۰۷۱۱۱۴۰۰

«فیلشاه» در اوکراین

سینماروزان: مهدی پاکدل، مدیرتولید انیمیشن سینمایی «فیلشاه» از انجام مراحل رندرینگ محصول جدید گروه هنرپویا در اوکراین خبر داد و گفت: به دلیل کیفیت پروژه و حجم بالای پردازش مورد نیاز برای تولید انیمیشن سینمایی «فیلشاه» و فراهم نبودن شرایط رندرفارم های داخلی، تصمیم گرفتیم تا بخش هایی از رندرینگ این پروژه را در خارج از ایران انجام دهیم.

وی افزود: ما برای رندرینگ پروژه «فیلشاه»، حدودا به ۱۰ میلیون گیگاهرتز ظرفیت پردازشی نیاز داشتیم که این حجم تقریبا ۳ برابر حجم پردازش مورد استفاده ما در پروژه «شاهزاده روم» بود. لذا ما برای عملیات رندرینگ و پردازش انیمیشن سینمایی «فیلشاه» ۳۰ درصد از رندرینگ را در یکی از رندرفارم های ایرانی، ۱۰ درصد را به وسیله امکانات موجود در خود گروه هنرپویا و ۶۰ درصد باقیمانده را در یکی از رندرفار مهای کشور اوکراین انجام دادیم.

مدیر تولید گروه هنرپویا درباره محدودیت های انجام مراحل رندرینگ در کشور گفت: ما برای انجام این بخش از پروژه، اکثر سوپرکامپیوترها و رندرفارم های ایرانی را مورد بررسی قرار دادیم، اما بخش قابل توجهی از ظرفیت های پردازشی و رندرینگ کشور جهت انجام پروژه های علمی و دانشگاهی در دانشگاه ها و مراکز علمی ایجاد شده اند و اندک بخش های دیگری که برای تولید انیمیشن ایجاد شده اند نیز اکثرا توانمندی و قابلیت های لازم برای رندرینگ پروژه «فیلشاه» با این حجم و کیفیت را نداشتند، لذا ما نتوانستیم از آنها استفاده کنیم. و تنها در یک مورد رندرفارم به سامان و قابلی را یافتیم که متاسفانه هزینه رندرینگ پروژه «فیلشاه» بر روی سرورهای رندرفارم مذکور، حدودا ۲۰ برابر بیشتر از هزینه های انجام این مرحله در رندرفارم اوکراین بود و این موضوع برای ما به عنوان یک مجموعه کاملا خصوصی به هیچ عنوان از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نبود.

پاکدل در پایان اظهار امیدواری کرد: امیدوارم در آینده ظرفیت های خوب و به سامانی برای این کار در ایران براساس مطالعه و دقت نظر لازم فراهم شود تا مجموعه هایی مثل ما دیگر نیازی به انجام این مراحل در خارج از کشور نداشته باشند.

گفتنی است پیش از این حسین مهدوی، سرپرست صداگذاری انیمیشن سینمایی «فیلشاه» از انجام بخشی از صداگذاری جدیدترین محصول سینمایی گروه هنرپویا در آمریکا خبر داده و تاکید کرده بود: براساس تجربه‌ای که از صداگذاری فیلم «محمد رسول الله (ص)» مجید مجیدی در مورد تاثیر افکت سالن بر فضای صوتی فیلم به دست آوردیم، تصمیم گرفتیم ضبط افکت سالن «فیلشاه» را در آمریکا انجام دهیم. با وجود اینکه در ایران نیروهای متخصص در زمینه افکت سالن در حال فعالیت هستند، اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم به کیفیت مطلوب در این زمینه دست یابیم. به همین منظور پس از هماهنگی با تهیه‌کننده، تصمیم گرفتیم تا از دپارتمان‌های تخصصی خارج از ایران استفاده کنیم.

«فیلشاه» دومین انیمیشن سینمایی گروه هنرپویا است که با نگاه ویژه به مخاطب کودکان و نوجوانان به کارگردانی هادی محمدیان و تهیه کنندگی حامد جعفری تولید شده است.

در خلاصه داستان «فیلشاه» آمده است: «در جنگلی در آفریقا رییس گله فیل ها صاحب فرزندی می ‌شود که همه انتظار دارند جانشین رئیس گله باشد، اما برخلاف تصور همه «فیلشاه» بسیار دست و پا چلفتی است و هیکل گنده‌اش همیشه سبب تخریب و خرابکاری می ‌شود… .»

شایان ذکر است گروه «هنرپویا» اولین کنسرسیوم فرهنگی هنری شکل گرفته در بخش خصوصی است که توسط موسسات فرهنگی هنری هفت سنگ و سلوک افلاکیان با شعار “فرزندانتان را آسوده خاطر به سینما بیاورید” پایه گذاری شده است. این گروه در اولین اقدام مشترک انیمیشن سینمایی «شاهزاده روم» را در سال ۱۳۹۴ با همین شعار در سینماهای کشور عرضه کرد و توانست با فروش ۵ میلیارد تومانی، عنوان سومین فیلم پربیننده سال ۹۴ را از آن خود سازد.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=43547

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code