «دودكش٢» به كارگرداني محمدحسين لطيفي كه فصل اول آن هم از همين شبكه پخش شده براي امسال در حال توليد است.


محمدحسين لطيفي و «دودكش٢»
البته هنوز نامي براي اين مجموعه از طرف گروه توليدي اعلام نشده است و «دودكش٢» با توجه به تيم بازيگران قبلي و لوكيشن قبلي از طرف اهالي رسانه اعلام شده است! در اين سريال هومن برق‌نورد، بهنام تشكر، سيما تيرانداز، اميرحسين رستمي، نگار عابدي، محمدرضا شيرخانلو و ياسمن نوروزي بازي مي‌كنند و تهيه‌كنندگي آن را سيد محمود رضوي به عهده دارد.

نويسندگي اين مجموعه را نيز كوروش نريماني انجام داده است. به گزارش خبرگزاري صدا و سيما در اين سريال جديد، شخصيت‌هاي مجموعه «دودكش» كه رمضان سال ٩٢ ازشبكه اول سيما پخش شد، حضور دارند اما فضا و قصه‌ تازه‌اي به قلم كوروش نريماني، قرار است به تصوير كشيده شود. در خلاصه داستان اين مجموعه آمده است: قاليشويي مشتاق تعطيل شده است، فيروز مشتاق در ايام نزديك به نوروز به خاطر از دست نرفتن اعتبار قاليشويي و حفظ مشتريان سابق، سعي مي‌كند با اجاره يك قاليشويي ديگر، كارش را پي بگيرد، او كه با انبوهي از فرش‌هاي نشسته روبه‌رو است، دردسرهاي جديدي برايش رخ مي‌دهد. اگر وفاداري مقدم به شبكه ١ بر جا باشد، شبكه ١ بايد از ميان سريال‌هاي لطيفي و مقدم دست به انتخاب بزند؛ انتخابي كه با توجه به سابقه كاري دو كارگردان انتخاب آساني نخواهد بود.


سعيد آقاخاني و «بيمار استاندارد»
سعيدآقاخاني هم امسال با «بيمار استاندارد» در خانه مخاطبان رسانه ملي خواهد بود. يكشنبه گذشته مسعود ردايي، تهيه‌كننده اين مجموعه در گفت‌وگو با رسانه‌ها از انتخاب عوامل اين فيلم خبر داد و گفت: «با نگارش نيمي از فيلمنامه «بيمار استاندارد» توسط بهرام توكلي پيش توليد كار با سرعت آغاز شد.

لوكيشن‌هاي اين مجموعه نيز انتخاب و نهايي شدند كه همه در تهران از جمله محله‌هاي انقلاب، پيروزي، بلوار ارتش و… قرار دارند.» سريال «بيمار استاندارد» درباره قهرمان داستان (بهنام) فردي تحصيلكرده رشته بازيگري است كه با اين شيوه درماني درگير مي‌شود و وارد ماجراهايي مي‌شود كه تا به حال تجربه‌شان نكرده… اين مجموعه به نويسندگي بهرام توكلي و با كارگرداني سعيد آقاخاني توسط مسعود ردايي در ۱۴ قسمت ۴۵ دقيقه‌اي براي پخش در نوروز ۹۵ تهيه و توليد مي‌شود.


حامد محمدي با «زعفراني»
«زعفراني» نام سريالي است كه به كارگرداني حامد محمدي و تهيه‌كنندگي ايرج محمدي توليد آن آغاز شده است. به نقل از “همشهري آنلاين” ايرج محمدي درباره اين سريال گفته بود: «زعفراني» داستانك‌هاي زيادي دارد ولي از نظر ماجراپردازي يك داستان خطي كلي دارد كه به سرنوشت يك خانواده مي‌پردازد.

ويژگي داستاني اين سريال اين است كه به مسائل و هنجارهاي خوب اجتماعي توجه دارد و قصه‌ها را در وضع ايجابي روايت مي‌كند. در واقع ما در اين سريال شخصيت‌هاي منفي نداريم بلكه شخصيت‌هاي خاكستري در قصه حضور دارند. به گفته محمدي ستاره اسكندري، نرگس محمدي، مهدي هاشمي و مهران احمدي در اين سريال ايفاي نقش مي‌كنند. «زعفراني» براي پخش از شبكه دو ساخته مي‌شود و به نظر مي‌رسد شانس پخش آن از ديگر سريال‌ها بيشتر باشد.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=16892

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code