۳۰۱۰۱۴۰۰

مرگ خالق “دایی جان ناپلئون”+متن آخرین حرفها و شرح مهمترین حسرت زندگی این نویسنده!

ایرج پزشکزاد

سینماروزان/کیوان بهارلویی: ایرج پزشکزاد، نویسنده و طنزپرداز ایرانی و خالق داستان «دایی‌جان ناپلئون»، به‌دلیل «ایست قلبی» در ۹۴ سالگی در لس آنجلس درگذشت.

پزشکزاد متولد سال ۱۳۰۶ در تهران بود و پس از تحصیل در رشته حقوق در ایران و فرانسه، به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول شد.
سپس، به وزارت امور خارجه رفت و آخرین سمتش مدیرکل روابط فرهنگی بود.

ایرج پزشکزاد حرفه نویسندگی را اوایل دهه ۱۳۳۰ با نوشتن داستان کوتاه برای مجله‌ها و برگردان آثار نویسندگان نامدار دنیای ادبیات چون ولتر، مولیر و چند رمان تاریخی آغاز کرد.

رمان «دایی جان ناپلئون» معروف‌ترین اثر داستانی او در سال ۱۳۵۵ توسط ناصر تقوایی در به تصویر کشیده شد و در قالب سریال تلویزیونی و با حضور بازیگران نامی دوران از تلویزیون ملی ایران پخش شد.

پزشکزاد بعد از انقلاب اسلامی به فرانسه مهاجرت کرد و مدتی هم ارتباطی نزدیک با شاپور بختیار داشت ولی در نهایت به آمریکا رفت و در همان جا مرحوم شد.

از دیگر آثار ایرج پزشکزاد می‌توان به «ماشاالله خان در بارگاه هارون الرشید» و «حاج مَم جعفر در پاریس» اشاره کرد.

به غیر از “دایی جان ناپلئون”، دیگر رمان طنازانه او “ماشالله خان…” بنا بود توسط محمدرضا اعلامی کارگردان “افعی”، به تهیه‌کنندگی هدایت‌فیلم، سینمایی شود ولی اجل به اعلامی مهلت نداد و آن پروژه به تولید نرسید.

دو سال قبل پزشکزاد در آخرین گفتگویش با یک نشریه داخلی از حسرت بالایش برای بازگشت به ایران به چلچراغ چنین گفت: من ساکن لس‌آنجلسم و یک پسر دارم با نام بهمن ولی کاش میتوانستم بیایم به ایران و سری بزنم به تهران خودم، شهر خودم، شهری که فراوان خاطره در آن جا گذاشتم. واقعا چطور میشود آدم دلش برای شهر خودش تنگ نشود؛ هوای کوی تو از سر نمی‌رود آری/غریب را دل سرگشته با وطن باشد!!

متن کامل آخرین حرفهای پزشکزاد را اینجا بخوانید.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=67230

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code