۱۲۰۳۱۴۰۲

نماینده زن اصلاح‌طلب در برابر نماینده مرد اصولگرا⇐با بازبینی فیلمهای جشنواره توسط نمایندگان مجلس مخالفم!/نمایش فیلمها به این شکل، اصل تفکیک قوا را زیر سوال می‌برد/برپایی فرش قرمز جشنواره، سنتی همیشگی است و برگزاریش مشکلی ایجاد نمی‌کند/این مراسم می‌تواند نمایشی از پوشش اسلامی-ایرانی باشد

سینماروزان: اظهارات دو روز قبل احد آزادی خواه از نمایندگان اصولگرای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره دیدار با مدیران سازمان سینمایی و قولهای آنها درباره جمع شدن فرش قرمز و نمایش فیلمها پیش از جشنواره برای نمایندگان مجلس، با واکنش پروانه سلحشوری نماینده اصلاح‌ طلب مجلس مواجه شده است.

به گزارش سینماروزان پروانه سلحشوری برخلاف نظر آزادی خواه اعتقادی به نمایش فیلمها برای نمایندگان ندارد و آن را زیرسوال برنده تفکیک قوا میداند. سلحشوری همچنین برگزاری فرش قرمز را سنتی دانسته که میتواند نمایشگر پوشش ایرانی-اسلامی باشد.

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اساسا نمایش فیلم‌های حاضر در جشنواره برای اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس تا چه اندازه مورد تأیید اوست و تا چه میزان ممکن است از تنش‌های زمان اکران فیلم‌ها جلوگیری کند؟ به «شرق» گفت: نمایش فیلم‌ها به این شکل از نظر من اساسا اصل تفکیک قوا را زیر سؤال می‌برد.


او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در جریان برگزاری این جلسه و دیدار مدیران جشنواره فیلم فجر و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیستم، اما به نظرم اگر در این مورد صحبت شده که برخی از فیلم‌های حاضر در جشنواره پیش از نمایش در این رویداد هنری برای اعضای کمیسیون فرهنگی به نمایش گذاشته شود، شخصا با چنین موردی مخالفم و ضرورتی برای این کار نمی‌بینم، هرچند تصمیمات در کمیسیون فرهنگی مجلس جمعی گرفته می‌شود، اما در کل لزومی برای این کار نمی‌بینم و نیازی به ورود نمایندگان مجلس به این بخش نیست.


سلحشوری ادامه داد: به نظرم تمامی فیلم‌های سینمایی دارای مجوز، پیش از حضور در جشنواره و در زمان اکران تمامی مراحلی را که نیاز است، طی می‌کنند و قطعا تمامی مواردی که خطوط قرمز نظام است در آنها رعایت می‌شود، در این صورت چه نیازی است که نمایندگان مجلس از زاویه نگاه خودشان بار دیگر فیلم‌ها را بازبینی کنند؟ حتی تعامل کمیسیون فرهنگی مجلس و سازمان سینمایی را نیز خیلی ضروری نمی‌دانم.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: «به‌عنوان نمایندگان مجلس قطعا به جلسات نمایش فیلم‌هایی که از سوی سازندگان اثر ترتیب داده می‌شود، بارها دعوت شده‌ایم و به تماشای فیلم‌ها نشسته‌ایم و این از جمله مواردی است که اتفاق افتاده. اما اگر با این دید به تماشای فیلم‌ها بنشینیم که آنها را بازبینی کنیم و در مورد آنها نظر به اصلاح بدهیم، به نظرم درست نیست و این مورد را از نظر اخلاقی نمی‌پذیرم و آیا قانون اجازه داده است فیلم‌ها قبل از دیده‌شدن در جشنواره فیلم فجر توسط کمیسیون فرهنگی مجلس دیده شوند؟


سلحشوری در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به حواشی اکران فیلم‌ها خصوصا فیلم «عصبانی نیستم» و مطرح‌شدن اکران فیلم در مجلس گفت: قطعا فیلمی که مجوز پخش دارد، باید نمایش داده شوند.


برگزارنشدن فرش قرمز جشنواره فیلم فجر نیز از دیگر مواردی بود که سلحشوری درباره آن صحبت کرد و افزود: اگر برگزاری فرش قرمز جشنواره سنتی هرساله و همیشگی بوده که به نظرم برگزاری آن مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر بابت جنجال‌هایش تصمیم به حذف آن گرفته‌اند، باید بگویم که برخی از لباس‌هایی که بر تن هنرمندان سینمای کشور می‌دیدم، اوج هنر و زیبایی بود و حتی می‌توان حواشی و جنجال‌های فرش قرمز را به شیوه دیگری حل کرد، مثلا در مورد پوشش بانوان، این مراسم می‌تواند نمایشی از پوشش اسلامی-ایرانی باشد و هنرمندان با انتخاب لباس‌هایی که هنر ایرانی-اسلامی را به نمایش می‌گذارد، الگوی مناسبی باشند و موازین اسلامی نیز رعایت شود. در بسیاری از مواقع دیده شده است که هنرمندان خانم ما در جشنواره‌های خارج از کشور موازین اخلاقی را رعایت می‌کنند و پوشش آراسته و مناسبی دارند.


وی ادامه داد: به‌هرحال باید پذیرفت که هنرمندان در همه جای دنیا در برخی موارد اشتراکاتی دارند، مثل برگزاری مراسمی که فرش قرمز نامیده می‌شود و به‌هرحال هنرمندان در پوشش مواردی را به کار می‌برند که مثلا ما که در حوزه سیاست هستیم، نداریم و چنین مراسم‌هایی در تمامی دنیا مرسوم است.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۶:۴۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=46531

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code