۱۲۰۱۱۴۰۲

محمود دینی: یکی از مدیران تلویزیون قسم می‌خورد و می‌گفت که تو برادر “ش.ش” هستی!/ می‌خواستم “آینه عبرت۲” را بسازم اما حمایت نشد/همچنان درگیر همکاری‌هایی هستیم که با “سورینت‌فیلم”{شرکت متبوع بابک زنجانی} داشتیم/نمی‌دانم چرا مجوز فعالیت شرکت سینمایی‌ام “یاسین‌فیلم” تمدید نمی‌شود/اینکه گفته‌اند “یاسین‌فیلم” را به بابک زنجانی واگذار کرده بودم دروغ محض است!/ارشاد با تمدید مجوز شرکتم مشکل ندارد اما نهادهایی مافوق ارشاد مخالفند/به صراحت به مدیران سورینت‌فیلم گفتم “هیچ‌کجا هیچ‌کس” و “سیزده” نمی‌فروشد!!

سینماژورنال/حامد مظفری: محمود دینی را که بیشتر به خاطر ایفای نقش “داش علی” سریال دهه شصتی “آینه عبرت” می شناسیم در سالهای اخیر دفتری به نام “یاسین فیلم” را اداره می کند.

به گزارش سینماژورنال دینی در پنج سال اخیر از یک طرف به خاطر درگیری در مدیریت شبکه ای ماهواره ای به نام “پرشین تی.وی” در کانون توجه قرار گرفت و از طرف دیگر به خاطر همکاریهایی که با هولدینگ “سورینت فیلم” یعنی شرکت متبوع بابک زنجانی داشت.

به دنبال تولید یک اکشن با مایه های جاسوسی به نام “عملیات سری” بودیم

دینی که این روزها همچنان درگیر بازتاب همکاریهایی است که با سورینت فیلم داشته درباره تازه ترین وضعیت فعالیتهای دفتر سینمایی خودش به سینماژورنال می گوید: به دنبال تولید یک اکشن با مایه های جاسوسی به نام “عملیات سری” بودیم که برخورد کردیم به کشمکشهایی که بر سر سورینت فیلم و تشکیلات بابک زنجانی پیش آمد.

وی ادامه می دهد: البته ما ربط مستقیم با سورینت فیلم نداشتیم و فقط این شرکت بنا بود در تولید محصولات سینمایی و تلویزیونی اسپانسر ما باشد اما به هر حال عاقبت آن شد که دیدید و همچنان نهادهای ذیربط در حال بررسی وضعیت این همکاری و چگونگی کار ما هستند. البته که چون ما بی‌ذره‌ای نادرستی پروژه هایمان را پیش برده ایم هیچ گافی هم از ما نگرفته اند با این حال همچنان درگیر همکاری هایی هستیم که با سورینت فیلم داشتیم.

سورینت فیلم یک سری تجهیزات سینمایی را در اختیار یاسین فیلم قرار داده بود که این تجهیزات هم در اختیار وزارت نفت قرار گرفت

محمود دینی خاطرنشان می سازد: سورینت فیلم یک سری تجهیزات سینمایی را در اختیار یاسین فیلم قرار داده بود که این تجهیزات هم صورت برداری شده و بعد از گرفتاری زنجانی در اختیار وزارت نفت قرار گرفت. با این حال مشکل اینجاست که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم مجوز فعالیت سینمایی یاسین فیلم تمدید نشده است و همین مشکلاتی را برایمان رقم زده است.

وی بیان می دارد: من یاسین فیلم را در سال ۷۷ راه اندازی کردم و سالها قبل از آن که نام امثال زنجانی شنیده شود در سینما و تلویزیون کار می‌کردم اما با روی کار آمدن دولت اعتدال و تدبیر به جای حمایت از امثال من که مدتها در بخش خصوصی کار می‌کردند حتی مجوز دفتر فیلمسازی ام هم تمدید نشد.

نهادهای مافوق ارشاد مجوز تمدید دفتر را نمی دهند

دینی در چرایی عدم تمدید مجوز دفترش به سینماژورنال بیان می کند: از نظر مدیران حاضر در سازمان سینمایی شرکت یاسین فیلم نه تنها هیچ مشکلی ندارد که تمام اله مانهای لازم برای تمدید جواز را هم دریافت کرده است. از آن سو حراست وزارت ارشاد نیز با تمدید مجوز فعالیت مشکل ندارد اما گویا نهادهایی مافوق ارشاد دستوراتی داده اند مبنی بر اینکه فعلا در تمدید پروانه یاسین فیلم دست نگه داشته شود.

این بازیگر ۴۱ ساله تأکید می کند: اینکه می گویند همکاری با سورینت فیلم باعث شده در تمدید پروانه دفترم مشکل ایجاد شود بی ربط است چراکه در تیر ۹۲ از طرف سورینت فیلم طرف مذاکره قرار گرفتم و آن هم در شرایطی که هر سه فیلم سینمایی این شرکت قبل از آن، تولید شده بود.

