۰۳۰۱۱۴۰۲

#شیشلیک (محمدحسین مهدویان)؛ چرا رضا عطاران؟/چرا آدرس غلط؟/سرتان را بالا بگیرید و از حلالیت بودجه‌ای بگویید که برای تمسخر #رجوی_منفور و #اشرف‌نشینان دریافت شده؟!

فیلم+شیشلیک

سینماروزان/حامد مظفری:

➕اینکه بالاخره بی‌خیال آن دوربین لرزان شده و سعی کرده با ثبات به تصویرسازی بپردازد مایه خوشحالی است

➕اینکه سعی کرده ایده‌ “هر چه از آن نهی شوی به آن علاقمند می‌شوی” را زمینه‌ساز ساخت کمدی کند خیلی بجاست

➖ مشکل آنجاست که آن ایده فرامکانی در مردمانی عرضه شده که ناخودآگاه یادآور منافقین هستند و هرچه بیشتر از فیلم می‌گذرد بیشتر و بیشتر عواقب خودکامگی مسعود رجوی حس می‌شود

پشم ایران واقع در طرب‌آباد(!) در همسایگی تهران شبیه است به پادگان اشرف واقع در عراق در همسایگی ایران! ادبیات رییس پشم‌ایران یادآور میتینگ‌های مسعود رجوی است. پوشش روسای پشم ایران چه در کارخانه و چه در مدرسه، یادآور پوشش سازمانی منافقین است!؟ پدربزرگ بازمانده از گرسنگی یادآور منافقین دررفته از عملیات مرصاد است! لوگوی پشم‌ایران هم مشابه لوگوی منافقین!؟

➕همین نقد منافقین در ورژن کمدی می‌توانست پیشرفتی باشد در کارنامه سازنده اگر درباره وابستگی‌های رییس پشم‌‌ایران و پشت‌پرده رجوی ولو در حد ناخنک، تحلیل داشت

چه کنیم که کارگردان، تکنیسین مستندنمایی است و وقتی وارد دراماتورژی می‌شود، کمیتش، لنگ است. ای کاش بجای یک اینستاباز بنفش، ایده اولیه را به یک سناریست قابل می‌دانند تا یک کمدی-سیاسی منحصربفرد خلق شود.

➖عطاران را دارد و حتی به‌اندازه #نیش_زنبور و #زنها_فرشته‌اند توانایی خلق موقعیت کمیک ندارد! عطاران را دارد و برای خنده گرفتن، دست به دامن اردنگی بر باسن(!) و تاکید بر فحش‌هایی مثل د…ث و ق…م‌س‌اق و پ‌..یوز می‌شود. این است انتهای استعدادهای اینستابازی بنفش که نامش به‌عنوان نویسنده آمده و مدیر تولیدی که با حمایت اول مارکت تهیه‌کننده شده؟؟

➕عطاران تلاش زیادی نکرده برای جاافتادن در نقشی با گریمی یادآور فیلم توقیفی #آینه_شمعدون چون تبحر بالایی در ایفای کاراکترهای حاشیه‌ای دارد. باید عطاران را کاندیدای سیمرغ کنند چون اگر خاطره ذهنی مخاطب از عطاران و بداهه‌هایش نبود، فیلم از دقیقه ۲۰ منقضی می‌شد

استندآپ هاشم ساکن پشم‌ایران برآمده از زندگی تراژیکش است ولی روایتش برای اغیار، خنده‌دار است؛ درست شبیه مستندهایی حول اظهارات دررفتگان از اشرف که برای خودشان، دلخراش و برای بی‌خبران، قهقهه‌زاست.

➖پایان‌بندی باسمه‌ای با تاکید بر اینکه “رهایی از پشم‌ایران/اشرف؟؟ ممکن نیست مگر با اثاث‌کشی از عراق به آلبانی؟؟!”

?کاراکتر

–هاشم با بازی رضا عطاران

–احمد(رفیق هاشم) با بازی پژمان جمشیدی

?️دیالوگ

وقتی کار میکنی محصول داری ولی وقتی میخوری چی داری؟

?جوک

–متلک حاتمی‌کیا؟؟ ما قرار بود بریم کارخونه کار کنیم و شما مواظب بچه‌هامون باشی!

–گریم رییس پادگان اشرف-ببخشید رییس پشم‌ایران-مشابه گریم تهیه‌کننده ۳ارگانی سابق‌المطبوع آقایان شده؟؟

?سکانس

–هماغوشی هاشم و رفیقش احمد در رثای آگاهی فرزندان از ماهیت شیشلیک! نمایی که از نگاه سرکارگر پشم‌ایران، یادآور همجنسخواهی است! تکرار این سکانس در کارگاه ساختمان‌سازی چه دلیلی دارد؟ گویا نویسنده خیلی ذوق کرده از این پرداخت؟

⁉️پرسش

–اینکه بناست با همراهی اول مارکت مخابرات علیه منفور مرده‌ای نظیر #رجوی و همپالکیانش، فیلم بسازند در جای خود قابل تقدیر ولی اینکه با وارد کردن عطاران بناست آدرس غلط بدهند در رد ایدئولوگ بودن، چرا؟؟

 

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=63052

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "#شیشلیک (محمدحسین مهدویان)؛ چرا رضا عطاران؟/چرا آدرس غلط؟/سرتان را بالا بگیرید و از حلالیت بودجه‌ای بگویید که برای تمسخر #رجوی_منفور و #اشرف‌نشینان دریافت شده؟!"

 1. اکبر عالی جاه گفت:

  عطاران جور نبودقصه و فقر درامو
  کشیده یک تنه

 2. محسنی مجید گفت:

  خیلی لباسها شبیه منافقین
  و رییس شون وحید رهبانی
  شبیه رجوی شده بود

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code