۱۸۱۱۱۴۰۱

نقل قول کارگردانی که با حمایت بسیج به‌دنبال افشای پشت پرده BBC بوده⇐از شهریور ۲۰ به بعد بخشی از مردم ما مخاطب رادیولندن هستند

سینماروزان/محمدصادق عابدینی: مستند «تله اسکرین» به نویسندگی و کارگردانی مصطفی حریری و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر با موضوع پرداختن به تاریخچه عملکرد شبکه انگلیسی «بی بی‌سی» از ابتدای تأسیس تا‌کنون تولید شده است.

به گزارش سینماروزان و به نقل از «جوان» مصطفي حريري، کارگردان مستند «تله اسکرين» که از سوي مرکز تخصصي فرهنگي بسيج توليد شده، مي‌گويد در اين مستند قصد داشته رويکرد‌هاي بي‌بي‌سي را در ۷۶ سالي که مردم ايران با آن آَشنا هستند، به تصوير بکشد و بگويد که هيچ رسانه‌اي بي‌طرف نيست.

حريري که پيش از اين مستند تحسين شده «اتاق جنگ» را کارگرداني کرده، درباره مستند «تله‌اسکرين» مي‌گويد: ما در برخورد با پديده‌هاي تاريخي دو ديدگاه را دنبال مي‌کنيم، ديدگاه اول سياسي و بر مبناي مقتضيات روز است و ديدگاه دوم يک روايت تاريخي را روايت مي‌کند. من در مستند‌سازي پديده‌هاي روز را با توجه به اتفاقات تاريخي دنبال مي‌کنم و با در کنار هم گذاشتن اتفاقات تاريخي تصويري را رسم مي‌کنم. کار من در توليد مستند تحليل و قضاوت نيست. در مستند «تله اسکرين» هم چنين رويکردي نسبت به بي‌بي‌سي دارم.

حريري مي‌افزايد: بي‌بي‌سي تا به حال چندين برنامه درباره تاريخ و رويکردهايش ساخته است. مردم ما هم حداقل از شهريور سال ۲۰ به بعد با اين شبكه آشنا شده و اين موضوع را رد نمي‌کنيم که تا امروز بخشي از مردم ما مخاطب راديو لندن هستند و برنامه‌هاي بي‌بي‌سي فارسي را دنبال مي‌کنند.

کارگردان مستند «تله اسکرين» تأکيد مي‌کند: در اين مستند به دنبال اين نيستم که بگويم بي‌بي‌سي خوب است يا بد. فقط مي‌خواهم به بيننده‌ها بگويم که بي‌بي‌سي را با چشم باز نگاه کنيد و به آن دسته از افرادي که رؤياپردازانه به دنبال رسانه بي‌طرف هستند، بگويم رسانه بي‌طرف وجود ندارد. اين منافع رسانه‌هاست که مواضع آنها را مشخص مي‌کند و اگر اين منافع از بين برود رسانه نيز معناي خودش را از دست مي‌دهد.

وي مي‌گويد: در مستند «تله اسکرين» نگاه ما به سرويس جهاني بي‌بي‌سي است و يکي از سکانس‌هاي فيلم که سکانس بلندي درباره بي‌بي‌سي فارسي است. در سکانس‌هاي ديگر به نقش اين شبكه در اتفاقات و حوادث مهم در گوشه و کنار جهان پرداخته‌ام. حريري با بيان اينکه مستند «تله اسکرين» يک مستند برپايه آرشيو است، مي‌گويد: در اين نوع مستند‌ها کار به شدت روي بخش تحقيق و پژوهش و تدوين متمرکز است و بايد از زحمات آرمين به اميد‌حق، تدوينگر کار که نقش مهمي در توليد مستند داشت، تشکر کنم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۵:۴۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=37922

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code