۰۷۰۹۱۴۰۱

ماجرای همكاري طراح كمپين “اسم من را روي سگتان بگذاريد” با مهران مديري/ عوامل “عطسه” براي جمع و جور كردن ماجرا به ميدان آمده‌اند/ چرا عذرخواهي هنوز عنصري كمياب است؟

سینماژورنال: گافی که در یکی از قسمتهای سریال “عطسه” مهران مدیری رخ داد و طی آن از واژه “کوروش” به عنوان نام یک سگ استفاده شد (اینجا را بخوانید) سبب ساز واکنشهای فراوان مخاطبان شده است.

به گزارش سینماژورنال در سوی مقابل بزرگمهر حسین‌پور کارتونیست و کاریکاتوریست ایرانی هم کمپینی راه انداخته با عنوان “اسم مرا روی سگتان بگذارید”؛ کمپینی پرسش‌برانگیز که به اندازه موافقان، مخالفان خود را هم داشته است.

پرسش اصلی درباره این کمپین هم آن است که چرا به‌جای تمامی بازیگران و چهره های همکار سالهای دور و نزدیک مدیری، یک گرافیست برای کمک به این بازیگر-کارگردان کمپین راه انداخته است.

دلیل این مسأله واضح است. بزرگمهر حسین پور به عنوان کاریکاتوریست در تولید این مجموعه به مدیری کمک کرده است. در “عطسه” که ساختاری آیتمیک دارد هر آیتم با کاریکاتوری آغاز می شود که بزرگمهر حسین پور آن را طراحی و اجرا کرده است. ضمن اینکه بزرگمهر طرحهای مربوط به روی جلدهای “عطسه” را هم انجام داده است.

دلیل اینکه بزرگمهر کوشیده زودتر از بقیه کمپین راه بیندازد و به حمایت از مدیری بپردازد شاید همین درگیری خودش به عنوان یکی از عوامل ساخت سریال بوده است.

در امتداد کمپین “به من فحش دهید”…

جالب است که بعد از ماجرای گاف “فیتیله ای” ها هم نظیر چنین کمپینی از سوی چهره هایی چون مهراب قاسم خانی و لادن طباطبایی به راه افتاده بود و این دو بازیگر چون آذری هستند سعی کردند با راه اندازی کمپین “به من فحش دهید” شرایط عبور از بحران را برای فتیله ای ها فراهم کنند که البته این کمپینها به جای مفیدفایده بودن به ضد خود بدل شد.

اینکه چرا در جامعه ما گافهای چهره های مطرح هنری به ناگاه با راه اندازی کمپینهایی مواجه می شود که همه چیز را از یک نگاه و یک زاویه دید می‌بینند و البته مشخصا سردمدار راه اندازی این کمپینها هم هنرمندان هستند کمی عجیب به نظر می‌رسد.

چرا به جای راه اندازی کمپین سعی نمی‌شود با صراحت از مخاطبان عذر خواست؟

به هر حال چه در ماجرای “فتیله ای”ها و چه در ماجرای “عطسه” مدیری، نوعی بی احترامی به عقاید لااقل برخی از مخاطبان صورت گرفته است. مگر نه اینکه هنرمند باید شرایط احترام به تمامی مخاطبان را فراهم آورد؟ پس چرا به جای راه اندازی کمپین سعی نمی‌شود با صراحت از مخاطبان عذر خواست؟

این دیگر یک اصل اثبات شده در تمامی امور هنری و غیرهنری است که تنها دیکته های ننوشته است که غلط ندارد پس وقتی دست اندرکاران تولید “عطسه” با واکنش منفی مخاطبان روبرو می شوند هم می توانند خیلی راحت از اشتباهی سهوی بگویند که باعث بروز این گاف شده است نه اینکه یکی از عوامل برنامه کمپین راه بیندازد و همین کمپین امتداد انتقادات را به دنبال داشته باشد.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=14257

بعدش؟

مطالب مرتبط

32 نظر برای مطلب "ماجرای همكاري طراح كمپين “اسم من را روي سگتان بگذاريد” با مهران مديري/ عوامل “عطسه” براي جمع و جور كردن ماجرا به ميدان آمده‌اند/ چرا عذرخواهي هنوز عنصري كمياب است؟"

