۱۲۰۷۱۴۰۲

محمد خزاعی رئیس سینما در گردهمایی سینماگران انقلاب مطرح کرد: تحریم، ادبیات انسان‌های ضعیف است/قاچاق، امنیت شغلی سینما را به هم می‌زند/انسان‌های ضعیف هستند که برای منویات شخصی، معیشت کل خانواده سینما را به خطر می‌اندازند!/چگونه است که برخی کت #اپوزسیون را با شلوار #پوزیسیون می‌پوشند؟؟!/همه سینماگرانی که درگیر اغتشاشات بودند مورد عفو رهبری قرار گرفتند!/رهبري حتی جعفر پناهی و محمد رسول اف و اغلب بانوان سینماگر را عفو کردند!/باید مشکل معیشت و اشتغال و اقتصاد سینما را با همگرایی و همدلی حل کنیم

محمد خزاعی

سینماروزان/محمد شاکری: گاهی خبرها و حواشی‌ای از گوشه و کنار شنیده می‌شود که سینمای ایران تحریم خواهد شد. اما صادقانه بگویم تحریم نوعی توهم است. اساسا، در ادبیات تحریم عقلانیت و حکمت نیست. هر نوع تحریمی در دنیای امروز بویژه برای جامعه و کشور غنی، توانمندی مانند کشور ما به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی توهمی بیش نیست.

 

محمد خزاعی رئیس سینمای دولت سیزدهم با بیان مطلب فوق در گردهمایی سینماگران انقلاب و دفاع مقدس گفت: تحریم ادبیات انسان‌های ضعیف است. همه این‌ها از روی ضعف مطرح می‌شود و سینمای ایران هرگز تحریم نخواهد شد زیرا جهان تک قطبی سینما تمام شده است وعلی‌رغم گروهی اندک برای به حاشیه راندن سینمای ایران، قطب‌های دیگر، سینمای ایران را دوست دارند. شاید بعضی‌ها بیانیه هایی صادر کنند اما این‌ها واقعیت ندارد و این تلاش‌های بیهوده آن‌ها به نتیجه نخواهد رسید. این که عده ای که قبلا سینماگر ایران بودند و حالا علیه مام وطن و علیه مردم و سینمای ایران فعالیت می کنند، درست نیست.

 

وی ادامه داد: آثار سینماگران ما در دنیا می درخشد. چه بخواهند و چه نخواهند ما فیلمسازانی داریم که دنیا دنبال آثار آنان است و سینمای ایران تحریم شدنی نیست. باید به اقتدار فرهنگی خود در عرصه بین الملل بیشتر بیاندیشیم در سایه همدلی و همگرایی به رشد و رونق سینمای ایران کمک کنیم. در سایه همدلی و همگرایی به رشد و رونق سینمای ایران کمک کنیم و اجازه ندهیم افرادی با خودخواهی و زیاده خواهی و منویات شخصی و سیاسی خویش، معیشت کل خانواده سینما را به مخاطره بیاندازند.

 

وی درباره حواشی جشنواره فیلم کن گفت: وظیفه ما صیانت از سینمای ایران و کمک به اشتغال و ایجاد امنیت شغلی است این وظیفه ماست و در خانه سینما نیز پیگیری می شود.اگر فیلمی قاچاق شده و یا زیرزمینی نمایش داده شود قطعا امنیت شغلی را از بین می برد. وظیفه ماست که مراقبت کنیم این اتفاق نیافتد. بنابراین هرکسی به هر دلیلی با فیلم های قاچاقی که بدون مجوز و بدون پروانه ساخت و علیه جمهوری اسلامی ایران ساخته می شوند، همکاری کند، هم خانه سینما و هم سازمان سینمایی با آن ها قطع رابطه خواهند کرد و همه عوامل فنی و غیرفنی که با فیلم های قاچاق همکاری می‌کنند در ادامه فعالیت خود دچار مشکل خواهند شد.

 

وی گفت: دیگر مساله قابل طرح در این مراسم این است که در سال جدید رشد بسیار خوبی در آثار دفاع مقدس و انقلاب داشته ایم البته وظیفه ما توجه به همه ژانرهاست. با این حال در انجمن سینمای جوانان ۴۰ درصد و در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی ۳۵ درصد و در سینمای حرفه ای نسبت به ۱۵ سال اخیر ۱۰۰ درصد افزایش تولید فیلم های حوزه سینمای انقلاب و دفاع مقدس را داشته‌ایم و این توفیق ماحصل فعالیت همه مراکز است. امیدوارم این همراهی و پویایی در سینمای اجتماعی، کمدی و… نیز جریان داشته باشد.

 

خزاعی همچنین عنوان کرد: از همه عزیزانی که سال ۱۴۰۱ صادقانه پای سینما ایستادند و با همت بسیاری از سینماگران حاضر در این جمع سال گذشته مشکلات و چالش ها را مرتفع کردیم. البته عده ای هم سکوت کردند که شاید ناشی از ترس از فضای رسانه‌ای و ترور شخصیت ها بود که من البته به آن ها حق می دهم. خانواده سینمای ایران نجیب هستند و اگر هرازگاهی ۴ اثر دچار مشکل می شود، باید حساب آن ها را جدا کنیم.

 

وی تصریح کرد: آخرین مساله نقدی است که گاهی به من می شود که چرا شما باز هم کمک کردید تا مشکلات عده ای برطرف شود و به کار خود ادامه دهند؟! من خود را همکار تمام سینماگران می‌دانم و اتفاقا منتقدان برایم اهمیت بیشتری دارند. باید بگویم همه کسانی که درگیر اغتشاشات بودند حتی امثال جعفر پناهی و محمد رسول اف و اغلب بانوان سینماگر مورد عفو رهبری قرار گرفتند و این عفو باعث شد فعالیت خود را ادامه دهند. شاید اگر به من بود نمیتوانستم آنقدر وسیع عمل کنم ولی رهبری وارد عمل شدند و الحمدلله مشکلات رفع شد.

 

خزاعی گفت: جالب است که برخی از همکاران وقتی مورد عفو قرار گرفتند باز ژست اپوزیسیون گرفتند!؟ کت و شلوار خود را درست تن کنید یا اپوزیسیون هستید یا نه. نمی‌شود کت اپوزسیون و شلوار پوزیسیون بپوشید!

 

خزاعی در انتها تاکید کرد: خدا را شکر تمام کسانی که در سال گذشته دچار مشکل شدند از جمله در جریان بیانیه «تنفنگت را زمین بگذار» تا «می تو» و اغتشاشات و خانم‌های مرتبط با این موضوعات همه مشمول عفو رهبری قرار گرفتند و البته مسئولیت رفتارهای بعدی متوجه خودشان است. امیدوارم با این عفو، سال ۱۴۰۲ سال بهتری برای همه خانواده سینما باشد. سال ۱۴۰۱ سال امتحان و آزمون سخت همه ما بود. سال گذشته سال امتحان همه ما بود که برخی نمره قبولی گرفتند، برخی تک ماده کردند و برخی هم مردود شدند.امیدوارم امسال مسائل اساسی سینمای ایران نظیر معیشت و اشتغال و اقتصاد سینما را بتوانیم با همگرایی و همدلی حل و تامین کنیم.

 محمد خزاعی: رهبری همه را عفو کرد حتی پناهی و رسول اف را

محمد خزاعی: رهبری همه را عفو کرد حتی پناهی و رسول اف را

 

 

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=75323

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code