۱۴۰۴۱۴۰۱

ماجرای توقیف خودخواسته فیلم انقلابی مهرجویی+روایتی از مواجهه مهرجویی با امام خمینی(ره)

داریوش+مهرجویی

سینماروزان/محمدناصر احدی: شاید خیلیها ندانند داریوش مهرجویی کارگردان سینمای ایران مستندی تلویزیونی هم از وقایع ۵۷ ساخته.

به گزارش سینماروزان و به نقل از روزنامه همشهری، حمید نفیسی در صفحات ۵۶ و ۵۷ کتاب «تاریخ اجتماعی سینمای ایران» (جلد سوم: دوره اسلامی ۱۹۸۴ ـ ۱۹۷۸) آورده است: با استفاده از فیلم خام ۱۶ میلی‌متری و تجهیزات قرض گرفته‌شده از استودیو تلفیلم رادیو و تلویزیون ملی ایران، داریوش مهرجویی و فیلمبردارش، فرخ مجیدی، از تظاهرات خیابانی، آتش‌سوزی سینماها، و زدوخوردهای خیابانی بین انقلابیون و نیروهای امنیتی، از جمله از عواقب جمعه سیاه، ساعت‌ها فیلم گرفتند.

نفیسی ادامه داد: چنان که مهرجویی به من [حمید نفیسی] گفت، تلفیلم سابق(سیمافیلم فعلی) تمام فیلم‎ها را ظاهر کرد، اما هرگز تدوین نشد یا به نمایش عمومی درنیامد، چراکه مهرجویی وقتی فیلمبرداری را تمام کرد، از نتیجه ناامید شده بود. مهرجویی اشاره کرد که در حال حاضر این فیلم‌های تاریخی در آرشیو رادیو و تلویزیون ملی ایران موجود است.

جالب است که مهرجویی حین ساخت این مستند با امام(ره) نیز برخورد داشته؛ برخوردی که به آشنایی امام با وی و حمایت از فیلم “گاو” انجامید. به گزارش سینماروزان نفیسی در این باره گفت: در طول فیلمبرداری این مستند انقلابی، گروه مهرجویی به کسانی برخورد می‌کردند که در حال فیلمبرداری از وقایع بودند، از جمله کامران شیردل. به گفته مهرجویی، همه داشتند فیلم می‌گرفتند. مهرجویی و [پرویز] کیمیاوی پیش‌تر با امام خمینی(ره) برخوردی فیلمی داشتند که شایان توجه است. در هنگام تبعید امام در نوفل لوشاتو، مهرجویی و کیمیاوی چند بار با ایشان مصاحبه کردند، در حالی که کیمیاوی فیلم می‌گرفت و مهرجویی مصاحبه می‌کرد: «پرویز با زدن دستانش به هم کلاکت فیلم را می‌زد. یک انگشتش را نشان می‌داد و می‌گفت: برداشت ۱٫ چون ما کاملا آماده نبودیم، مجبور بودیم کلاکت زدن صحنه را ۳ بار تکرار کنیم…»

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۵:۱۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=62470

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code