۳۰۱۰۱۴۰۰

مرگ خالق “در پناه تو” که خواهرزاده نویسنده تبعیدی بود!+عکس

سریال در پناه تو...

سینماروزان/مهدی فلاح: حمید لبخنده، هنرمند باسابقه تئاتر و تلویزیون درگذشت.

حمید لبخنده متولد سال ۱۳۳۰ بود د در ۱۵ سالگی به اولین کلاس تئاتر نزد حسینعلی طباطبایی در اداره فرهنگ و هنر اهواز رفت او آن‌طور که خودش تعریف کرده در آن کلاس با رضا فیاضی، فرید و علی سجادی حسینی و رضا خندان همراه بود و بعدها در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد و در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر تحصیل کرد.

این کارگردان از شاگردان هنرمندان مطرحی همچون حمید سمندریان، شمیم بهار، بهرام بیضایی، پرویز پرورش، پرویز ممنون، علی رفیعی، محمد کوثر و نیز منیژه محامدی و گلی ترقی بوده است.

لبخنده که در برخی نمایش‌های گروه تئاتر «پیاده» به سرپرستی داریوش فرهنگ و مهدی هاشمی بازی کرده بود برای نخستین بار همراه با زنده یاد سمندریان در نمایشنامه «مرده‌های بی‌کفن و دفن» نوشته سارتر کار کرد. در آن مقطع نمایشنامه «عادل‌ها» به نویسندگی کامو و با ترجمه محمدعلی سپانلو را هم در تالار مولوی کارگردانی می‌کرد و بعد از تجربه اجراها رابطه دوستانه بیشتری با زنده یاد سمندریان و هما روستا پیدا کرد.

حمید لبخنده

حمید لبخنده

حمید لبخنده با ساخت سریال «در پناه تو» در دهه هفتاد در میان عموم مخاطبان به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد و بعد از آن سریال‌های دیگری هم همچون «در قلب من» را کارگردانی کرد ولی به اندازه سریال قبلی، پاپیولار نشد.

او در سینما فیلم «آبی» را ساخت اما در سال‌های گذشته بیشتر مشغول مدیریت آکادمی سمندریان بود و سال‌ها مدیریت آموزشگاه زنده یاد حمید سمندریان را بر عهده داشت.

نمایش «سوءتفاهم» و سریال‌های «مهر و ماه» و «با من بمان» از دیگر آثار حمید لبخنده هستند.

حمید لبخنده خواهرزاده احمد محمود نویسنده سرشناس و خالق رمان‌هایی نظیر “همسایه‌ها”، “زمین سوخته”، “مدار صفر درجه” و “درخت انجیر معابد” بود. احمد محمود بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مدتی را در تبعید حوالی خلیح فارس به سر برد و پس از آن بود که اولین داستانش با عنوان “صبح میشه” را در مجله “امید ایران” منتشر کرد.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۵:۰۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=67171

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code