۱۸۰۳۱۴۰۲

مرگ وکیل #سگ‌کشی!+عکس

اسماعیل شنگله

سینماروزان: اسماعیل شنگله، بازیگر پیشکسوت کشورمان بر اثر ابتلاء به کرونا در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

اسماعیل شنگله در سال ۱۳۱۵ در تهران متولد شد. تئاتر را از سال ۱۳۳۲ آغاز کرد و در سال ۱۳۳۵ وارد هنرستان هنرپیشگی شد.

شنگله در سال ۵۳ با فیلمی از داریوش مهرجویی با عنوان «دایره مینا» وارد عالم‌ سینما شد و عمده فعالیت‌هایش در فیلم‌های سینمایی به اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ با ایفای نقش در فیلم‌هایی چون «سام و نرگس»، «پارتی»، «گاهی به آسمان نگاه کن» و «عروسک فرنگی» برمی‌گردد.

اسماعیل شنگله در فیلم ماندگار #سگ‌کشی ساخته بهرام بیضایی در نقش وکیل سرمایه‌داری مرحوم به نام تاجوردی ایفای نقش کرده بود.

اما عمده حضور این بازیگر در عالم تصویر، به تلویزیون و سریال‌های تلویزیونی برمی‌گردد. شنگله بازی مقابل دوربین‌های تلویزیونی را از تله‌تئاتر آغاز کرد و در طول حیاتش در مجموعه‌هایی چون «مدرس»، «رعنا»،  «روشن‌تر از خاموشی»، «عطر گل یاس»، «آوای فاخته»، «شیخ بهایی» و … بازی داشت.

او در اواخر عمر حضور چندانی در عرصه بازیگری نداشت و آخرین کارش به سال ۹۳ و ایفای نقش در مجموعه «سالهای ابری» برمی‌گردد که با علی عمرانی، عاطفه رضوی و علیرضا اوسیوند هم‌بازی بود.

اسماعیل شنگله در طول فعالیت هنری‌اش همچنان به ایفای نقش در تله‌تئاتر اهمیت ویژه‌ای می‌داد و کارهایی چون «تاجر ونیزی»، «قضیه رابرت اپنهایمر»، «در منطقه جنگی»، «قطار ارواح» و «کسب و کار آقای فابریزی» از وی به یادگار مانده است.

مرگ اسماعیل شنگله بازیگر نقش وکیل تاجوردی در فیلم سگ کشی

مرگ اسماعیل شنگله بازیگر نقش وکیل تاجوردی در فیلم سگ کشی

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱ - ۴:۴۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=70441

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code