۱۱۰۱۱۴۰۲

مشکل، فقط اینترنت نبود آقای دبیر!/چرا اختلال در بلیت‌فروشی آنلاین جشنواره، سه ساله شد؟!

مجتبی امینی

سینماروزان/حامد مظفری: از دقایق ابتدایی آغاز پیش فروش اینترنتی بلیت‌های جشنواره فیلم فجر۴۱، مخاطبان مواجه شدند با کُندی بیش از حد هر سه سامانه بلیت‌فروشی.

هرچند گمان می‌شد این کُندی فقط برای دقایق ابتدایی باشد ولی چندین ساعت گذشت تا این سامانه‌ها از کندی به سرعت متوسط برسند و در این چند ساعت کم نبودند مخاطبانی که با ارسال پیام برای سینماروزان، خواستار پیگیری وضعیت اختلال بلیت فروشی بودند.

در بین این سامانه‌ها اوضاع ایران‌تیک بهتر بود ولی سامانه تازه تاسیس آی‌تیکت به شدت گرفتار اختلال بود و سامانه گیشه۷ نیز از ظهر به بعد روی روال افتاد.

در چرایی این اختلالات حرف تازه‌‌ای نداریم. همان زمان که سامانه سمفا را با کلی ژست و صرف هزینه در دولت اعتدال راه انداختند تا تمام سامانه‌ های بلیت فروشی را زیرنظر ببرد، در اولین جشنواره تحت نظر سمفا، بروز اختلالات نشان می‌داد از نادرستی چنین تصمیمی ولی متاسفانه فقط قول بهبود زیرساخت سمفا را دادند و بودجه به طرفش سرازیر کردند ولی باز مشکلات، حل نشد که نشد تا به سال ۱۴۰۱ رسیدیم و اختلال در بلیت‌فروشی آنلاین، سه ساله شود.

اختلال در بلیت فروشی اینترنتی جشنواره فجر۴۱ از کجا نشأت گرفته؟

اختلال در بلیت فروشی اینترنتی جشنواره فجر۴۱ از کجا نشأت گرفته؟

مجتبی امینی دبیر جشنواره فجر۴۱ در نشست خبری خود، چرایی اختلال را به سرعت اینترنت نسبت داد که پربیراه نیست اما مشکل فقط اینترنت نبود چون در دوران پیشاسمفا و حتی با استفاده از اینترنت دایل‌آپ، مخاطبان راحت‌تر می‌توانستند بلیت‌های خود را پیش‌خرید کنند‌.

مشکل، سمفا است که اجازه بلیت فروشی مستقیم را از سامانه ها گرفته و به مخاطب هم اجازه بلیت‌فروشی سری را نمی‌دهد، اینترنت هم مزید بر علت شده و قرارگیری یک آقازاده-که هیچ رزومه ای از فعالیتش در هندلینگ سامانه‌های با ترافیک بالا منتشر نشده- در واحد آی‌تی جشنواره -که حتی بابت این همه اختلال عذرخواهی نمی‌کند- قوز بالای قوز است.

امسال که گذشت، اگر واقعا مخاطب، اهمیت دارد و نگران فقدان مخاطب در سینماها هستید از همین امروز برنامه‌ای بگذارید برای بازبینی سمفا؛ یا اختلالات‌ش را رفع کنید و یا قیدش را بزنید…

حامد مظفری روزنامه نگار و منتقد سینما

حامد مظفری روزنامه نگار و منتقد سینما

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=73232

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code