۰۱۰۷۱۴۰۰

“هفت” آذین را سانسور کرد!⇐آیا افخمی یک پروژه میلیاردی دولتی در راه دارد؟

سینماژورنال: شب گذشته برنامه سینمایی “هفت” تحلیلی داشت بر گروه سینمایی “هنروتجربه” که در آن مدیر این گروه در برابر علی معلم تهیه‌کننده سینما و روزنامه نگار قدیمی به مناظره درباره این گروه پرداختند.

به گزارش سینماژورنال در بخشی از این تحلیل جبار آذین منتقد پیشکسوت سینمای ایران نیز به صورت تلفنی روی خط برنامه آمد و سعی کرد نظر صریحش نسبت به این گروه سینمایی را بیان کند.

وله گل و بلبلی به جای نقد

با این حال جبار آذین هنوز چند جمله ای بیشتر حرف نزده بود که به ناگاه صحبتهای وی قطع شد و به جای “هفت” وُله‌ای گل و بلبلی(!) روی آنتن رفت!

این اتفاق در شرایطی رخ داد که آذین سعی کرده بود با بیانی محترمانه آغاز بحث خود را مرتبط کند به برخی سیاستهای نادرست سازمان سینمایی و از جمله راه اندازی هنروتجربه و اینکه هنوز مشخص نیست ملاک انتخاب فیلم برای این گروه چیست که هم فیلمهای بیضایی و کیارستمی برای کسب اعتبار در آن به نمایش درمی آید و هم یک فیلم ویدیویی که پروانه نمایش سینمایی ندارد.

گلایه از ادبیات انتقادی آذین

با این حال این ادبیات صریح تاب نیاورد و خیلی زود ادامه سخنان آذین قطع شد و البته بهروز افخمی مجری “هفت” نیز بعد از روی آنتن آمدن با گلایه از  ادبیات انتقادی آذین، از حاضران در استودیو خواست بحث را امتداد دهند.

یادمان می آید افخمی بعد از نمایش پرحاشیه و سراسر انتقاد “فرزند صبح” در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر سعی زیادی کرد که حتی تندترین انتقادات را نیز با سعه صدر پاسخ دهد حالا چطور شده که او تاب تحمل یک انتقاد ساده نسبت به گروهی تازه تأسیس چون هنروتجربه را ندارد جای تعجب دارد بخصوص که به طور رسمی وی هیچ ارتباطی با این گروه ندارد و احتمالا اگر هم کسی بناست از انتقاد ناراحت شود نه وی که دست اندرکاران هنروتجربه هستند.

آیا مجری “هفت” قصد دریافت حمایت از سازمان را دارد؟

اینکه مجری برنامه ای که خود تندترین انتقادات را به رییس سازمان سینمایی انجام می‌دهد و البته منتقد متبوع برنامه اش نیز حین جشنواره فیلم فجر آثار سینمایی ایران را با تندترین ادبیات می کوبد چنین جانبدارانه در کنار هنروتجربه می ایستد و تاب تحمل انتقادی حداقلی به آن را ندارد جای تعجب دارد.

شاید هم مجری “هفت” قصد دارد در آینده نزدیک با همراهی سازمان سینمایی پروژه سینمایی جدیدی را کلید بزند که ترجیح داده در این مقطع انتقادات جدی نسبت به سیاستهای سازمان را سانسور کند. برای دریافتن چند و چون ماجرا باید چند ماهی صبر کرد…

image_print
تاريخ انتشار: شنبه 12 مارس 2016 - 10:44
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=19423

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "“هفت” آذین را سانسور کرد!⇐آیا افخمی یک پروژه میلیاردی دولتی در راه دارد؟"

 1. مهدی ک. گفت:

  کاشکی فضای فرهنگی و سینمایی ما دو نفر سالم و بی ابشخور دولتی مثل آذین داشت!

 2. حمید گفت:

  جالب بود کلا . دفاع کردنای افخمی از سازمان سینمایی و هنر و تجربه هم مشکوک می زنه کلا

 3. ramiin گفت:

  البته کیفیت برنامه دیشب،چه در اجرا و مسائل فنی پائین بود،چه در مطالب و محتوا.متاسفانه مطالب منتقدین سازمان سینمایی و عملکرد زیرمجموعه اش،غیر علمی،بدون پژوهش و از روی عصبیت است.در مدیریت دولتی،اصل بر مدیریت زمان و بالاترین بهره وریست.زمان کوتاه و مشکلات بسیار.قطعا کمیت لحاظ قرار میگیرد و کم کردن اصطکاک.منتقدین میباستی فارغ از هیجانات و حزبی نگری به تحلیل و نقد بپردازند و با ٱگاهی و دانش خود به نتیجه برسند.تنها عامل مهم عملکرد فعلی دولت،غیر استاندارد بودن عملکرد است،استاندارد بین المللی،زیرا مدیران دولتی،کمترین توجهی به این موارد ندارند.و…….

 4. حسین گفت:

  پیش از این افخمی سر انتقادهای فراستی از ابد و یک روز , توو یکی از برنامه ها نزاشت فراستی هم حرفاشو کامل بزنه . این جزو خصلت های افخمیه . چون توهم زده از همه بیشتر میدونه و خیلی حالیشه , جلوی دهن هرکی مخالف نظراتشه رو میبنده .

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code