۱۳۰۱۱۴۰۲

عاقبتِ بگومگوی قائم مقام فارابی و تهیه‌کننده باسابقه سینما⇐ به شغل اصلیت برگرد!

حسین فرحبخش+حبیب+ایل بیگی

 

سینماروزان/کیوان بهارلویی: حرفهای حسین فرحبخش درباره تبدیل شدن فارابی به مرکزیت توزیع رانت با واکنشی از سوی حبیب ایل‌بیگی قائم مقام فارابی در فضای مجازی مواجه شد.

ایل‌بیگی خطاب به فرحبخش نوشت: خوب بود می‌گفتید که چقدر پول بابت نمایش دو فیلم اخیرتان بصورت بلاعوض از سازمان سینمایی گرفتید؟ چگونه فقط شما می‌توانید فیلمهایتان را چند ماه در اکران نگه دارید، تا بتوانید هر ماه مبلغی را به عنوان حمایت از سازمان سینمایی بگیرید؟ می‌شود لطفاً بفرمایید شیوه محاسبه پرداخت حمایت به فیلمهای اکران در دوران کرونا را چه کسی پیشنهاد داده؟ میشود بفرمایید چه کسانی از این رانت اکران فیلم در دوره کرونا بیشترین بهره را بردند؟ اینها را بفرمایید میشود متوجه شد رانتخواران چه کسانی هستند و از کجاها رانت می‌گیرند؟

حسین فرحبخش در واکنش به ایل‌بیگی جوابیه‌ای تفصیلی را نگاشته و پاسخ پرسشهای او را داد و بر این امر تاکید کرد که اکران فیلم در دوران رکود کرونا، انتخاب او نبوده و از قائم مقام فارابی خواسته برای اکران فیلم‌های فارابی اقدام کند تا امثال او مجبور به فیلمسوزی برای روشن نگه داشتن چراغ سینما نباشند.

متن جوابیه حسین فرحبخش خطاب به ایل‌بیگی را بخوانید:

آقای ایل‌بیگی! اول آن که بد نیست قبل از طرح اتهام به دیگران درباره کارنامه خود در معاونت نظارت توضیح دهید. شما همانی نیستید که به هنگام حضور در سمت سرممیز، فیلمها را قبل از شورای نمایش برای مخبران امنیتی نمایش می‌دادید؟؟ شما همان سرسانسورچی نیستید که فیلم “پا تو کفش من نکن” را بی اطلاع صاحبان آثار به مخبران امنیتی نشان دادید؟

دوم آن که گرفتاری حکومت ما نه مردم دردمند معترض به مشکلات بلکه یک روابط عمومی- با ارفاق میانه- مثل شماست که به ناگاه از معاونت نظارت سردرمی‌آورد و بعد هم که عملکردش در اداره نظارت با انتقاد سینماگران مواجه شده و توسط محمدمهدی حیدریان برکنار می‌شود، با خواهش و التماس از فارابی سردرمی‌آورد! نمی‌خواهم بگویم به‌خاطر حذف از معاونت نظارت، عقده‌ای شده‌اید چون تشخیص کمبودهای روانی در حوزه روانکاوان است!؟؟

سوم آن که در دوران کرونا، تقریبا هیچ کدام از صاحبان آثار جرات اکران فیلم نداشتند و اگر فيلم‌هاي دیگر راضی به اکران می‌شدند هیچ اصراری به اکران فیلم‌هایم نداشتم. برای من و امثال من کاری نداشت که بیخیال سینما شده و به بیزنس پرسود و چرب سریال‌سازی روی آوریم ولی آمدیم و فیلم ساختیم و اکران کردیم و به سینما سوبسید دادیم تا حقوق امثال شما را بدهد! من تاوان دادم که سینماها ولو نصفه و نیمه باز باشد تا توجیه‌گر حقوق امثال شما باشد! شمایی که در یک‌ سال و نیم اخیر مدام به بهانه کرونا یا تعطیل یا دورکار بوده‌اید ولی همچنان حقوق‌های هنگفت می‌گیرید باید قدردان معدود سینماگرانی باشید که با روشن نگه داشتن چراغ سینماها، توجیه‌گر دریافتی‌های شما بوده‌اند.
شما که به فکر بیت‌المالی چرا درباره بودجه پشتیبانی میلیاردی فارابی حرف نمی‌زنی؟ چرا درباره بریز و بپاش میلیاردی در محافل جشنواره‌ای که در پیک کرونا برگزار شد حرف نمی‌زنی؟ چرا درباره حمایت‌های میلیاردی فارابی از فيلم‌هاي بی‌خاصیت حرف نمی‌زنی؟

 

چهارم و از همه مهمتر آن که خود شما و همکاران که در فارابی کلی پول خرج تولید یا مشارکت در تولید فیلم کرده‌اید، چرا جرات نکرده‌اید یکی از فیلمهای فارابی را در دل کرونا اکران کنید؟؟ چون جسارتش را ندارید. کلی بودجه خرج جشنواره کودک کردید ولی حتی جرات نکردید فيلم‌هاي برگزیده همین جشنواره کودک را اکران کنید. هنوز هم دیر نشده، فیلم‌های فارابی را در سینماهای کرونازده اکران کنید و پورسانت ارشاد را هم بگیرید! اگر جرأت داشتید و فيلم‌هاي فارابی را اکران می‌کردید، هیچ گاه به انتحار اکران در دوران کرونا تن نمی‌دادیم!

آخر اینکه پیشنهادم به‌عنوان برادر بزرگتر شما آن است که با حذف عنقریب از فارابی با تغییرات دولت به شغل اصلی خود که روابط عمومی گری و مخبری است رجعت نمایید تا انشاءالله بیش از این با تصمیمات غلط، بار خاطر اهالی سینما نباشید.

حسین فرحبخش+حبیب+ایل بیگی

حسین فرحبخش+حبیب‌ایل بیگی

حبیب ایل‌بیگی در واکنش به‌ جوابيه فرح‌بخش، پاسخ داد: من خیلی محترمانه از شما چند سوال کردم.‌ ولی متاسفانه شما بجای پاسخ به سوالات من مثل همیشه از در تخریب و تهدید برآمدید. سوالاتی که من از شما پرسیدم تنها سوال من نیست،بسیاری از همکاران شما که اتفاقاً در همین دوران فیلم های ارزشمندی را تولید و اکران کردند هم همین سوالات برایشان پیش آمده بود که چرا فقط یک تهیه کننده خاص و فیلم های او می تواند از این همه حمایت بهره مند شود؟ کاش بجای ترور شخصیت افراد با منطق و استدلال پاسخ دهید و از روش هوچی گری و اتهام زدن به دیگران که بپرهیزید. منتظر پاسخ شفاف شما هستم، هرچند که با اقدام خوب سازمان سینمایی در چند سال اخیر و شفاف سازی همه اقدامات سازمان سینمایی و موسسات زیرمجموعه آن، همه چیز شفاف اعلام شده و من و خیلی‌ها می‌دانیم که چه کسانی چگونه و برای چه از حمایت‌های سازمان سینمایی بهرمند شده‌اند اما می خواهم از زبان خودتان بشنویم که چقدر حمایت بلاعوض دریافت کرده‌اید؟؟

 

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=64755

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code