۱۲۰۱۱۴۰۲

فرزاد موتمن: اعتراض به سریال “در حاشیه” از سوی مدیران نظام پزشکی است و نه جامعه پزشکان

سینماژورنال: در حالی که انتقادات جامعه پزشکان نسبت به سریال “در حاشیه” بالا گرفته است و سازمان نظام پزشکی نیز فراخوانی را برای انتقاد از پخش این سریال به اجرا گذاشته است فرزاد موتمن کارگردان سینمای ایران به انتقاد از این واکنشها پرداخته است.

به گزارش سینماژورنال موتمن که در کارنامه سینمایی اش هم آثاری آوانگارد چون “شبهای روشن” دارد و هم کمدی-تجاری نظیر “پوپک و مش ماشاا..” با اشاره به ماجرایی که خود به هنگام اکران یکی از آثارش تجربه کرده بود اینکه نتوان برای کاراکترهای فیلم شغلی درنظر گرفته را خارج از ساختار سرگرم سازی می داند.

یکی از شخصیتهای “باج خور” پزشکی بود که پروانه اش لغو شده بود

موتمن با نگارش یادداشتی با عنوان “حساب مدیران از پزشکان جداست” برای “اعتماد” آورده است: زماني كه فيلم «باج‌خور» در سينماها اكران شد، سازمان نظام‌پزشكي به من به عنوان كارگردان فيلم، اعتراض كرد؛ يكي از شخصيت‌هاي فيلم پزشكي با پروانه كار لغو شده بود كه قاچاق مي‌كر و همین با اعتراض مواجه شده بود.

سرقت مسلحانه دانشجوی پزشکی در میدان مادر

وی ادامه میدهد: دقيقا همان روزي كه اعتراض سازمان نظام‌پزشكي به اين شخصيت در فيلم «باج‌خور» منتشر شد، يك دانشجوي رشته پزشكي به بانكي در ميدان مادر(محسنی) رفت و سرقت مسلحانه كرد.

این اتفاق جوابی بود برای نظام پزشکی
به گزارش سینماژورنال موتمن می افزاید: به دنبال آن سرقت مسلحانه پليس وارد عمل شد و در تعقيب و گريز، با تيراندازي در پل صدر، موفق شدند اين دانشجو را دستگير كنند. همان اتفاق، خودش جوابي براي سازمان نظام‌پزشكي شد؛ اينكه نمي‌توانيم بگوييم همه در يك صنف بد يا خوب هستند.

اعتراض به سریال “در حاشیه” از سوی مدیران نظام پزشکی است و نه جامعه پزشکان

فرزاد موتمن با اشاره به سریال تازه مهران مدیری بیان می دارد: حالا بعد از اين‌همه سال، نظام‌پزشكي بازهم اعتراض كرده. اعتراضي كه به نظر من ربطي به جامعه پزشكان ندارد و دقيقا از مديران سازمان مي‌آيد. مديراني كه فكر مي‌كنند مي‌توانند ابزاري براي مميزي باشند و براي اعتراض آستين بالا بزنند تا با توقيف يك فيلم و يك سريال، بال مميزي باشد.

این اتفاقات خودسانسوری را موجب میشود

به گزارش سینماژورنال کارگردانی که در جشنواره اخیر “خداحافظی طولانی” را داشت ادامه می دهد: تاثير اين اتفاق هم اين است كه ما هنرمندان، بعد از جريانات و اتفاق‌هايي از اين دست، براي نوشتن هر شخصيتي يا ساختن هر فيلم و سريالي، خودمان از اينكه لباسي از يكي از مشاغل را به تن كاراكتراهاي بد قصه كنيم، بترسيم و به خودسانسوري دچار شويم.

مدیران صنوف مختلف بدانند که نمیتوانند نقشی در ممیزی داشته باشند
فرزاد موتمن در پایان یادداشت خود می آورد: قصه، فقط قصه است و تنها خاصيت آن سرگرمي براي مردمي است كه هركدام يك شغل خاص دارند و به خوبي مي‌دانند كه در اصناف مختلف خودشان هم آدم‌هاي خوب و بد وجود دارد. بايد اين فهم و شعور و فرهنگ به وجود بيايد كه اعتراض‌هايي از اين دست، تنها باعث خودسانسوري هنرمندان مي‌شود و هيچ نتيجه سازنده ديگري ندارد. مديران صنوف مختلف بايد بدانند كه نمي‌توانند فارغ از آنچه كه قانون اساسي تعريف كرده، نقشي در مميزي داشته باشند و اعتراض‌هاي اين‌چنيني تمام شود.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۶:۴۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=2417

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "فرزاد موتمن: اعتراض به سریال “در حاشیه” از سوی مدیران نظام پزشکی است و نه جامعه پزشکان"

 1. MEHDI گفت:

  کدام یک از پزشکان محترمی که به این سریال اعتراض دارند و میخواهند تجمع راه بیاندازند وجدانشان قبول میکند که در مقابل هزینه های سنگین درمان و کیفیت ارائه آن(که هیچ سنخیتی با تعرفه پزشکی و استانداردهای برخورد با بیمار را ندارد-مثلا گروه دندان پزشکان) سکوت کنند .خوب است جامعه پزشکی کشورمان که فرزندان همین آب خاک هستند ودر سایه امکانات همین مملکت و مردم وخدماتشان -از هر قشر وهر گروه-به مقام بالا و محترم پزشکی رسیده اند برای یک بار هم که شده (ولو به زبان طنز – که لاجرم بزرگ نمایی شده و نهایتا یک شوخی محسوب میشود)-بیمارستان را از دریچه بیماران نگاه کنند.انشا الله که نعمت بزرگی که خداوند نصیبشان کرده تا بواسطه دعای مردم موجب سعادتشان شود خدای نکرده شوخی شوخی با آه مردم تباه نشود .بخدا که برای همه کادر درمانی با تمام نواقصش احترم قائلیم

 2. nam گفت:

  به نظرم به پزشک ها لطف داشته مهران مدیری وگرنه من متاسفانه به علت مریضی زیاد با این قشر پول پرست و خودخواه و اکثرا بی سواد سر و کار داشتم!

 3. دكتر گفت:

  شما خيلي بي انصافيد والبته فراموش كار ….

 4. سارا گفت:

  حق باتوست دکتر چرا یهو دعوا شد هه برین جمع کنین بابا مردم از نظر شما مردم نیستن که کیف پولن

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code