۰۸۱۱۱۴۰۱

لغو مجوز تنها شرکت قانونی فعال در حیطه تصویربرداری هوایی؟⇐یک مدیر سینمایی پاسخ می‌دهد+گفته‌های مدیر این شرکت

سینماژورنال: تصویربرداری هوایی در سالهای اخیر گستردگی بیشتری در سینما و تلویزیون ایران داشته است و کم نداشته‌ایم سینماگرانی را که برای بالا بردن حس و حال یک سکانس خاص به هلی‌شات یا تصویربرداری هوایی روی آورده اند.

به گزارش سینماژورنال متولی صدور پروانه فعالیت برای شرکتهای تصویربرداری هوایی در وزارت ارشاد، واحد توسعه صنایع سینمایی است و تنها شرکتهایی که در سالهای اخیر مجوز فعالیت از این شرکت را دریافت کرده بودند یکی “فرادید” بود و دیگری “هفت آسمان”.

در ماههای اخیر شنیده هایی مطرح شده است مبنی بر آن که مدیران “هفت آسمان” به دلایل شخصی خودشان از فعالیت در این حیطه انصراف داده و مجوزشان باطل شده است.

از آن سو حین ضبط نماهای یکی از پروژه های “فرادید” ابزار ضبط تصاویر و از جمله هلی‌کوپترهایی که دوربین روی آن قرار می گیرند موسوم به “پرنده”های این شرکت هم توقیف شده اند.

از آنجا که “فرادید..” تنها شرکت قانونی فعال در حیطه تصویربرداری هوایی بود و البته که تصویربرداری نماهای هوایی فیلمهایی همچون “استرداد”، “خط ویژه”، “۳۶۰ درجه”، “مزارشریف” و البته پرهزینه “محمد رسول ا..(ص)” مجید مجیدی توسط این شرکت انجام شده بود ضبط تجهیزات و از آن سو شائبه لغو مجوز این شرکت پرسش برانگیز به نظر می‌رسید.

این اتفاقات در شرایطی رخ داده که در ماههای اخیر حجم فراوانی از شرکتهای تصویربرداری هوایی را داشته ایم که به صورت غیرقانونی مشغول فعالیت بوده اند و اینکه تنها شرکت مجاز در این حیطه هم لغو مجوز شود شرایط پرریسکی را برای انتخاب شرکت جهت تصویربرداری هوایی برای تهیه کنندگان سینما و تلویزیون فراهم می آورد.

مشکل “فرادید…” حل خواهد شد

محمدحسین فرج مدیر واحد توسعه صنایع سینمایی وزارت ارشاد درباره شنیده های مرتبط با لغو مجوز هر دو شرکت تصویربرداری هوایی به سینماژورنال گفت: درباره شرکت “هفت آسمان” این مدیران شرکت بودند که به دلیل عدم فعالیت یک ساله شان به صورت خودخواسته از این حیطه کناره گیری کردند و درباره شرکت “فرادید” هم یک سری مشکل به وجود آمده که در حال حل شدن است.

این مسئول مستقیم حیطه تصویربرداری هوایی ارشاد با اشاره به اینکه قطعا مشکل “فرادید” حل خواهد شد بیان داشت: اتفاقا مشکلی که پیش آمده به دلیل حضور چهره های غیرمتخصصی است که به صورت غیرقانونی کار می کنند و فعالیت غلط آنها متأسفانه شرکتهای قانونی این حیطه را هم زیر سوال برده است.

محمدحسین فرج با اشاره به اینکه شورای رسیدگی به صدور مجوز برای شرکتهای تصویربرداری هوایی تقریبا هر هفته تشکیل جلسه می‌دهد بیان داشت: هر شرکتی که درخواست بدهد و صلاحیت داشته باشد مجوز خواهد گرفت. بحث بر سر توانایی ها و ابزارآلات و تجهیزات شرکتهاست اما ماجرا این است که راهکار قانونی دریافت مجوز پیموده نمی شود و برخی به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و در نتیجه با مشکل روبرو می شوند.