یاسین فیلم هیچ ربطی به سورینت فیلم ندارد و این را مقامات قضایی هم تأیید کرده اند

دینی درباره مختصات همکاری با سورینت اظهار می دارد: قرار بر این بود که از تجربیات دفتر فیلمسازی یاسین فیلم برای کمک به ارتقای سورینت استفاده شود و حداقلش اینکه فیلمهای ضررده در این دفتر تولید نشود.

وی تأکید می نماید: یاسین فیلم هیچ ربطی به سورینت فیلم ندارد و این را مقامات قضایی هم تأیید کرده اند. اینکه گفته اند یاسین فیلم را به سورینت فیلم{بابک زنجانی} واگذار کرده بودم هم صددرصد کذب است.

محمود دینی
محمود دینی

به صراحت به مدیران سورینت فیلم گفتم “هیچ کجا هیچ کس” و “سیزده” نمی‌فروشد

محمود دینی با اشاره به اینکه حتی بعد از مذاکره ابتدایی با مدیران سورینت فیلم به آنها درباره تولید آثاری بدون بازگشت مالی هشدار داده به سینماژورنال می گوید: هم “هیچ کجا هیچ کس” و هم “سیزده” و هم “نقش نگار” پیش از مذاکره سورینت فیلم و یاسین فیلم تولید شده بود و درباره دو فیلم “هیچ کجا هیچ کس” و “سیزده” به صراحت به مدیران سورینت گفتم این فیلمها نمی فروشد و به فکر بازگشت سرمایه نباشند اما درباره “نقش نگار” چون ناصر ملک مطیعی در فیلم حضور داشت به هر حال شانس خوبی برای فروش قائل بودم ولی این فیلم هم که فعلا وضعیت اکرانش نامعلوم است.

شورای صنفی نمایش مرتب پخش “نقش نگار” را عقب می‌اندازد

دینی با اشاره به اینکه پخش “نقش نگار” هم به شکوفافیلم به مدیریت داریوش باباییان واگذار شده بیان می دارد: جالب است که پروانه نمایش “نقش نگار” هم صادر شده و به شورای صنفی ارائه شده است اما شورا مرتب امروز و فردا می کند. یک بار می گویند عیدفطر فیلم را اکران می کننند، یک بار می گویند اکران دوم عیدفطر، یک بار می گویند بعد از فیلم “محمد رسول ا..(ص)” و احتمال دفعه بعد هم خواهند گفت بعد از جشنواره فجر!

می خواستم “آینه عبرت۲” را بسازم اما حمایت نشد

در روزگاری که اغلب کارگردانان و تهیه کنندگان به دنبال ساخت دنباله فیلمهای موفق و پرفروش خود هستند وقتی از دینی می پرسیم که آیا به دنبال آن نبوده که ادامه “آینه عبرت” را بسازد وی به سینماژورنال می‌گوید: طرحهایی برای امتداد داستان وجود داشته اما مهم این است که آن داستان با پایان مطلوب خود به انتها رسیده است و اگر هم بنا باشد بر روی مضامین مواد مخدری کار کنیم باید بر سوژه های روز متمرکز شویم.

محمود دینی در پشت صحنه "آینه عبرت"
محمود دینی در پشت صحنه “آینه عبرت”

وی با اشاره به طرحهایی که بعدتر در حیطه مواد مخدر به ستاد مبارزه با مواد مخدر که حامی اصلی تولید “آینه عبرت” بود ارائه داده بیان می‌دارد: طرح ادامه سریال را با سوژه ای بکر داشتم و به مدیران متولی مبارزه با مواد مخدر هم ارائه دادم اما حمایت نشد. با دست خالی که نمی توان کار کرد. من می توانستم نیمی از کار را شریک شوم و سرمایه گذاری نیمی از آن را قبول کنم اما مابقی بودجه را باید نهادهایی تأمین می کردند که بودجه مصوب کارهای فرهنگی برای مقابله با مواد مخدر دارند.

کارگردان “آینه عبرت” با زحمت نسخه ای باکیفیت از سریال را پیدا کرد و به “آیفیلم” رساند

این بازیگر که بعد از “آینه عبرت” مدتی به یکی از جوان اولهای سینمای دهه  ۷۰ بدل شده بود با اشاره به بازپخشی که چند ماه قبل شبکه “آیفیلم” از این مجموعه داشت بیان می دارد: بازپخش این سریال هم مخاطبان خاص خود را داشت و برای بسیاری از آنها که آن موقع سریال را ندیده بودند نیز این بازپخش گیرایی لازم را داشت ولی باعث تأسف است که کیفیت تصویری نسخه ای که در آرشیو سیما بود بسیار پایین بود.

وی با اشاره به تلاشهای کارگردان این کار برای ارتقای کیفیت این نسخه ادامه می دهد: ما سالها پیش رایت ویدیویی “آینه عبرت” را به شرکتی به نام جهان تصویر واگذار کردیم و قاعدتا آنها باید نسخه ای باکیفیت از این سریال را می داشتند ولی مدیران آیفیلم به جای اینکه سراغ صاحب کپی رایت بروند نسخه ای بی کیفیت را پخش کردند که همین باعث شد محسن شاه‌محمدی کارگردان سریال با زحمت نسخه ای باکیفیت را پیدا کرده و به دست پخش آیفیلم رساند.

