۳۱۰۶۱۴۰۲

مساله‌: بازنشستگی هنرمندان با حقوق ناچیز؟ /دستورکار روسای سینما به سازمان بیمه تامین اجتماعی برای حل مشکل بدوی اهالی هنر

مساله‌: بازنشستگی هنرمندان با حقوق ناچیز؟ /دستورکار روسای سینما به سازمان بیمه تامین اجتماعی برای حل مشکل بدوی اهالی هنر

سینماروزان/محمد شاکری: مدتهاست شاهد نقد و نظر اغلب هنرمندان نسبت به کیفیت پایین بیمه تامین اجتماعی آنها هستیم؛ بیمه ای که نه تنها بیمه بیکاری ندارد بلکه با حداقل حقوق اقدام به بازنشستگی هنرمندان می‌کند در حالی که حداقل سی سال هم از هنرمندان حق بیمه میگیرد‌‌.

به تازگی در نشستی که میان روسای سازمان سینمایی با مدیران بیمه تامین اجتماعی صورت گرفته درباره لزوم اصلاح این روال بیمه، طرح مساله و رایزنی شد.

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در این جلسه خطاب به میرهاشم موسوی مدیر تامین اجتماعی گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی هنرمندان موضوع بیمه است. به دلیل فقدان ساز و کار مشخص در این حوزه و عدم پیش بینی شرایط لازم برای دوران بازنشستگی به منظور حمایت از سینماگران به ویژه در سنین بالاتر، نیاز به برنامه بیمه‌ جامع در این زمینه ضروری است. پیشنهاد ما این است که کمیته مشترکی بین سازمان سینمایی و سازمان تأمین ‌اجتماعی برای بیمه هنرمندان و سینماگران شکل گیرد تا مسائل مربوط به آن‌ها را به صورت مداوم پیگیری و کارگشایی کند.

هاشم موسوی مدیرعامل بیمه تامین اجتماعی با اذعان به کیفیت پایین بیمه هنرمندان گفت: وزیر ارشاد دغدغه هنرمندان را دارند و چندین بار تأکید کرده‌اند که برای بیمه هنرمندان اقدامی اصولی صورت گیرد و باید شرایطی فراهم کنیم که هنرمندان نیز همچون همه اقشار جامعه از خدمات جامع و کامل تأمین‌اجتماعی استفاده کنند. معاونت بیمه‌ای سازمان نیز نهایت همکاری را برای بیمه هنرمندان داشته باشد و برای قراردادهای هنری از همه ظرفیت‌های قانونی برای کمک به هنرمندان استفاده کنند.

دیدار روسای سینما با روسای سازمان تأمین اجتماعی

دیدار روسای سینما با روسای سازمان تأمین اجتماعی

محمد محمدی، معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی  در این جلسه گفت: ۴۵ هزار نفر را تحت‌پوشش بیمه هنرمندان داریم و جا دارد که بررسی شود و هنرمندانی که تمام‌وقت کار هنری می‌کنند را تحت‌پوشش قرار دهیم و منابع محدود اختصاص یافته برای بیمه هنرمندان بهتر از این هزینه شود. اولین تفاهم‌نامه را برای بیمه هنرمندان در سال ۸۰ امضا کردیم که بخشی از حق بیمه را وزارت ارشاد بدهد و از آن زمان در جلسات کارشناسی من همیشه این سؤال را داشتم که چرا هنرمندان با حداقل حقوق بیمه شده‌اند و در زمان بازنشستگی نیز حداقل حقوق را دریافت می‌کنند؟؟؟ درحالی‌که بسیاری از این عزیزان حقوق بالاتری در زمان اشتغال دریافت می‌کنند و حق آن‌ها است که بتوانند در قالب یک تفاهم با پرداخت حق بیمه متناسب، در زمان بازنشستگی نیز حقوق مناسب‌تری دریافت کنند.

 

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=76690

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code