در مرحله کنترل مجوز هستیم

شهروز کیایی از مدیران شرکت “فرادید” در گفتگو با سینماژورنال با بیان اینکه مجوز شرکتشان لغو نشده بلکه در پروسه کنترل مجوز است در این باره گفت: مجوز شرکت فرادید در حال بررسی و کنترل مجوز است. مقامات مسئول به شدت در حال کنترل شرکتهایی هستند که در این حیطه کار می‌کنند و برای همین شرکت ما هم در مرحله کنترل مجوز قرار گرفته است.

این متخصص تصویربرداری هوایی درباره چرایی بی علاقگی اغلب شرکتها به فعالیت بدون دریافت مجوز از ارشاد بیان داشت: برای صدور مجوز باید شرایطی لحاظ شود که اصلی ترین آن داشتن رزومه ای قابل قبول است. شرکتی که رزومه ای قابل توجه در این زمینه ندارد طبیعی است که نمی تواند مجوز بگیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه در سالهای اخیر شرکتهای زیادی بوده اند که بدون داشتن تخصص و صرفا با خریدن ابزارآلات وارد این حیطه شده اند و نتیجه آن که اسباب نارضایتی فعالان صنعت سینما را فراهم کرده اند. شما درنظر بگیرید وقتی دو یا چند کارگردان سرشناس سینما از یکی از این شرکتها ابراز نارضایتی کرده و نارضایتی آنها به ارشاد منتقل می شود طبیعی است که سازوکار صدور مجوز هم حساب شده تر می گردد.

کیایی با اشاره به اینکه با رایزنی‌های صورت گرفته به زودی کنترل مجوز شرکت فرادید انجام می شود خاطرنشان ساخت: در این زمینه تعامل مستقیمی داریم با مدیران ارشاد و امیدواریم به زودی این پروسه طی شود.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۵:۴۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=27483

بعدش؟

مطالب مرتبط

7 نظر برای مطلب "لغو مجوز تنها شرکت قانونی فعال در حیطه تصویربرداری هوایی؟⇐یک مدیر سینمایی پاسخ می‌دهد+گفته‌های مدیر این شرکت"

 1. غفاری گفت:

  یعنی چی که فقط به یه شرکت مجوز دادن؟
  یعنی بقیه شرکتا هیچ کدوم صلاحیت ندارن؟

 2. سعيد گفت:

  شركت فراديد با وجود ادعاهاى حرفه اى بودن تصاوير پروژه من كه اتفاقا در فيلمم هم استفاده شده را به كارگردان ديگرى فروخت!

  • الف گفت:

   دوست عزیز واضح بگید چه فیلمی
   به جای اینکه اتهام بزنید
   اسنادتونو رو کنید

   • سعيد گفت:

    آقاى كيايى خودتو به اون راه نزن! دست از اينكار بكش. شنيدم به ساير همكارانتون هم توصيه كرديد اينكارو انجام بدن چون حقشونه!!

  • محمد گفت:

   باید به جای فرادید که هم مجوز قانونی داره و هم واقعا متخصص هستن توی این عرصه و مورد تایید بزرگان سینما با این دوستان بدون مجوز و مخرب برخورد شدید کنن .در ضمن این رو هم میدونم که دوستان زیادی هستن که به ناحق پشت سر این تیم حرف های عجیب میزنن بدون مدرک و سند .چرا اینجوری نمیگین که شما از تصاویر نمونه کار فرادید سو استفاده کردید و تو فیلمتون استفاده کردید تهمت زدن راحت برو خجالت بکش دوست عزیز

 3. Amid گفت:

  اشتباه اشتباه
  وقتي ميگيد تنها شركت مجوز دار انتظار ميره با تنها ترين شركت مجاز اينجوري برخورد نشه. اون هم فراديد كه ثابت شده ي صنعت سينما هست و اهل سينما به حرفه و علم اونها ايمان دارن .
  اميدوارم بزودي مشكل حل بشه و بتونيم شاهد هنر زيباي تيم فراديد در اثاره سينمايي كشورمون باشيم .

 4. رضی گفت:

  خنده داره که این شرکت هلی شاتای فیلم محمد مجیدی و گرفته اونوقت پروانه اش معلق شده
  دیگه از اون پروژه موجهتر که تو سینما نداشتیم
  داشتیم؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code