۱۷۰۹۱۴۰۱

علی نصیریان به دنبال احیای جهانی کيست؟!

سینماروزان: علی نصیریان از یکی از آرزوهای تحقق نیافته خود که احیای کاراکتر مبارک است سخن گفت. مبارک از جمله کاراکترهای خاطره ساز نمایشهای آیینی-سنتی است که حتی از موسیقی پاپ لس آنجلسی سربرآورده و در بحر طویلهای فرامرز آصف خود را نشان داده!

علی نصیریان در رونمایی از پوستر بیستمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی، از ویژگی های شخصیت نمایشی “مبارک” سخن گفت و توضیح داد: مبارک، شخصیتی بسیار کارآمد است چراکه او نقد می کند و نقدش هم خشن نیست بلکه بسیار شیرین و لطیف است. بنابراین به کمک مبارک، می توان بسیاری از مسائل امروز جامعه را مطرح کرد و مورد نقد قرار داد.

او اضافه کرد: مبارک به خود می خندد و خندیدن به خود بسیار مهم است و چه خوب که هر یک از ما بتوانیم گاهی در خلوت خود به خودمان بخندیم.

او در ادامه از یکی از تلاش های بی ثمر خود سخن گفت و یادآوری کرد: آرزو داشتم مبارک را به تئاتر امروز گره بزنم و تلاش هم کردم ولی به این آرزو نرسیدم اما  همزمان با بیستمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی می خواهم خواهش کنم و پیشنهاد بدهم یک مسابقه نمایشنامه نویسی با تمرکز بر این شخصیت نمایشی و در راستای پیوند او با تئاتر امروز ما برگزار شود و جوانانی که توان نوشتن و پژوهش دارند، بر این شخصیت کار و آن را در دنیا مطرح کنند، همچنانکه دیگر کشورها نمایش “کمدیادلارته” را در دنیا مطرح کرده اند.

او تاکید کرد: خیلی دلم می خواهد کارکتر مبارک را در دنیا زنده کنیم و از آن به عنوان یک کارکتر نمایشی ایرانی در تئاتر امروز بهره ببریم و مسایل روز را بیان کنیم.

نصیریان با تاکید بر اینکه نباید مبارک را رها کرد، افزود: حیف است این کارکتر را رها کنیم. اجازه ندهیم نمایش های سنتی ما در جا بزند و دچار ایستایی شود. آنچنان که باید و شاید بر این نمایش ها کار  نشده و امیدوارم جوانان مستعد و پر انرژی که در تئاتر ما فعال شده اند، این گونه های نمایشی را فراتر از این ببرند و مضامین جامعه امروز را در دل آنها مطرح کنند. من دیگر این انرژی را ندارم ولی امیدوارم جوانان امروزی بتوانند این کار را به انجام برسانند.

علی نصیریان به دنبال احیای جهانی مبارک

علی نصیریان به دنبال احیای جهانی مبارک

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۰۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=66034

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code