همین نسخه باکیفیت را هم با حذف و تعدیل روی آنتن فرستادند

بازیگر آثاری چون “تیغ و ابریشم” و “مجازات” می افزاید: البته همین نسخه باکیفیتی که برایشان جور شده بود را نیز با حذف و تعدیل روی آنتن فرستادند. شاید یک دلیل این حذفیات کشدار بودن داستان بوده باشد و شاید دلیل دیگرش هم روتوشهایی که همواره در تلویزیون روی کارها حتی کارهایی که خودشان یک بار آنها را بازبینی کرده اند وجود دارد.

محمود دینی که در دهه ۶۰ و ۷۰ به واسطه “آینه عبرت” برای خود کیا و بیایی داشت و بخصوص که شباهتش با یکی از خوانندگان شوخ و شنگ لس‌آنجلسی “شهرام.ش” باعث شده بود این شایعه شکل گیرد که او برادر آن خواننده است درباره آن روزگار به سینماژورنال بیان می‌دارد: روزهای عجیبی بود. به همه شبیه بودم به جز خودم. مدام مرا با این و آن مقایسه می کردند.

وی ادامه می دهد: حتی یادم می آید یکی از مدیران تلویزیون قسم می خورد که تو برادر “ش.ش” هستی و البته تأکید داشت که من برادر نانتی آن خواننده هستم ولی واقعیت این بود که من هیچ نسبتی با آن خواننده نداشته و ندارم.

خوشبختانه مشکلات “آتقی” حل شد

دینی درباره وضعیت جواد گلپایگانی بازیگر نقش “آتقی” در “آینه عبرت” می گوید: خوشبختانه مشکلات جواد هم حل شد. متاسفانه دو تصادف پیاپی باعث شد یک سری مشکلات حقوقی برایش رقم بخورد و او سالها در زندان بماند. با این حال تعدادی از رفقا و همشهریانش جمع شدند و بخشی از بدهیهایش را دادند تا او آزاد شود.

انشاءا.. هرچه زودتر سوء تفاهمات برطرف شود و مجوز یاسین فیلم تمدید شود

دینی در پایان گفتگوی خود با سینماژورنال با بیان اینکه همواره سعی داشته فعالیت فرهنگی داشته باشد و نه سیاسی با ابراز گلایه از تأخیر دو ساله ای که در تمدید جواز شرکت فیلمسازیش به وجود آمده اظهار می دارد: امیدوارم که هرچه زودتر سوء تفاهمات برطرف شود و مجوز یاسین فیلم تمدید شود. من به دنبال احیای سینمای اکشن و حادثه ای در سینمای ایران بودم و طرحهای خوبی را در دستور کار قرار داده و با گروه درجه اولی هم هماهنگ شده بودم که به مشکلات مربوط به تمدید مجوز خوردم.

وی خاطرنشان می سازد: انشاءا.. هرچه زودتر گرفت و گیرهای تمدید مجوز یاسین فیلم رفع شود تا هم تجربیات خودم را در اختیار جوانان قرار دهم و هم بتوانیم رونقی به سینمای اکشن-حادثه ای دهم .

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۲۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=13113

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "محمود دینی: یکی از مدیران تلویزیون قسم می‌خورد و می‌گفت که تو برادر “ش.ش” هستی!/ می‌خواستم “آینه عبرت۲” را بسازم اما حمایت نشد/همچنان درگیر همکاری‌هایی هستیم که با “سورینت‌فیلم”{شرکت متبوع بابک زنجانی} داشتیم/نمی‌دانم چرا مجوز فعالیت شرکت سینمایی‌ام “یاسین‌فیلم” تمدید نمی‌شود/اینکه گفته‌اند “یاسین‌فیلم” را به بابک زنجانی واگذار کرده بودم دروغ محض است!/ارشاد با تمدید مجوز شرکتم مشکل ندارد اما نهادهایی مافوق ارشاد مخالفند/به صراحت به مدیران سورینت‌فیلم گفتم “هیچ‌کجا هیچ‌کس” و “سیزده” نمی‌فروشد!!"

 1. عموپرویز گفت:

  عشق است محمود خان دینی
  نیستی برادر
  ولی خداییش خوش تیپتر شدی از قبل
  راستی این اینه عبرت چرا تو کلوبها نیست؟

 2. غفاری گفت:

  ایشالا که مجوز فعالیتت هم صادر میشه ولی بالاغیرتا دیگه سراغ امثال زنجانی و رانتخوارای دیگه نرو

 3. لیا گفت:

  چه روزگاری بود روزگار آینه عبرت
  می نشستیم شنبه ها پای سریال و با خانواده پرتقال پوست می کندیم
  یادش به خیر

 4. حسنک گفت:

  ولی من مطمئنم شما داداش شهرام خواننده هستی

  • Lesa گفت:

   all i gotta say craig has gone back to his roots!what he does best! spitting over insneumrttals! he did it with his version over ryan leslie-diamond girland now giggs tunes!he smashes it! big props to the guy he one of the best in the UK!il b spinning this track:) f2

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code