۱۴۱۱۱۴۰۱

علیرضا رییسیان: در داوری جشنواره، رفاقت بر اصالت هنری چیره شد!/سلیقه‌های خانه سینما به آرای مردمی جهت داد

سینماژورنال: علیرضا رییسیان نویسنده و کارگردان امسال با “دوران عاشقی” در جشنواره فیلم فجر حضور داشت و البته فیلمش برنده دو سیمرغ بهترین فیلمنامه و بهترین فیلمبرداری شد.

شاید برنده شدن دو سیمرغ برای یک فیلم برای بسیاری از فیلمسازان یک موفقیت محسوب شود اما برای رییسیان این طور نبوده است.

این کارگردان درباره اینکه آیا از وضعیت داوری در جشنواره سی و سوم راضی بوده یا نه به سینماژورنال می گوید: وقتی در مراسم اختتامیه شرکت نکردم یعنی اینکه راضی نیستم.

ارجحیت رفاقت بر اصالت هنری در داوری های جشنواره به اوج خود رسید

وی ادامه میدهد: مشکل جشنواره آن بود که در همه چیز رفاقت بر اصالت هنری چیره شده بود و این مورد در داوری به اوج خود رسیده بود.

رییسیان می افزاید: از همان ابتدای جشنواره می دانستم سیستم جشنواره همین است و از مدیریت جشنواره انتظاری جز این نداشتم و تصورم چیزی جز همین سبک داوری نبود.

رییسیان که حدودا دو دهه ای میشود در سینمای ایران فعالیت دارد درباره اوضاع کیفی آثار جشنواره امسال به سینماژورنال می گوید: تقریبا به جز فیلم خودم هیچ فیلم دیگری را در جشنواره ندیدم و برای همین نمی توانم قضاوت کنم.

۳۳ سال از عمر جشنواره می گذرد و ایرادات همچنان باقیست…

کارگردان “ایستگاه متروک” و “چهل سالگی” درباره ایرادات موجود در داوری جشنواره و چینش انتخاب فیلمها بیان می دارد: طبیعی است که بعد از گذشت ۳۳ سال از عمر جشنواره باید به یک سازوکار واحد در انتخاب فیلمها و البته داوری آثار رسیده باشیم اما متاسفانه سه دهه و اندی از جشنواره می گذرد و همچنان ایرادات است که رخ می نماید.

علیرضا رییسیان درباره اینکه آیا برای ارائه “دوران عاشقی” به جشنواره مجبور به تعدیل آن شده بیان می دارد: نه، من فیلمنامه خودم را منطبق با متنی که تصویب شده بود ساختم و اهل تعامل هم نبودم که منطبق بر نظر دیگران چیزی را از آن کم کنم. فیلمی هم که به نمایش درآمد همان فیلمی است که ساختم.

اگر سیاستهای خانه سینما در چینش آرای مردمی دخیل نباشد باید تعجب کرد!

رییسیان پیرامون شک و شبهه های مرتبط با فهرست آرای مردمی جشنواره به سینماژورنال می گوید: اولا که هیچ جشنواره رقابتی، آرای مردمی ندارد و من هم به همین دلیل این آمار را دنبال نکردم. هر جشنواره یک هیات داوران دارد که آنها باید درباره کیفیت آثار تصمیم گیرند و دیگر رأی گیری مردمی وجود ندارد. این بالا و پایین شدن رأی های مردمی در جشنواره امسال هم خود نشانگر آن است که این سیستم رأی گیری هم چندان قابل اعتماد نیست.

این کارگردان درباره تأثیرگذاری آرای خانه سینما در فهرست آرای مردمی می گوید: اگر سلیقه های خانه سینما در چینش آرای مردمی دخیل نباشد و به آن جهت ندهد باید تعجب کرد! به هر حال رأی گیری مردمی تحت نظارت خانه سینما انجام میشود و آنها هم سلیقه های خود را در این مسیر اعمال می کنند.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=1005

بعدش؟

مطالب اخیر

2 نظر برای مطلب "علیرضا رییسیان: در داوری جشنواره، رفاقت بر اصالت هنری چیره شد!/سلیقه‌های خانه سینما به آرای مردمی جهت داد"

  1. ثریا گفت:

    فیلمتون کپی از سریالهای جم بود به نظرم اقای رییسیان اما بازم از فیلمای هنر و تجربه خیلی بهتره
    صراحت شما رو هم دوست دارم
    خدا زنده و پاینده نگهتون داااره

  2. امراه گفت:

    اگه فیلم خودتون میشد بهترین فیلم بازم اینا رو میگتفی؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code