۰۳۰۸۱۴۰۰

شکایت شرکت آمریکایی از توزیع‌کننده “شهرزاد”؟؟!

سینماژورنال: همزمان با توزیع سریال “شهرزاد” ، سریال آمریکایی “برکینگ بد” کنار آن به شبکه نمایش خانگی آمد، از قسمت هفتم به بعد اما خبری از آن نیست.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “هفت صبح” برای اطلاع از وضعیت توزیع این سریال با علی اسدزاده رییس هیات مدیره شرکت تصویرگستر پاسارگاد که توزیع همزمان “شهرزاد” و “برکینگ بد” را برعهده داشته تماس گرفته شد اما او پاسخی شفاف نداده در ادامه هم چند شائبه مطرح شده که جدی ترین آن احتمال عدم پرداخت حق رایت به شرکت سونی پیکچرز است و شکایت سونی پیکچرز از این شرکت است.

قرار بود کل سریال یکجا عرضه شود
ابتدا فلش بك بزنیم به شش ماه پیش ؛ زمانی كه برای نخستین بار با اسدزاده گفت و گو كردیم و از كم و كیف توزیع سریال پرسیدیم. آن موقع او سر حال بود و با اشتیاق از به ثمر رسیدن ایده توزیع نسخه قانونی «بركینگ بد» می گفت. مساله مان این بود كه نسخه غیر قانونی سریال را خیلی ها دیده اند ، از آن سو مردم سابقه بدی از توزیع سریال خارجی در شبكه خانگی دارند چون در میانه راه رها می شود. پرسیدیم واقعا می توان به فروش و تداوم عرضه آن دل بست؟ اسدزاده برای نخستین بار از طرحش رونمایی كرد كه كل سریال را یك جا و در قالب یك پك عرضه می كند تا خیال همه راحت باشد. با این حال درست در آخرین لحظه توزیع «شهرزاد» خبر آمد كه سریال به عنوان اشانتیون در كنار سریال حسن فتحی توزیع می شود.

این بار هم تماس گرفتیم و اسدزاده خبر را تائید كرد. حتی گفت این هدیه ای است از تصویرگستر پاسارگاد به مردم. شائبه اول درباره سرنوشت «بركینگ بد» همین جا شكل می گیرد كه پس چرا خبری از آن نیست. چرا این اشانتیون قطع شد؟ البته پاسخ به این سوال خیلی سخت و پیچیده نیست ولی اسدزاده بجای پاسخ ، برآشفت.

ارشاد مجوز می دهد؟
خبری غیر رسمی به دست مان رسید كه فصل دوم به بعد سریال «بركینگ بد» هنوز مجوز ارشاد را نگرفته. ماجرا وقتی جدی تر می شود كه بدانیم از مدت ها پیش درخواست دریافت مجوز به ارشاد فرستاده شده و قرار بوده همگی در یك پك همزمان با عید فطر توزیع شود حتی چندی پیش مجری روابط عمومی و تبلیغات «شهرزاد» درباره علت متوقف شدن توزیع مجموعه «برکینگ بد» به ایسنا گفته بود: «مجوز عرضه فصل دوم این مجموعه هنوز صادر نشده است و پس از صدور مجوز به صورت جداگانه ای توسط شرکت تصویر گستر پاسارگاد ارائه خواهد شد؛ بنابراین مخاطبان در صورت نیاز می توانند این محصول را تهیه کنند.» این «هنوز» بعد از دو هفته نرسیده؟!

دوبله پنج فصل بدون مجوز
اسدزاده پاسخ نداد؛ البته داد و در پایان گزارش می توانید بخوانید شاید چیزی دستگیرتان شد. با امیرهوشنگ زند مدیر دوبلاژ سریال تماس گرفتیم؛ گفت در حال دوبله فصل پنجم هستند و طبعا از مجوز و سرنوشت توزیع آن بی خبر بود. شائبه دیگر همین جا قوت می گیرد؛ چطور یك سریال كه فصل دوم تا چهارم آن دوبله شده، هنوز موفق به دریافت مجوز نشده؟

شائبه در پرداخت حق رایت
شش ماه پیش كه برای نخستین بار با اسدزاده گفت و گو كردیم درباره حق رایت سریال هم پرسیدم: «حق رایت «برکینگ بد» از سونی پیکچرز خریداری شده؛ مدارکش هم موجود است.» با این حال یك شائبه جدی در این باره وجود دارد؛ بعد از پی گیری فراوان به اتحادیه ویدئو رسانه رسیدیم. یكی از فعالان پاسخی داد و اصرار كرد بدون قید نامش در گزارش لحاظ شود.

گفت زمانی كه شورای اصالت رایت در اتحادیه ویدئو رسانه بوده، استعلام كردیم و متوجه شدیم تصویرگسترپاسارگاد حق رایت را به سونی پیکچرز پرداخت نكرده ؛ پس به «بركینگ بد» مجوز توزیع ندادیم. از ابتدای سال ۹۴ وزارت ارشاد ، شورای اصالت رایت را به فارابی سپرد و آن زمان بود كه ما هم شنیدیم «بركینگ بد» قرار است در بازار قانونی توزیع شود. این توضیح را به گفته هایش افزود كه نسخه غالب فیلم های شبكه نمایش خانگی و سریال «بركینگ بد» از واسطه ها خریداری می شود و اصالت رایت ندارند.

استعلام از سونی پیكچرز
هیچ قضاوتی نمی كنیم؛ مبنا برای ما صحت ادعای جناب اسد زاده است كه می گوید حق رایت «برکینگ بد» از سونی پیکچرز خریداری شده. اندكی صبر می كنیم تا پاسخ استعلام ارسالی برای سونی پیكچرز را دریافت كنیم…

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ - ۶:۴۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=15715

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code