۲۵۰۵۱۴۰۱

عذر خواهي تهيه كننده "كيميا" از مدير مسئول "كيهان" بخاطر تقديم نشريه اش به نويسنده "گاو" و "آرامش در حضور ديگران"

سینماژورنال: دوشنبه دوم آذرماه روزنامه “صبا” که مدیرمسئول آن محمدرضا شفیعی تهیه کننده تلویزیون و سینما است به روال هر روزه که روزنامه اش را به یکی از هنرمندان تقدیم می‌کند، روزنامه را به غلامحسین ساعدی نویسنده سرشناس ایرانی تقدیم کرد.

به گزارش سینماژورنال تقدیم این روزنامه به ساعدی که یکی از مهمترین آثار سینمای ایران یعنی “گاو” داریوش مهرجویی اقتباسی از یکی از داستانهای اوست اما به مذاق برخی رسانه های اصولگرا و از جمله روزنامه “کیهان” خوش نیامد و آنها همین تقدیر را بهانه ای کردند برای انتقاد از شفیعی که این شبها سریال “کیمیا” را هم روی آنتن دارد.

دامنه انتقادات که رسانه های مختلف اصولگرا و اغلب طیف تندروی آنها را دربرگرفت باعث شد تا محمدرضا شفیعی طی نامه ای به  مدیرمسئول روزنامه “کیهان” از درج نام ساعدی و تقدیم روزنامه اش به وی عذرخواهی کند؛ آن هم در شرایطی که ساعدی به غیر از “گاو” در نگارش فیلمنامه آثاری چون “دایره مینا”ی مهرجویی و “آرامش در حضور دیگران” ناصر تقوایی نقش داشته است.

متن کامل نامه شفیعی که نسخه ای از آن در اختیار سینماژورنال قرار گرفته را در ادامه می خوانید:

مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان
جناب آقای حسین شریعتمداری

سلام علیکم
احتراماً، پیرو درج مطلبی در خصوص تقدیمی روز دوم آذر ماه روزنامه صبا در شماره ۳۱۳۱۷ آن روزنامه وزین توضیحاتی به عرض می رسد:
درج نام غلامحسین ساعدی در آن شماره یک خطای رسانه ای و بدون تعمد و مورد تایید اینجانب نبوده است. اما اینکه همکاران شما از آثار و مواضع بنده بی اطلاع باشند قابل درک نیست.
تنظیم چنین مطلبی با بی انصافی و کم توجهی به سوابق جای تاسف دارد. نیازی به توضیح عملکرد خود نمی بینم اما این نکته برایم جالب است در زمانی که یک فیلم سینمایی با موضوع انقلاب اسلامی در حال اکران “ماهی سیاه کوچولو” و یک سریال پربیننده تلویزیونی با همین موضوع روی آنتن “کیمیا” دارم با چنین برخوردهایی مواجه می شوم. خداوند به قلم ما و شما تعهد و باور بدون غرض عنایت فرماید.
همیشه موفق باشید.

   بعون الله تعالی
                                                                                                      مدیر مسئول محمدرضا شفیعی

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=14011

بعدش؟

مطالب مرتبط

7 نظر برای مطلب "عذر خواهي تهيه كننده "كيميا" از مدير مسئول "كيهان" بخاطر تقديم نشريه اش به نويسنده "گاو" و "آرامش در حضور ديگران""

 1. الی گفت:

  جناب آقاي شفيعي اينكه دوستان انقلابي و نهاد هاي ارزشي ذيربط به شما اطمينان مي كنند و بودجه هاي قابل توجهي براي ساخت فيلم ها و سريال هايشان را در اختيار شما قرار مي دهند لطف آنها به شماست و گرنه تهيه كننده ي باسابقه تر از شما كه صبغه ي انقلابي و تعهد و تخصصش هم از شما بيشتر است كم نيستند ، اماحالا به لطف الهي ، به شما بيشتر سفارش ساخت مي دهند، پس منتي برانقلاب و اسلام نگذاريد كه يك فيلم و يك سريال انقلابي داريد ،اگر از جيب خودتان ساخته بوديد چرا ، حق داشتيد گلايه كنيد كه براي جبهه ي ارزشي و انقلابي داريد زحمت مي كشيد، اما برادر جوان و كم سن و سالي كه تخصص كافي نداريد هنوز از ياد نبرده ايم كه سريالي به اسم فاصله ها ساختيد و ته ماجرا دختر جواني را كه در سريالتان به فحشا كشيده شده بود زير پل ولايت تنها رها كرديد و سريالتان را چنين مشعشعانه تمام كرديد ، اين نشان مي دهد چندان مسلط بر ابزار سينما و نشر نيستيد و از خودتان بصيرتي نداريد، خوش شانسي و روابط ويژه تان در گرفتن سفارش هاي آنچناني و متعدد را به حساب زحمت براي جبهه ي انقلاب لطفاً نگذاريد

 2. علیرضا باشکندی گفت:

  آقاي شفيعي تقديم شدن يك شماره از يك مجله با درج فقط نام در يك مطلب خيلي فرق داره، به نظرم خيلي “رند”انه موضوع رو عوض كردين تو نامه كه دوستان متعهد سفارش دهنده تون متوجه گاف تون نشن

 3. صدر گفت:

  براي اين كارگردان جوان متاسفم كه ثبات نداره و با يك تشر روزنامه‌اي معلوم‌الحال، اينجوري از ميدون به در شده و حاضر به عذرخواهي شده. آيا تقديم كردن روزنامه‌ات به يك هنرمند باعث شرمساري شما شده كه بخواهي عذرخواهي كني؟ مگه مدئرمسئول كيهان صاحب اختيار شما و همه مردمه كه بخواهد براي همه تعيين تكليف كنه؟ واقعا برات متاسفم كه تحت تاثير گروه‌هاي فشار قرار گرفتي و زود جا زدي….

 4. افسون حیدری گفت:

  با سلام اقای شفیعی خیلی دلتان را خوش نکنید که برای انقلاب فیلم میسازید، سریال کیمیا بیش از آنکه معرف انقلاب باشد در حقیقت وارونه جلوه دادن انقلاب است، دانسته یا ندانسته دارید ضربه به انقلاب میزنید. چرا پیامهای امام را مبنی بر وابسته بودن حکومت شاه و فساد رایج منجمله فحشا و شرابخواری و … را اشاره نمیکنید؟ چرا به سفارشات امام برای مبارزه مسالمت آمیز اشاره نمیکنید؟ چرا اینطور قلمداد کرده اید که انقلاب در راستای خواسته های مادی بوده نه احیای ارزشهای دینی و اکرام روحانیت نه تحقیر و تبعید انان؟ …..

 5. س خمسي گفت:

  سلام اگر به خاطر خدا زحمتي كشيديد، مأجوريد ولي اين بيمه كننده كليه رفتارتان نخواهد بود، به بهانه يك يا چند حركت فرهنگي خوب نبايد انتظار نديدن خطاها را داشت و تذكر خطا و پذيرفتن آن از جانب شما ، ارزش شما كم كه نه مضاعف مي كند، كاش بجاي گله ، از منتقد تشكر ميكرديد .

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code