 1. رفیع کریمی گفت:

  دوستان كار اين آقا در كمپين اسم سگتان را بزرگمهر بگذاريد يك عذر بدتر از گناهه، بزرگمهر اسم وزير گرانقدر و دانشمند انرشيروانه كه حتي عربها هم در برابر نامش تعظيم مي كنند و بوذرجمهر را كه معرب همان بزرگمهره گرامي ميدارن ، اين همه اسم مناسب سگ وجود داره حالا بايد اسم مفاخرمان را روي حيوانات بگذاريم ، آقاي بزرگمهر اگه اسم شما انقدر خاص بود كه فقط اسم شما بود و لاغير اين پيشنهاد رو ميدادين وگرنه از فرهنگ مفاخرمان حاتم بخشي نكنين

 2. هامون گفت:

  سگ در ایران کهن مقدس بوده است و الان از بسیاری از … وفادارتر است

 3. نظرغلیان گفت:

  اسم سگم رو بزرگمهر بذارم يا فاميلي شو ، بزرگمهر اسم اين ياروئه يا فاميلي اش؟

 4. لیا گفت:

  من پيشنهاد ميدم اول اسم بزرگمهر رو بذاريم ياردانقلي و بعد اسم سگهامون رو به اسم اين آقا بذاريم

 5. حسنک وزیر گفت:

  جريان اصلاحات را هم امثال همين إقا تو مطبوعات به اين بن بست فعلي كشيدن

 6. علیرضا گفت:

  راستي اون موقعي كه مهران مديري تو تلويزيون سيفون رو كشيد رو مجلس ششم و نماينده هاي اعتصاب غذا كننده رو مسخره مي كرد ، اين آقا كه ادعاي اصلاحاتي بودنش شديد ميشه رفيق آق مهران بودن يا نه؟ ! و يا از عمل مشعشعانه ي ايشون كه صد برابر تند تر از بازي حيايي در اون فيلم بود خبر داشتن يانه؟ كه عليه حيايي كمپين راه انداخت

 7. قاسمی شریف گفت:

  به نظرم الان كه فهميده مديري چه تركموني به اصلاحات تو تي وي زده يا بايد دوستي اش رو قطع كنه با مديري يا معذرت خواهي كنه

 8. نفس گفت:

  عزيزم دوستي با مديري توش پول هست ، مي فهمي پول پول پول

 9. Faraakh az khaani گفت:

  وفاداری سگ به صاحبش در هر روز و حال، در بسیاری از به‌اصطلاح دوستان کمتر وجود دارد. فیلم ریچارد گیر در مورد سگ وفادارش شاهکار بود. البته سگ هار و درنده هم داریم، درست مثل بعضی‌ از به‌اصطلاح آدمها، که از هر جانوری درنده تر هستند.

 10. احسان گفت:

  فيتيله ها كه عذرخواهى كردن

 11. آرمین گفت:

  هر دم از این باغ بری میرسد
  آخه گرافیست… که حیف نام بزرگهر که برای تو انتخاب کردن تو رو باید چنگیر یا اسکندر گجستک صدا کرد . تو اصلا میدونی بزرگمر کی بوده????
  هر چند وقتی صاحبت از نام کوروش بزرگ استفاده میکنه تو هم نام بزرگمهر رو به زبون میاری ای اسکندر گجستک .
  شما ها ایرانی نیستید شما آریایی نیستید شما از نسل اسکندر و تموچین هستید
  ننگ بر شما
  ….

 12. سارا گفت:

  کوروش اسم مقدس و از بزرگان تاریخ کشور ماست همه دنیا به کوروش احترام میذارند انوقت تو ایران واقعا جای تاسف داره متاسفم

 13. مینا گفت:

  به نظر من همونطور که فیتیله ای ها محاکمه شدن باید مهران مدیری هم محاکمه بشه،فقط وقتی به قوم کوچک ترک اهانت میشه باید بهش عکس العمل نشون بدن چون خیلی فحاشن؟ خوب الان اگه صدا و سیما عدالت داشته باشه مهران مدیری رو هم محاکمه و از کار برکنار میکنه

 14. دردانه گفت:

  خیلی راحت همه به هم توهین میکنین!!!
  چه فرقی شماها با مدیری و فتیله ایها دارید?!!!!

