۱۶۰۵۱۴۰۱

نقطه‌نظر تهمینه میلانی درباره حضور ۷ هزار پلیس نامحسوس در پایتخت

سینماژورنال: قرار است هفت هزار مأمور نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی، برای ارائه گزارش درباره کشف حجاب و ایجاد مزاحمت برای نوامیس در پایتخت فعال شوند.

به گزارش سینماژورنال درباره اجرای این طرح نقطه نظرات فراوانی مطرح شده است و به مانند همیشه برخی رویکرد مثبت نسبت به آن دارند و برخی، رویکرد منفی.

تهمینه میلانی کارگردان سینمای ایران اما پرسشی را درباره اجرای این طرح بیان کرده و آن هم چگونگی تشخیص این نیروها برای شهروندان عادی است.

چگونه یک لباس شخصی را از نیروی واقعی تشخیص دهیم؟

میلانی در این باره به “شرق” می گوید: درباره این طرح می‌توان حرف‌های زیادی زد و انتقاداتی از آن داشت که حتما کارشناسان و متخصصان درباره آنها صحبت خواهند کرد. اما آنچه پس از شنیدن این خبر باعث نگرانی شخص من شد، این پرسش بود که چگونه می‌توان کسی را که لباس شخصی به تن دارد و قرار است به شما تذکر یا درباره شما گزارش دهد، از نیروهای واقعی ناجا تشخیص داد؟

هر کس می تواند به خودش اجازه تذکر دهد؟

کارگردان “آتش بس” و “تسویه حساب” ادامه می دهد: نامحسوس‌بودن این افراد اگر به معنی این است که قرار نیست اثری از نشان و لباس پلیس در ظاهر آنها باشد، پس هرکسی، فارغ از اینکه آیا واقعا از سوی پلیس برای این کار تعیین شده یا نه، می‌تواند به خودش اجازه دهد به دیگران تذکر یا درباره آنها به پلیس گزارش بدهد.

به‌عنوان یک شهروند چگونه قرار است بپذیرم که این افراد از سوی پلیس تعیین شده‌اند

میلانی خاطرنشان می سازد: من به‌عنوان یک شهروند چگونه قرار است بپذیرم که این افراد از سوی پلیس تعیین شده‌اند. خود این می‌تواند راه را برای سوءاستفاده‌های شخصی افراد باز کند و هرکسی بدون اینکه نیازی ببیند از سوی پلیس برای این کار مجوز بگیرد و وارد حریم شخصی دیگر شهروندان شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، برعکس آنچه هدف این طرح است که امنیت اخلاقی تأمین و هنجارهای اجتماعی رعایت شود، ناهنجاری‌ها افزایش خواهد یافت.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۳:۴۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=21252

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "نقطه‌نظر تهمینه میلانی درباره حضور ۷ هزار پلیس نامحسوس در پایتخت"

 1. احسان گفت:

  دوباره طرحی برای مقابله با بد حجابی در حال آغاز است و عده ای …در حال شروع حملات هستند
  باید در کشور اسلامی بحث پوشش و حجاب رعایت شود، این همه سال حرکت ارشادی انجام شد، ولی هنجارشکن ها دست از انجام رفتارهای خلاف قانون و عرف و عفت عمومی دست برنداشتند
  بالاخره باید قانونی درباره بد حجابی و پوشش اجرا شود تا این معضل پایان یابد یا کمرنگ تر شود
  سلبریتی ها اصلی ترین ترویج دهندگان پوشش ها و رفتارهای هنجار شکنانه و خلاف عفت عمومی هستند

 2. ali dayyani گفت:

  انرژی مثبت

  ….

  با خواندن عمق گرایانه ی این کتاب، ما، انرژی مثبت آزاد می‌کنیم

  تاریخ سرودن : پنجشنبه ۲۱ آوریل ۲۰۱۶ برابر با ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۳ و ۱۰ دقیقه ی بعد از نیمه شب

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code