۰۵۰۷۱۴۰۱

به‌دلیل اهانت به کشور دوست و برادر⇐مخالفت با نمایش فیلم مخملباف در لبنان+عکس

سینماروزان: شانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینمایی بیروت با مشارکت ۷۶ فیلم از جمله ۳۱ فیلم کوتاه و آثاری از کارگردانان بین‌المللی در بیروت پایتخت لبنان آغاز به کار کرد.

به گزارش سینماروزان  به نقل از “ایرنا” اما در این میان تاکنون با نمایش سه فیلم موافقت نشده است. یکی از این سه فیلم، «امور شخصی» ساخته «مها حاج» کارگردان فلسطینی است و از آنجا که این فیلم با حمایت مالی دشمن صهیونیستی ساخته شده است، اجازه اکران نیافت.

تکلیف پخش و یا حذف «شب‌های زاینده رود» از «محسن مخملباف» و فیلم «جام جهانی» از برادران ملص هم تاکنون مشخص نیست اما فعلا کنار گذاشته شده‌اند.

مخالفت مقامات جشنواره با نمایش فیلمها
مدیریت جشنواره سینمایی بین‌المللی بیروت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات رسمی مربوطه با پخش این فیلم‌ها مخالفت کرده‌اند.

«طارق الحلبی» رئیس واحد صوت و تصویر در اداره کل امنیت عمومی لبنان هم گفت: نامه‌ای از وزارت اقتصاد به دست ما رسید که در آن نوشته بود دفتر تحریم رژیم صهیونیستی شکایت‌هایی از فیلم «امور خصوصی» دارد و معتقد است این فیلم در سرزمین‌های اشغالی ساخته شده و یک شرکت اسرائیلی آن را تولید کرده است و مشخص شد که این اظهارات صحت دارد.

الحلبی تاکید کرد: قوانین لبنان در این زمینه کاملا واضح است و ورود هرگونه کالاهای ساخت اسرائیل، محصولات هنری و یا غیر هنری به لبنان را ممنوع می‌کند.

اما درباره فیلم مخملباف، الحلبی گفت: این فیلم در خارج از لبنان به خاطر مسائلی ممنوع شده و بعد از مشاهده فیلم متوجه شدیم که توهین‌هایی در آن وجود دارد و قانون لبنان اجازه اهانت به کشورهای دوست و برادر را نمی‌دهد و لازم بود این مسئله را در کمیته مطرح کنیم، کمیته نیز اعلام کرد که باید برخی صحنه‌ها از فیلم حذف شود وگرنه اجازه پخش ندارد.

داستان یک استاد دانشگاه

“شبهای زاینده رود” که در انتهای دهه ۶۰ ساخته شد داستان یک استاد دانشگاه را قبل از پيروزي انقلاب اسلامي روایت می کند در اثر تصادف با اتومبيل و عدم توجه مردم به اين حادثه همسرش را از دست مي دهد و خودش نيز فلج مي شود. بر اثر شوك روحي ناشي از اين حادثه، خانه نشين مي شود. از تدريس خودداري و نسبت به مردم موضعي منفي پيدا مي كند…

نقش اصلی فیلم را منوچهر اسماعیلی دوبلور سرشناس وطنی بازی می کرد و مژگان نادری، پروانه گوهرانی، زینب راهداری، مهرداد فریدی و همایون مکملی دیگر بازیگران فیلم هستند.

منوچهر اسماعیلی و مژگان نادری در نمایی از "شبهای زاینده رود"
منوچهر اسماعیلی و مژگان نادری در نمایی از “شبهای زاینده رود”
image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۵:۱۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=29423

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code