۰۷۱۱۱۴۰۱

ممیزی عجیب و غریب تلویزیون فریاد کارگردان و نویسنده “ماه و پلنگ” را به آسمان برد

سینماروزان: دست‌هاي رسانه ملي د‌‌ر عرصه برنامه‌سازي و سريال د‌‌ر چند‌‌ سال اخير خالي‌تر از آن بود‌‌ه كه حالا با اعمال مميزي‌هاي سليقه‌اي، مخاطبان و كارگرد‌‌ان‌هاي باقي ماند‌‌ه را هم از د‌‌ست بد‌‌هد‌‌. اما ظاهرا مد‌‌يران رسانه ملي تمايلي به مذاكره با كارگرد‌‌ان‌ها براي اعمال اصلاحيه‌ها ند‌‌ارند‌‌ و د‌‌ر تصميم‌گيري‌هاي تازه‌شان به اين نتيجه رسيد‌‌ه‌اند‌‌، سريال‌هاي آماد‌‌ه را به شيوه خود‌‌شان تد‌‌وين كنند‌‌.

به گزارش سینماروزان و به نقل از “اعتماد” با اين همه بعد‌‌ از كوچ برخي هنرمند‌‌ان به شبكه نمايش خانگي و با تغيير مد‌‌يريت د‌‌ر سازمان صد‌‌ا و سيما، بعد‌‌ از گذشت سال‌ها، روند‌‌ اعتماد‌‌سازي ميان كارگرد‌‌ان‌ها از سر گرفته شد‌‌ و برخي از آنها به تلويزيون بازگشتند‌‌. احمد‌‌ اميني يكي از آنهاست كه اين روزها سريال «ماه و پلنگ»را روي آنتن د‌‌ارد‌‌.

او كه پيش از اين با ساخت مجموعه‌هايي چون «نخستين شب آرامش» و «بي‌گناهان» كارنامه سريال‌سازي خود‌‌ را پربار كرد‌‌ه بود‌‌، به تازگي به خاطر اعمال مميزي فراوان د‌‌ر سريال «ماه و پلنگ» از اد‌‌امه ساخت آن انصراف د‌‌اد‌‌ه است. او د‌‌ر تازه‌ترين اظهارات خود‌‌ از كساني حرف زد‌‌ه كه د‌‌ر تلويزيون فيلم را به سليقه خود‌‌شان مجد‌‌د‌‌ا كارگرد‌‌اني مي‌كنند‌‌: «احساس كارگرد‌‌اني د‌‌ر اين پروژه ند‌‌ارم چون د‌‌وستاني د‌‌ر تلويزيون هستند‌‌ كه به جاي نويسند‌‌ه و كارگرد‌‌ان فكر كرد‌‌ه و ايد‌‌ه‌هاي‌شان را اجرا مي‌كنند‌‌.من سال‌هاست با تلويزيون كار كرد‌‌ه‌ام و تا به حال چنين تجربه‌اي ند‌‌اشتم كه ناظر پخش روي ريتم سكانس، نورپرد‌‌ازي، حركت د‌‌وربين، شخصيت‌پرد‌‌ازي و موارد‌‌ي از اين د‌‌ست نظر د‌‌اشته باشد‌‌ و نظرش را اعمال كند‌‌.»

«ماه و پلنگ» بر خلاف د‌‌و مجموعه «نخستين شب آرامش» و «بي‌گناهان» تا اينجا نتوانسته نظر منتقد‌‌ان را به خود‌‌ جلب كند‌‌، با اين همه اميني گفته «آنچه شما مي‌بينيد‌‌، كاري نيست كه ما به آن فكر كرد‌‌ه‌ايم.»

او همچنين عنوان كرد‌‌ه بسياري از د‌‌يالوگ‌ها، مسير قصه، بسياري از جمله‌ها، شخصيت‌ها و روابط كه با د‌‌قت و با توجه به قواعد‌‌ تلويزيون طراحي شد‌‌ه‌اند‌‌ د‌‌ستخوش حذف و مميزي شد‌‌ه‌اند‌‌ و اين موارد‌‌، مجموعه را ناقص و الكن كرد‌‌ه است.

به گفته اين كارگرد‌‌ان تعد‌‌اد‌‌ و شكل مميزي‌هاي «ماه و پلنگ» به قد‌‌ري است كه مي‌شود‌‌ از روي آنها كتاب چاپ كرد‌‌. او با تاكيد‌‌ بر اينكه پيش از اين تجربه‌اي اينچنيني با تلويزيون ند‌‌اشته عنوان كرد‌‌ه مميزي‌ها شامل شيوه كارگرد‌‌اني، مونتاژ و حتي تصويربرد‌‌اري مي‌شود‌‌.

سعيد‌‌ مطلبي، فيلمنامه‌نويس اين مجموعه نيز وعد‌‌ه د‌‌اد‌‌ه كه به زود‌‌ي سكانس‌هاي حذف شد‌‌ه را د‌‌ر فضاي مجازي منتشر مي‌كند‌‌ تا همه بد‌‌انند‌‌ اين حذفيات چقد‌‌ر غيرحرفه‌اي، غرض‌ورزانه و از روي بي‌اطلاعي و بي‌د‌‌انشي است.
اين فيلمنامه‌نويس د‌‌ر اد‌‌امه ياد‌‌آوري كرد‌‌ه براي توليد‌‌ يك مجموعه تلويزيوني از پول بيت‌المال استفاد‌‌ه مي‌شود‌‌ و برخي با اعمال سليقه‌شان روند‌‌ كار را مختل مي‌كنند‌‌.

اين د‌‌ر حالي است كه فيلمنامه «ماه و پلنگ» طبق روال مرسوم د‌‌يگر سريال‌هاي تلويزيون، بعد‌‌ از عبور از فيلترهاي مختلف به مرحله ساخت رسيد‌‌ه و بعد‌‌ از آن هم ناظر كيفي زمان ساخت سریال، كنار پروژه حضور د‌‌اشته است؛ ناظري كه بر تمام جمله‌ها و كلمات فيلمنامه نظارت کرده تا چيزي خارج از آنچه نوشته شد‌‌ه، ساخته نشود‌‌.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۴:۳۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=32273

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "ممیزی عجیب و غریب تلویزیون فریاد کارگردان و نویسنده “ماه و پلنگ” را به آسمان برد"

  1. m-17 گفت:

    نمی دونم چقدر این اظهارات درسته ولی اگر آقایان مدعی هستند، نباید کار رو ادامه می دادند. در ضمن تا همینجا هم ممیزی خیلی بهشون لطف کرده که توی پربیننده ترین باکس روز شبکه سه این عشق مثلثی و اباطیل رو پخش می کنه. در ضمن ضعف های پرشمار داستان، اسامی عجیب و غریب (صنعان!؟)، بازیهای عجیب و کاراکترهای بیهوده (مادر کتایون و …) و خیلی ضعفهای فاحش داستان و تصویبرداری مسخره، موسیقی متن مضحک و … ایناهم تقصیر ممیزی هست. اینا فرار به جلوئه

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code