  ناراحتید از توهین?!!!
  خانم مینا ترکها قوم کوچک نیستند فحاش هم نیستند این عقل شماست که بسیار کوچک است.
  اگر اعتراضی دارید از روی دیگران رد نشید.
  شعور رو خیرات نمیکنن باید تلاش کنی بدست بیاری!!!
  کوروش و بزرگمهر متعلق به این مرز و بوم هستن.
  بوجودشون افتخار میکنیم

 15. عباس bagheri گفت:

  وقتی دلقک ها کم می اورند برای جلب توجه تماشاچیان کسل / شروع میکنند به دهن کجی به خود تماشاچیان …لودگی بخشی از تقلای جلب توجه بی هنران …

 16. سیاوش گفت:

  هرگز نخواب کوروش ای مهر آریایی
  بی تو وطن نیز نام ونشان ندارد
  مدیری فرصت طلب نمک بر زخم مردم مظلومی پاشید که میراث و هویت ملی او چون رم شهر بی دفاع مانده است سنت چند دهه صدا و سیما در استفاده از اسامی ایرانی همچون کوروش و داریوش و بابک و اردشیر و سامان برای شخصیت های بد فیلمها و سریالهای آبکی و دوغکی اش با حرکت این بی هنر کامل شد،در فضای مجازی موجی از فحش و ناسزا به سوی اوسرازیر شده که مورد تایید نیست اما این نعره پردرد نسل جوان این مرزو بوم است که رسانه های جمعی را از او گرفتهان و تنها ابزارش فضای مجازی است .دردناکتر ازهمه آن است که عقبه فاشیست این حرکت ضد ملی پان ترکیسم هایی شدهاند که در استادیوم تبریز پرچم عثمانی وآذربایجان شوروی سابق را بر سر می گیرند و هیاهو میکنند و همین صداو سیما وحشت زده عذر خواهیمیکند.و همانها که طبل جدایی آذرآبادگان عزیزمان را می کوبند طرفدار مدیری شده ان احمق دیگری میگوید نام سگتان را بگذارید بزرگمهر وزیر و دانشمند بزگ ایرانی که خیابانی هم در تهران بنام اوست،عزیز وطن ،غریب وطن ،بینوا وطن،،،،،،،،

 17. brg گفت:

  اگه من سگ بگیرم اسمش رو صد در صد میزارم کوروش اسم ازین بهتر.

  • مینا گفت:

   منم سگ بگیرم اسمشو میذارم… خخخخخ

  • محسن گفت:

   دردانه خانم عزیز ، فهم و شعور شما قابل تقديره.من فارس هستم اما برای تمام اقوام میهنم به اندازه ی قوم خودم احترام و ارزش قائلم.هموطن عزیز تو این موقعیت که دشمن از بیرون و استبداد منافق از داخل به دنبال از هم پاشیدن این مرز و بوم هستن سعی کنیم آب تو آسیاب استبداد و استعمار نریزیم.اگه حکومت از نابود کردن عرق ملی ایرانیان و بی هویت کردنمون و تاسیس امامزاده های پی در پی!!!!! به خاطر عربی و اسلامی کردن ایران و تحقیر ما سود میبره و دشمنان خارجی ما فقط دنبال منافع بی رحمانه ی خودشون هستن ما باید هشیار باشیم و نگذاریم دشمنان داخلی و خارجی ایران عزیز به اهداف کثیفشون برسن.و این با اتحاد و پرهیز از هرگونه تعصب بیجا و افراطی قومی میسر میشه.

 18. کاوه گفت:

  بی معرفت لااقل حرمت نام بسیاری از هموطنان خودت
  که کوروش،هست حفظ میکردی .

 19. سعید گفت:

  خاک بر سر بی غیرت …

 20. سعید گفت:

  بعضی ها واقعا آدم نیستن…

 21. سجاد گفت:

  خاک تو سر این مملکت که همه دنیا کوروش بزرگ رو ستایش میکنند.ولی… این بی احترامی هارو می‌کنه.ما مردم هم مقصریم.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code