۰۷۱۱۱۴۰۱

علاقه افخمی برای تولید پروژه ۷ میلیاردی یک فیلمساز سوسیالیست+عکس

سینماژورنال: بهروز افخمی کارگردان و نویسنده سینمای ایران که این هفته ها به عنوان مجری “هفت” را روی آنتن دارد همزمان سعی می کند با نگارش یادداشتهایی در “هفت صبح” به نوعی پروپاگاندا برای برنامه اش دست زند و البته حرفهایی را که نمی تواند خطاب به منتقدانش روی آنتن زنده بزند از این طریق بیان کند.

به گزارش سینماژورنال تازه ترین یادداشت افخمی که با عنوان “ماجرای اقامت پنهانی میگوئیل لیتین در تهران” منتشر شده نیز در کنار کنایات فراوان به منتقدانی که افخمی آنها را پاپارازی می خواند شرحی دارد درباره ملاقات میان ایشان با یک فیلمسازی شیلیایی به نام “میگوئیل لیتین”؛ فیلمسازی متأثر از افکار سوسیالیست “سالوادور آلنده” رییس جمهور مارکسیست پیش از کودتای ۱۹۷۳ در شیلی.

لیتین که آثارش بیش از هر جشنواره دیگر در جشنواره فیلم مسکو به نمایش درآمده(!) بعد از کودتای نظامی آگوستو پینوشه به مکزیک تبعید شد و چندین فیلم در این کشور ساخت.

گویا لیتین با دعوت دبیرخانه جشنواره عمار و به بهانه نمایش فیلمهایش در بخش بین الملل این جشنواره به تهران آمده است و در این حین شرایطی هم فراهم شده برای دیدار افخمی با وی.

پرسیدم چقدر پول لازم داری تا “مسافر چهارفصل” را بسازی؟

افخمی درباره این دیدار می نویسد: میگوئیل لیتین در تهران است و هنوز انقلابی است و برای آینده نقشه ها دارد. بیشتر از سی سال که خیال دارد فیلمی بسازد به نام “مسافر چهارفصل” و از همان سی سال پیش همه جا حرف از این فیلم می زند و این که نوولش را نوشته و چاپ کرده و نوول به انگلیسی ترجمه شده و فیلمنامه هم به انگلیسی ترجمه شده. ازش پرسیدم چقدر پول لازم داری تا “مسافر چهارفصل” را بسازی؟

وی ادامه می دهد: میگوئیل پرسید شما در ایران چقدر خرج یک فیلم می کنید؟ جواب دادم ما اینجا خیلی ارزان کار می کنیم. و بودجه فیلمهایمان معمولا بین دویست هزار دلار تا حداکثر دو میلیون دلار است. گفت فکر می کنم با دو میلیون دلار بتوانم بسازمش. از نگاه و رفتارش معلوم بود هنوز جوان است و واقعا دلش میخواهد و اراده اش را دارد که فیلم را بسازد و مثل هر فیلمساز واقعی توی دلش خداخدا می کند که به دل من بیفتد و پاپیش بگذارم برای تهیه کنندگی.

فکر کنم بتوانم ۲ میلیون دلار فراهم کنم

افخمی خاطرنشان می سازد: به میگوئیل گفتم فکر می کنم بتوانم این بودجه را فراهم کنم. نوول را بده تا بخوانم و بدهم ترجمه اش کنند و بروم دنبال سرمایه گذار و اسپانسر. چشمانش برق زد و گفت: اگر بشود یک معجزه الهی است! پیرمرد از همه ما جوانتر است و از همه ما بیشتر شوق دارد به ساختن فیلمش و اصلا خبر ندارد که ۵۰ سال است دارد کار می کند و خبر ندارد برای ما که حساب کارش را داریم یک افسانه زنده است.

این ۷ میلیارد را چه کسی تقدیم می کند؟

به گزارش سینماژورنال اگر بخواهیم با احتساب قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان به تخمین بودجه ای بپردازیم که افخمی وعده فراهم کردنش را به این فیلمساز سوسیالیست داده به عدد ۷ میلیارد تومان می رسیم.

حالا پرسش اینجاست کدام ارگان یا نهاد در بخشهای دولتی یا شبه‌دولتی است که ۷ میلیارد در اختیار افخمی برای تولید فیلمی از فیلمسازی متأثر از سوسیالیسم قرار دهد؟

میگوئیل لیتین
میگوئیل لیتین
image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۷:۲۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=27545

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "علاقه افخمی برای تولید پروژه ۷ میلیاردی یک فیلمساز سوسیالیست+عکس"

  1. sadr گفت:

    جناب افخمی! از کیسه خلیفه می‌بخشی یا دنبال پول بیت‌المال هستی تا لفت و لیس کنی؟!!!!

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code