۱۷۰۹۱۴۰۰

علی مطهری از یکطرفه بودن «ثریا» در موضوع برجام گلایه کرد/تهیه‌کننده «ثریا» مدعی بی‌علاقگی عراقچی به حضور در برنامه‌ای دوطرفه شد!

سینماروزان: «ثریا» از جمله برنامه های انتقادی رسانه ملی است که نشانه گیریش به سمت نقد کارگزاران دولتی اغلب با انتقاد مواجه شده است. پخش تازه‌ترین قسمت این برنامه با مضمون برجام با انتقاد علی مطهری از نمایندگان مجلس مواجه شد که از یکطرفه بودن این برنامه گلایه کرد ولی تهیه کننده «ثریا» مدعی بی علاقگی حضور عباس عراقچی و دیگر اعضای مذاکره کننده برجام در برنامه ای دوطرفه شد.

علی مطهری نوشت: از فضائل برنامه «ثریا» در شبکه یک سیما شنیده بودم اما ندیده بودم تا اینکه چند روز پیش به طور اتفاقی این برنامه را دیدم و دریافتم هر آنچه درباره آن می‌گویند صحیح است. در آن برنامه دو مهمان و یک مجری هر سه بر اشتباه بودن مذاکرات و توافق برجام پای می‌فشردند و این که نظام هرچه زودتر باید پای خود را از این منجلاب بیرون بکشد و چون می‌دیدند که ترکش این تیر به مقام رهبری نیز می‌خورد هرچند دقیقه یک بار هم می‌گفتند البته مقام ایشان که نمی‌تواند دائم وارد مسائل شود و تعیین تکلیف کند، و بدین‌وسیله تقصیر را به گردن دولتی‌ها می‌انداختند.

مطهری ادامه داد: معلوم نیست صدا و سیما کی می‌خواهد از این حالت یکطرفه بودن خارج شود و حرف طرف مقابل را هم پخش کند تا مردم بفهمند مذاکره و توافق برجام که از ابتدا تا انتهای آن با نظر رهبری انجام شد اشتباه نبود بلکه اشتباه بعد از توافق انجام شد که بخشی از نظام به خاطر جنگ قدرت و احیاناً منافع اقتصادی مصمم به اجرا نشدن برجام بود تا مبادا به نفع رقیب سیاسی‌اش تمام شود. اگر کل نظام یکپارچه و متحد بود و از مواهب برجام مانند سرمایه‌گذاری شرکتهای خارجی استفاده می‌کرد ترامپ هم نمی‌توانست به آسانی از آن خارج شود. با همه این احوال، همین برجام موجود امروز اروپا و بلکه اکثر کشورهای جهان را در مقابل آمریکا قرار داده و آمریکا را منزوی کرده است و از طرفی کشورها به فکر کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری خود افتاده‌اند. اما با شناختی که از طرز فکر آقای دکتر علی‌عسکری رئیس سازمان صدا و سیما دارم بعید می‌دانم که ایشان از این گونه برنامه‌ها رضایت داشته باشد و به احتمال قریب به یقین برنامه‌هایی مثل «ثریا» از جاهایی بر او تحمیل می‌شود.

در واکنش به اظهارات علی مطهری محسن مقصودی تهیه کننده و مجری «ثریا» نوشت: از نماینده دولت بعید نیست، ولی از نماینده مردم انتظار دیگری می‌رود. «ثریا» بارها (بیش از چهار بار) از موافقان برجام به ویژه اعضای تیم مذاکره‌کننده در وزارت خارجه و همچنین مسئولان وقت بانک مرکزی جهت حضور در برنامه دو طرفه دعوت کرده است که عزیزان نپذیرفته‌اند. آخرین بار در دو سالگی برجام برنامه «ثریا» مناظره‌ای دو طرفه با حضور یکی از منتقدان جوان برجام و مدیر مسئول روزنامه شرق برگزار کرد، که متأسفانه به دلیل خالی بودن دست مدافعان برجام در مناظره و بازتاب‌های گسترده آن، وزارت خارجه در اقدامی عجیب و تاریخی اقدام به صدور بیانیه علیه برنامه «ثریا» نمود. پس از آن بیانیه، «ثریا» مجددا دو بار از آقای عراقچی و سایر اعضای تیم مذاکره‌کننده جهت حضور در برنامه‌ای دوطرفه دعوت کرد که نهایتا جناب آقای عراقچی اعلام کردند که فقط در صورتی در برنامه حضور می‌یابند که برنامه یک‌طرفه و تنها با حضور ایشان باشد! التفات فرمودید چه کسانی دنبال برنامه یک‌طرفه هستند!

مجری ثریا تصریح کرد: برخی به دنبال این هستند که بحث و نقد درخصوص برجام را مانند «نقد کردن هولوکاست در اروپا» ممنوع کنند تا هیچ کس جرأت نقد و بررسی برجام را نداشته باشد! حال جالب است که یک نماینده مجلس به جای دعوت از دولتمردان برای حضور در گفت‌وگوهای دو طرفه، به صدا و سیما فشار می‌آورد که حتی اجازه ندهد منتقدان در یک برنامه حاضر شوند و حرف بزنند. این را بدانید، تقریبا همه منتقدان برجام وقتی دعوت می‌شوند اصرار دارند که از مسئولان هم کسی حاضر بشود، هر چند در یک سال اخیر پیدا کردن کسانی که از برجام دفاع کنند بسیار سخت شده است…

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=53229

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code