۱۵۱۱۱۴۰۱

علیرضا علویان؛ از چارلز دیکنز تا آبستره با “کمدی انسانی”+عکس

سینماروزان: علیرضا علویان صداگذار باتجربه سینمای ایران این روزها مشغول صداگذاری “کمدی انسانی” تازه ترین فیلم محمدهادی کریمی است.

به گزارش سینماروزان “کمدی انسانی” یک کمدی-تراژدی است که از دهه ۳۰ تا دهه ۶۰ روایت می شود و داستان فراز و فرودهای شخصیتی را روایت می کند که مجبور است شبیه مردمان پیرامونش شود.

علویان که  این چهارمین  همکاری او با محمدهادی کریمی است درباره چگونگی صداگذاری “کمدی انسانی” بیان داشت: صداگذاری در  فیلمهای محمد هادی  کریمی از آن دشوارهایی است که در نگاه اول سهل ولی ممتنع می نماید چون او کارگردانی نیست که بخواهد از  شیوه رایج  یعنی صدا به عنوان عنصری برای جلوه گری و یا پوشاندن ضعفهای متنی یا ساختاری بهره گیرد بلکه  صدا به عنوان مکمل تصویر در زیر ساخت اثر  تعریف  می شود و خارج از  بافت اثر نباید باشد، از این رو کار دشواری ها و البته ظرافت های خود را پیدا می کند.

این صداگذار که سابقه صداگذاری نزدیک به ۹۰ فیلم را در کارنامه دارد با اشاره به همکاریهای قبلی با کریمی ادامه داد: مثلا در “برف…” شش نوع صدای باران داشتیم، در “بشارت..”  پنج نوع صدای  عقربه ساعت  که موتیف صحنه هایی بودند که شخصیت اول فیلم در دایره  التهاب گرفتار  می شد  و در  هر صحنه بسته به مقتضیاتش یک نوع از این صدای عقربه ثانیه شمار که به مانند بمب ساعتی فاجعه ای که کابوس قهرمان بود ، شنیده می شد.

وی ادامه داد: حالا در “کمدی انسانی” کار سخت تر شده است چون به تدریج از یک فضای داستانی کلاسیک چارلز دیکنزی به تدریج به فضایی آبستره(انتزاعی) می رسیم و همین ویژگی است که صداگذاری این دو بخش را حساس می کند.

علویان که تاکنون دو بار برنده سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری از جشنواره فجر شده است با اشاره به متن “کمدی انسانی” خاطرنشان ساخت: حساسیت صداگذاری در “کمدی انسانی” از آنجا ناشی می شود که باید بکوشیم علیرغم این تغییر تدریجی  فضا ، وحدت  مضمونی در طراحی صدا حفظ شده و  کاملا در خدمت مفهوم قرار گیرد.

گفتنی است “کمدی انسانی” که به لحاظ تنوع لوکیشن و گستردگی داستان در بُعد زمان از جمله آثار متفاوت سینمای ایران است و چهار نسل مختلف بازیگری در آن حضور داشته اند، نیمه مردادماه در تهران کلید خورد و فیلمبرداری آن تا اواخر مهرماه ادامه داشت. این فیلم بعد از انجام مراحل فنی راهی جشنواره سی و پنجم فیلم فجر خواهد شد.

*فهرست عوامل”کمدی انسانی” به شرح زیر است:

نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: محمدهادی کریمی، مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری، صدابردار: بابک اردلان، صداگذار: علیرضا علویان، طراح گریم: شهرام خلج، موسیقی: بهزاد عبدی، طراح صحنه و لباس: علی نصیری‌نیا، مدیر تولید و مجری طرح: محمدباقر طسوجی، جانشین تولید، برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: حمید غفاریان، عکس: حبیب مجیدی

بازیگران: علیرضا شجاع‌نوری، هومن سیدی، آرمان درویش، لیلا زارع، فرخ نعمتی، هستی مهدوی‌فرد ، مهوش افشارپناه، عباس احمدی‌مطلق، سعیده عرفان، زینب قادری، حمیدرضا سام‌خانیان، فتاح نظریان، بابک جعفریه، عطا مرادی و بهاره کیان‌افشار با حضور نیکی کریمی/بازیگران نوجوان: ایلیا نصراللهی، سام غفوری

کمدی انسانی
آرمان درویش و نیکی کریمی در نمایی از “کمدی انسانی”

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=31475

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code